Domov Šport MS20: Titul majstrov sveta ostáva v Kanade

MS20: Titul majstrov sveta ostáva v Kanade

0
0

V noci zo soboty na nedeľu vyvrcholili v kanadskom Edmontone hokejové majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov. Najcennejšia trofej ostáva v Kanade, ktorá zdolala mladých Fínov zlatým gólom, bronz putuje do Švédska, ktoré si poradilo v „malom finále“ s českými mladíkmi.

Môžeme s čistým svedomím vyhlásiť, že do finále juniorského svetového šampionátu postúpili dva najlepšie tímy na turnaji. Kanada na ceste doň vyhrala suverénne všetky zápasy v riadnom hracom čase a nebolo pochýb, že by sa mala predstaviť vo finále.

Fíni na druhej strane síce stratili v základnej skupine body s Kanadou i Českom, no vo vyraďovacej fáze ukázali svoju silu, a to najmä v semifinále, keď si poradili so silnými Švédmi.

Sklamaním skončil šampionát pre výber USA. Američania suverénnym spôsobom ovládli základnú skupinu, ale vo štvrťfinále im rybník vypálili Česi, ktorí po skvelom výkone postúpili do boja o medaily.

Česi neukončili 17-ročné čakanie

Z neho napokon vyšli mladí Česi bez cenného kovu. V semifinále ich neskorší víťaz z Kanady porazil 5:2. Zápas o tretie miesto začali lepšie Švédi, ktorí museli stráviť najtesnejšiu semifinálovú prehru so severským susedom.

Na gól Lysella v prvej dvadsaťminútovke odpovedal presným zakončením v presilovej hre v druhej časti hry Gut. Vyrovnaný stav netrval ani dve minúty a Švédi sa zásluhou Rosena opäť viac priblížili k cennému kovu.

Českých mladíkov môžu mrzieť dve nevyužité presilovky v prvej polovici tretej tretiny, pretože 3 a pol minúty pred jej koncom poistil medailové ambície Švédov Sjodin (3:1).

Švédi predtým získali bronz aj v rokoch 1979, 1980, 1987, 1995, 2010 a 2020. Českí hokejisti sa naposledy tešili z medaily v roku 2005, keď získali bronz.

Kanaďanov zachránila McTavishova hokejka

Turnaj v sobotný večer miestneho času vyvrcholil finálovým zápasom, ktorý skutočne stál za to. Tak Kanaďania ako Fíni predviedli skvelý výkon. Oba tímy hrali opatrne, tak ako to v takýchto zápasoch býva…