Domov Cestovanie 15 najväčších cestovateľských snov

15 najväčších cestovateľských snov

0
0

Každý človek má svoje sny. Tie cestovateľské patria azda medzi najčastejšie. Niekto preferuje cestovanie po stopách našich predkov, iný zas za dobrodružstvom či exotikou. My sme pre vás pripravili 15 najčastejších snov, ktoré si chce splniť asi každý cestovateľ.

15. Machu Picchu – po stopách Inkov

Juhoamerický štát Peru v sebe ukrýva divokú a očarujúcu prírodu. Medzi najväčšie lákadlá tejto krajiny bezpochyby patrí cesta po stopách Inkov. Tí tu dnešnej civilizácii zanechali pozoruhodný odkaz.

Tým je Machu Picchu – stratené mesto Inkov. Na jeho výstavbe začali pracovať už v roku 1450. Práve vtedy totiž do krajiny začali prúdiť prvé vlny Španielov, pred ktorými sa Inkovia chceli schovať.

Strategicky si preto vybrali miesto, ktoré bolo vzdialené 70 kilometrov od ich vtedajšieho centra mesta Cusco v nadmorskej výške 2 430 metrov.

Mesto skutočne nik nenašiel až do roku 1911, kedy bolo Machu Picchu objavené havajským profesorom z Harvardu Hiramom Binghamom. Až vtedy sa svet dozvedel o tejto skvostnej stavbe v lone nádhernej peruánskej prírody.

Celý areál v sebe ukrýva 1 400 stavieb a tvoria ho dva sektory. Prvý slúžil na pestovanie plodín ako zdroj obživy. Druhý sektor bol mestský a aj dnes v ňom možno nájsť pozostatky chrámov a obydlí. Dnes patrí medzi najnavštevovanejšie miesta sveta.

14. Súostrovie Galapágy – najväčšie evolučné laboratórium

Ďalším zaujímavým cestovateľským snom je ekvádorské súostrovie Galapágy v Tichom oceáne. Ide o 14 väčších ostrovov a viac ako 100 skalnatých výčnelkov. Ostrovy sú sopečného charakteru a niektoré z nich sú stále činné.

Objavené boli v roku 1535 a preslávil ich britský prírodovedec Charles Darwin, ktorý tam v roku 1831 zriadil výskumnú stanicu, aby mohol pozorovať živočíchov.

Práve vďaka tomuto živému laboratóriu sa mu podarilo sformulovať svoju teóriu o evolúcii, ktorá patrí k prelomovým vedeckým objavom.

13. Bora Bora – stráviť noc v bungalove

Ostrov Bora Bora vo Francúzskej Polynézii je skutočným rajom na zemi. Práve preto o jeho navštívení sníva nejeden cestovateľ. Medzi najväčšie sny, ktoré si tu chodia ľudia plniť je stráviť noc v jednom z rozprávkových bungalovov nad vodou.

Ak to láka aj vás, určite navštívte rezort Four Seasons, kde sa nachádza až 100 takýchto bungalovov s tradičným dreveným nábytkom a strechami z pandánových listov. Tyrkisové more, biela pláž a netradičný prístrešok sú zárukou skutočne splneného cestovateľského sna.

12. Egyptské pyramídy – objavenie starovekej architektúry

Aj Egypt v sebe ukrýva vskutku neodolateľné stavby. Prirodzene z jeho dávnej histórie vyplýva, že nepôjde o žiadnu modernú architektúru.

Ide totiž o staroveké pyramídy, ktoré patria k svetovým skvostom.  Turistov nezaujmú len svojím typickým ihlanovitým tvarom, ale predovšetkým ich poslaním.

Slúžili totiž ako hrobky egyptských vládcov a ich rodinných príslušníkov. Po celom Egypte ich nájdete nespočetné množstvo. Najstaršou známou spomedzi nich je Džoserova pyramída v Sakkáre.

Tri najznámejšie stoja v Gíze, kam prúdi najviac turistov, aby si mohli pozrieť najmä Chufuovu Veľkú pyramídu. Tá je najväčšou egyptskou pyramídou a zároveň jediným dodnes existujúcim divom sveta.

11. Karibský sen

Karibské ostrovy patria medzi ostrovy, o navštívení ktorých sníva množstvo turistov a cestovateľov. Nachádzajú sa na juhu Severnej Ameriky v Karibskom mori a tvorí ich niekoľko väčších a menších ostrovov, ktoré lákajú svojou príznačnou exotikou. Vybrať si pri tom môžete to, čo vás láka najviac.

Či už túžite nahliadnuť do ostrovnej civilizácie na Kube, v Dominikánskej republike, Jamajke, Haiti alebo na Barbadose, alebo vás skôr lákajú menej obývané ostrovy, ktoré nie sú až tak poznačené civilizáciou. Každý z nich má však svoje neodolateľné čaro.

10. Pozoruhodný Grand Canyon

Ďalším cestovateľským snom, ktorý vytvorila príroda je Veľký kaňon, ktorý sa nachádza v severnej Arizone v USA. Ide o druhý najväčší kaňon na svete.

Vytvorený bol riekou Colorado a jeho dĺžka dosahuje takmer 446 kilometrov. Vo svete si získal už množstvo fanúšikov a ročne ho navštívi približne 5 miliónov turistov.

Najviac ich pochádza práve z USA, ale prúdia sem aj turisti z celého sveta, ktorí si tento pozoruhodný prírodný úkaz nechcú nechať ujsť.

