Domov Cestovanie 10 vrchov, z ktorých je najkrajší výhľad na Slovensko

10 vrchov, z ktorých je najkrajší výhľad na Slovensko

0
1

Slovensko je krásna a rozmanitá krajina. Na malom priestore ponúka množstvo pohorí, údolí a miest, na ktoré môžeme byť právom hrdí. Ak hľadáte miesta, z ktorých sa vám naskytne ten najkrajší výhľad, pripravili sme pre vás zoznam 10 vrchov, z ktorých vás panoráma Slovenska doslova uchváti.

Baníkov (2 178 m. n. m.)

Vrch Baníkov je najvyšším vrchom v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Vypína sa nad Žiarskou, Bobroveckou, Roháčskou a Jalovskou dolinou. Známy je aj pod prezývkami ako „Kráľ Roháčov“ či „Zradný krásavec“.

Druhé pomenovanie súvisí s tým, že výstup naň sa radí medzi rizikové túry. Ide dokonca o najnebezpečnejšiu túru v Západných Tatrách. To však len v prípade, že zvolíte náročnejšiu trasu cez Smutné sedlo, Tri kopy a Hrubú kopu.

Na jeho vrchol sa však dá dostať aj po menej náročnej trase zo Žiarskej chaty, odkiaľ budete pokračovať do Jaloveckého sedla a Príslop. Výhľad, ktorý sa vám naskytne po jeho zdolaní, skutočne stojí za to. Pripomeňme však, že hlavný hrebeň je od novembra do polovice júna uzavretý.

Poľana (1 458 m. n. m.)

Ďalším vrchom, ktorý vám ponúka nádherný výhľad je Poľana. Je najvyšším vrchom pohoria Poľana, ktoré spadá do Slovenského stredohoria. Ide o pozostatok stratovulkánu, ktorý je považovaný za jeden z najväčších v Európe.

Poľana nepatrí k často navštevovaným miestam. Aj vďaka tomu ponúka pokoj a ticho turistom, ktorí si z jej vrcholu chcú vychutnať nádherný výhľad na región Podpoľania.

Ak sa práve Poľana stala cieľom vašej turistiky, začnite od hotela Poľana. Pri výstupe na vrch uvidíte aj nádherný vodopád Bystré vo výške 1 030 m n. m.

Potom už stúpate priamo na vrchol, na ktorom vám však výhľad prekazia lesy. Preto vyjdite na vyhliadky Katruška a Zbojnícky tanec, na ktorých vám už výhľad nepokazí nič.Predné Solisko (2 093 m. n. m.)

Predné Solisko

Predné Solisko je jedným z najnižších a tiež najľahšie zdolateľných vrcholov Vysokých Tatier. Aj napriek tomu však ponúka nádherný výhľad, ktorý si vďaka nenáročnej trase môžu vychutnať deti aj neturisti.

Turistický chodník, ktorý vás zavedie na Predné Solisko, začína pri Štrbskom Plese a pokračuje na Chatu pod Soliskom. Sem sa je možné dostať aj lanovkou, prípadne pešo popri dráhe lanovky.

Po jeho zdolaní sa vám naskytne očarujúci výhľad na Kriváň, Štrbské Pleso a Podtatranskú kotlinu. Táto nenáročná, zato nádherná trasa, skutočne stojí zato.

Sivec (781 m. n. m.)

Vrch Sivec nepatrí medzi najvyššie vrchy, ktoré môžeme na Slovensku nájsť. Napriek jeho malej výške však ponúka to, čím môže konkurovať o triedu vyšším vrcholom.

Nachádza sa v okolí Košíc a práve vďaka nádhernému výhľadu patrí k najnavštevovanejším vrchom v okolí metropoly východu. Okrem doliny, ktorá sa tiahne povodím Hornádu, ponúka aj pohľad na Volovské vrchy či Čiernu Horu. V prípade priaznivého počasia odtiaľto dokonca dovidíte aj na Lomnický štít.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Pamiatky UNESCO na Slovensku

Tomášovský výhľad (667 m. n. m.)

