Domov Cestovanie 12 zaujímavých a jedinečných skanzenov na Slovensku

12 zaujímavých a jedinečných skanzenov na Slovensku

0
0

Na Slovensku sa nachádza viacero jedinečných skanzenov, ktoré nám priblížia a ukážu, ako to vyzeralo a fungovalo u nás v minulosti. Atmosféra jednotlivých miest je veľmi jedinečná a čarovná. Vybrali sme pre vás 12 skanzenov, ktorých návšteva sa vám bude určite páčiť.

Múzeum oravskej dediny

Toto múzeum sa nachádza v Zuberci‑Brestovej, v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov. Vidieť tam môžete viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy – Dolnooravský rínok, Hornooravskú ulicu a Goralské lazy.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Pamiatky UNESCO na Slovensku

Jednou z najvýznamneších pamiatok múzea je drevený gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej zo začiatku 15. storočia. Zaujímavosťou tohto múzea je aj to, že sa tam chovajú domáce zvieratá a v letnom období sa tam tiež pestujú typické plodiny. A tak si môžete aj vďaka tomu lepšie predstaviť život a prácu Oravcov v minulosti.

Múzeum slovenskej dediny

Múzeum slovenskej dediny je najväčšou prírodnou expozíciou na Slovensku. Nachádza sa v Jahodníckych hájoch, východne od mesta Martin a na ploche 15,5 hektára môžete nájsť vyše 140 exponátov slovenskej ľudovej architektúry, pochádzajúcich zo severozápadného Slovenska.

Toto múzeum tak ponúka naozaj veľké množstvo zaujímavých budov a miest, ktoré vám ukážu, ako sa žilo v tejto časti našej krajiny v minulosti.

Vlkolínec

Vlkolínec je podhorská osada a miestna časť okresného mesta Ružomberok. Je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a pozoruhodne zachovaný sídelný celok.

Osada predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí, s nenarušenou zástavbou zrubových domov uprostred krajinárskeho zázemia tvoreného úzkymi pásikmi polí a pasienkov.

O tom, že ide o jedinečné miesto, svedčí aj fakt, že od roku 1993 je Vlkolínec zapísaný do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Čičmany

Čičmany sa nachádzajú v Žilinskom kraji a táto obec je známa svojou zachovalou ľudovou architektúrou. Jej dolná časť bola v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Obec je zaujímavá aj miestnym ľudovým krojom a výšivkami s geometrickou ornamentikou. V obci môžete navštíviť aj národopisnú expozíciu, kaštieľ a kostol.

Múzeum liptovskej dediny

Múzeum liptovskej dediny sa nachádza v Pribyline. Toto múzeum vzniklo v roku 1991 v súvislosti s výstavbou priehrady Liptovská Mara. Múzeum tvoria domy zo zatopenej časti vodného diela a z oblasti horného a dolného Liptova.

Medzi atrakcie múzea patrí, okrem iného, aj chov koní a jazda na koňoch. V tomto múzeu môžete tiež vidieť aj exteriér Považskej lesnej železnice.

Múzeum ľudovej architektúry Horného Šariša

Toto múzeum sa nachádza priamo v areáli Bardejovských kúpelov. Ide o skanzen, ktorý je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku. Nachádza sa tam 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva.

Múzeum kysuckej dediny

Tento skanzen sa nachádza neďaleko obce Nová Bystrica, v jej časti Vychylovka. Jedným z hlavných dôvodov pre jeho vznik bola výstavba vodnej nádrže Nová Bystrica.

V expozícii sa nachádza 34 stavieb, prevažne obytných domov a hospodárskych budov zo zatopených obcí Riečnica a Harvelka. Súčasťou skanzenu je aj úzkokoľajná lesná železnica. Expozícia približuje nielen architektúru, ale aj kultúru a spôsob života v oblasti Kysúc z prelomu 19. a 20. storočia.

Skanzen v Humennom

Skanzen patrí pod Vihorlatské múzeum a nachádza sa v ňom Expozícia ľudovej architektúry a bývania. Tento skanzen prezentuje tradičné spôsoby stavby a bývania zemplínskeho regiónu.

Celkovo je táto expozícia zložená z 15 objektov, z ktorých niektoré slúžili na bývanie a iné zase na činnosť kováčov či mlynárov. Dominantou tohto miesta je drevený Kostol sv. Michala Archanjela, ktorý sa pôvodne nachádzal v obci Nová Sedlica.

Skanzen v Starej Ľubovni

Tento skanzen je národopisnou expozíciou v prírode, ktorá predstavuje kultúrne hodnoty etnicky zmiešaného regiónu severovýchodného Spiša a severozápadného Šariša, kde po stáročia žili Slováci, Nemci, Rusíni a Gorali.

Spolu sa tam nachádza až 15 domov a gréckokatolícka drevená cerkev z Matysovej z roku 1833, zasvätená svätému Michalovi Archanjelovi.

Skanzen vo Svidníku

Pamiatky ľudovej architektúry Ukrajincov a Rusínov sú sústredené v národopisnej expozícii v prírode, ktorá sa rozprestiera nad svidníckym amfiteátrom v lokalite Kochanovský breh.

Pôsobivému skanzenu s uceleným súborom ľudových stavieb dominuje vzácny drevený kosto z roku 1766, ktorý stál pôvodne v obci Nová Polianka.

Charakteristickou súčasťou expozície sú aj typické vidiecke technické stavby ako vodný mlyn, vodná píla, kováčska dielňa, požiarna zbrojnica či škola.

Archeologické múzeum Havránok

Tento jedinečný archeologický park nad hladinou Liptovskej Mary je jednou z najstarších kultúrnych pamiatok na Liptove. Havránok je významné slovenské archeologické nálezisko, ktoré zhromažďuje pozostatky sídliska mladšej doby železnej.

Unikátna opevnená svätyňa so stopami keltských náboženských rituálov plnila vo svojej dobe úlohu duchovného centra.

Banské múzeum v Banskej Štiavnici

Toto múzeum je najstaršou a tematicky najrozsiahlejšou baníckou expozíciou na Slovensku, ktorá zobrazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia.

Nachádzajú sa tam jedinečné technické banícke pamiatky banskoštiavnického regiónu. Najvzácnejším exponátom v podzemnej expozícii skanzenu je motor od banského výťahu.

Ide o jediný stroj svojho druhu, ktorý sa na Slovensku zachoval. Na povrchu je zas najvýznamnejším Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj premiestnený zo šachty Lill v Hodruši.

Radoslav Hoppej, foto: SITA, shutterstock, Šarišské múzeumNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…