9. Cestovanie Transsibírskou magistrálou

Veľkým lákadlom v Rusku je Transsibírska magistrála, ktorá je najdlhšou nepretržitou železničnou trasou. Jej celková dĺžka je 9 288 kilometrov a vedie z hlavného mesta Moskvy až do Vladivostoku.

Ak sa na túto dobrodružnú cestu vydáte mali by ste vedieť, že vám cesta po nej bez zastávok zaberie až 7 dní. Ide však o zážitok a príležitosť vidieť obrovskú časť Ruska.

8. Naprieč veľkým Čínskym múrom

Veľký Čínsky múr netreba veľmi predstavovať. Každý vie, že táto monumentálna stavba sa ťahá naprieč Čínou. Jeho dĺžka je 21 199 kilometrov a slúžiť mal ako opevnenie, ktoré malo Čínu obrániť pred nájazdmi Mongolov.

Začína pri zálive Po‑ chaj na hraniciach s Mandžuskom a končí na pokraji púšte Gobi. Vďaka svojej výnimočnosti sa múr nachádza na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a právom patrí medzi najväčšie cestovateľské sny.

7. Pohľad na Paríž z Eiffelovej veže

Paríž patrí medzi najnavštevovanejšie miesta na svete. Obrovskú zásluhu má na tom Eiffelova veža, ktorá patrí k symbolom tohto romantického mesta.

Ak si mesto chcete vychutnať z toho najkrajšieho pohľadu, určite si vystojte rad pod Eiffelovou vežou, aby ste si po vystúpení na jej vrchol mohli vychutnať božský pohľad.

6. Návšteva tučniakov v Antarktíde

Ak patríte k dobrodruhom a milovníkov zvierat určite by ste mali zájsť do Antarktídy, kde môžete navštíviť tučniaky. Nejde síce o dovolenku pri mori v teple, no aj to má svoje čaro.

Ak vás teda neláka pozerať sa na tučniakov v klietke v ZOO a chcete ich zažiť priamo v ich domove, ideálna je práve Antarktída. V posledných rokoch sa aj táto  destinácia stala vyhľadávanou a viaceré svetové turistické spoločnosti ponúkajú množstvo výletov, počas ktorých môžete zažiť niečo jedinečné.

5. Obdivovanie západu slnka v Grécku

Grécko je pre Slovákov pomerne tradičnou destináciou. V cestovateľských brožúrkach sa objavuje najmä ostrov Santorini, ktorý preslávili biele klenuté domy s modrou strechou. Práve na tomto mieste si však môžete vychutnať jeden z najočarujúcejších západov slnka.

4. Cesta naprieč slávnou Route 66

Route 66 je označovaná za matku amerických ciest. Dostalo sa jej nevídanej slávy, o čom svedčí množstvo piesní známych svetových skupín. Otvorená bola v roku 1926 a stala sa súčasťou amerického diaľničného systému.

Prechádza až ôsmimi americkými štátmi – Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, Nové Mexiko, Arizona a Kalifornia. Je množstvo zaujímavostí, ktoré robia z tejto cesty sen mnohých cestovateľov.

Jej pôvodná dĺžka bola 3 940 kilometrov. Počas veľkej ekonomickej krízy slúžila obyvateľom USA, ktorí sa pomocou nej presúvali na západ za lepším životom.

V neskorších rokoch však diaľnica prestala prosperovať a v roku 1984 bola vyradená zo zoznamu diaľníc. Napriek tomu, alebo práve preto, si cestu po nej aj dnes vychutná množstvo turistov z celého sveta.

3. Talianske pobrežie Cinque Terre

Taliansko tiež patrí medzi najnavštevovanejšie krajiny. Okrem historických miest, ktoré v sebe ukrývajú architektonické skvosty si však pozornosť získalo aj pobrežie Cinque Terre.

Nachádza sa v Ligúrii a od roku 1977 sa nachádza na zozname UNESCO. Pobrežie zahŕňa päť očarujúcich dediniek. Najväčšou je Monterosso al Mare, kde nájdete najkrajšie piesočnaté pláže.

Najfarebnejším miestom Talianska býva označovaná ďalšia z nich – Manarola. Určite vám je známy pohľad na more a útes, na ktorom sa nachádza množstvo farebných domčekov.

Ďalšími, o nič menej zaujímavými, sú ďalšie tri dedinky Riomaggiore, Vernazza a Corniglia, ktoré jednoznačne stoja za návštevu.

2. Odfotografovanie veľkej päťky v Safari

Vidieť Safari túži množstvo ľudí. Zaujímavosťou však je, že nielen samotná jeho návšteva patrí medzi ciele, ktoré si túži splniť nejeden turista.

Častým je sen o fotografii veľkej päťky.  Ide o odfotografovanie leva, leoparda, slona, byvola a nosorožca, ktoré sú pre Safari príznačné.

1. Na vlastné oči vidieť polárnu žiaru

Obrázok, na ktorom je vidno nádhernú polárnu žiaru, je očarujúci. Vidieť ju však na vlastné oči je skutočným cestovateľským snom.

Za týmto účelom jazdia turisti do krajín ako Kanada, Fínsko, Aljaška, Grónsko, Nórsko, Švédsko či Island, kde si tento nádherný pohľad pri vhodných podmienkach môžete vychutnať.

puma, foto: depositphotos, shutterstock, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…