Domov Zahraničie Na Ukrajine sa rozmáha korupcia, Zelenskyj sľubuje opatrenia

Na Ukrajine sa rozmáha korupcia, Zelenskyj sľubuje opatrenia

0
0

Ukrajinské médiá minulú sobotu obvinili ministerstvo obrany z nákupu predražených potravín. V nedeľu zas vláda odvolala z funkcie námestníka ministra pre infraštruktúru za údajné prijatie úplatku. Prezident Volodymyr Zelenskyj na množiace sa podozrenia z korupcie na Ukrajine odpovedá rýchlymi krokmi.

Ukrajinské médiá v sobotu obvinili rezort obrany z podpisu zmluvy na rok 2023 v celkovej hodnote 13 miliárd hrivien (vyše 322 miliónov eur) na nákup základných potravín za sumy, ktoré sú dvoj až trojnásobne vyššie ako ich aktuálne ceny v obchodoch.

Nákup vajíčok, ktoré v tamojších obchodoch stoja približne 18 eurocentov, bol údajne zazmluvnený na 42 centov. Za viac ako dvojnásobok ich obchodnej ceny ministerstvo údajne dohodlo aj nákup zemiakov, informoval ukrajinský web zn.ua (Zerkalo nedeli).

Ministerstvo obrany tieto správy v nedeľu označilo za „falošné“. Trvalo pritom na tom, že nakupuje relevantné potraviny v súlade so zákonom. Rezort tiež uviedol, že prešetrí, ako sa do médií dostala takáto informácia, ktorá podľa jeho vyjadrenia „poškodzuje záujmy ozbrojených síl v citlivom období“.

Ministerstvo taktiež oznámilo, že „vykonáva kontroly“ podpísaných zmlúv a chce spustiť aj interný audit. Avizovalo tiež, že v prípade odhalenia akýchkoľvek pochybení vyvodí zodpovednosť. Škandál by bol dosiaľ najhorším prípadom korupcie v ukrajinskej armáde od vypuknutia ruskej invázie z vlaňajšieho februára.

Rovnako v sobotu zadržal Národný protikorupčný úrad Ukrajiny (NABU) námestníka ministra pre infraštruktúru Vasyľa Lozynského.

Podľa tohto úradu prijal úplatok 400 tisíc dolárov ako províziu za zmanipulovanie štátneho tendra na obstarávanie elektrických generátorov.

Lozynskyj a jeho komplici sa údajne pokúšali získať časť z 1,68 miliardy hrivien (46 miliónov dolárov), ktoré Kyjev v lete vyčlenil na nákup generátorov a iného vybavenia. Tender za úplatky prisľúbili uchádzačovi s nadhodnotenými cenami.

Lozynského údajne zadržali práve vtedy, keď úplatok prijímal. NABU informoval, že na vyšetrovaní sa podieľalo 150 jeho zamestnancov. Mená komplicov Lozynského, ktorému hrozí v prípade usvedčenia až 12-ročné väzenie, dosiaľ úrad nezverejnil.

Korupcia nebude tolerovaná

V reakcii na korupčné prípady ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu vyhlásil, že korupcia nebude tolerovaná. Prisľúbil súčasne, že tento týždeň prídu dôležité rozhodnutia v boji proti tomuto chronickému problému krajiny, ktorý zatlačila do úzadia vojna proti Rusku.

„Chcem, aby bolo jasné: nebude návrat k tomu, čo bývalo v minulosti, k tomu, ako zvykli žiť rôzni ľudia blízky štátnym inštitúciám alebo tráviaci celé svoje životy zháňaním funkcií,“ povedal Zelenskyj v pravidelnom večernom príhovore.

„Tento týždeň bude časom pre príslušné rozhodnutia. Rozhodnutia už boli pripravené. Nechcem ich teraz zverejňovať, no bude to všetko spravodlivé,“ dodal.

ano, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…