Tomášovský výhľad je najkrajším výhľadom v Slovenskom raji. Ide o skalnaté bralo, ktoré sa týči nad riekou Hornád na južnom svahu Ludmanky. Ani jeho nadmorská výška nepatrí medzi tie najvyššie, no pohľad z neho je skutočnou pastvou pre oči.

Pri dobrej viditeľnosti sa vám v diaľke objaví panoráma Vysokých Tatier. Pod ním zas krásne vidno dolinu Bieleho potoka a tiež prielom Hornádu. Vedie naň viacero chodníkov rôznej obtiažnosti. Na svoje si prídu nadšenci horolezectva, ale aj milovníci turistiky.

Veľký Rozsutec (1 610 m. n. m.)

Tento vrch je považovaný za jeden z najkrajších vrchov, ktoré nájdete na Slovensku. Nachádza sa v pohorí Malá Fatra a patrí medzi symboly tohto národného parku.

Na to, aby ste sa mohli pokochať nádherným pohľadom z neho si však musíte prejsť celkom dlhou a náročnou trasou. Ak ste však odhodlaný vidieť jeden z najkrajších výhľadov na Slovensku, dbajte na vlastnú bezpečnosť. Kvôli ochrane prírody býva chodník uzavretý od marca do polovice júna.

Kriváň (2 494 m. n. m.)

Kriváň

Tento vrch snáď ani netreba veľmi predstavovať. Patrí medzi symboly Slovenska a jeden z najčastejších cieľov nielen slovenských turistov. Ak aj vy plánujete cestu na tento naklonený vrch, začnite svoju cestu na Štrbskom Plese.

Spočiatku ide o príjemnú a nenáročnú trasu. Obtiažnejšie úseky sa nachádzajú skôr tesne pri vchole a cestou dole. Za zvládnutú cestu dostanete tú najkrajšiu odmenu. Nádherný výhľad na Vysoké Tatry a strmé svahy ich štítov.

Kráľova hoľa (1 946 m. n. m.)

Presuňme sa do Nízkych Tatier, kde sa týči Kráľova hoľa, vo výške 1 949 m. n. m. Na ňu vedie hneď niekoľko turistických chodníkov, z ktorých si môžete vybrať ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

Často býva označovaná aj za strechu Slovenska. Niet divu, veď po výstupe na ňu môžete obdivovať panorámu Vysokých Tatier, planiny Slovenského raja, Muránsku planinu, Klenovský Vepor a mnoho iného.

Na jej svahu nájdete pramene až štyroch riek- Čierny Váh, Hornád, Hnilec a Hron. Kráľova hoľa je obľúbená aj medzi cyklistami, ktorí sa na ňu dostanú vďaka cyklistickej trase.

Zľavy na wellness pobyty

Veľký Choč (1 611 m. n. m.)

Veľký Choč

Veľký Choč je najvyšším vrchom Chočských vrchov, ktoré spájajú Veľkú a Malú Fatru so Západnými Tatrami. Týči sa nad Ružomberkom a výhľad z neho si zaručene zamilujete.

Pri výstupe naň však počítajte s tým, že sa poriadne zadýchate. Cesta, ktorá naň vedie patrí medzi tie náročnejšie. Keď to však nevzdáte, určite neoľutujete, že ste sa na to dali.

Rysy (2 503 m. n. m.)

Rysy

Vrch Rysy je azda najpopulárnejším vyhliadkovým štítom Vysokých Tatier. Nachádza sa na slovenko‑poľskom pohraničí a zároveň ide o najvyšší vrch Poľska.

Náročná trasa, ktorá naň vedie, je zakončená nádherným výhľadom. Okrem toho po ceste uvidíte aj najvyššie položenú chatu vo Vysokých Tatrách – Chatu pod Rysmi, ktorá sa nachádza vo výške 2 250 m n. m.  Z jeho troch vrcholov môžete obdivovať štíty Vysokých Tatier, ktoré budete mať ako na dlani.

puma, foto: depositphotos, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…