Domov Slovensko Kritizuje vládu, no žije za štátne. Hlavne Progresívne… Kto je Ivan Štefunko?

Kritizuje vládu, no žije za štátne. Hlavne Progresívne… Kto je Ivan Štefunko?

9
24

Kritizuje vládnu stranu SMER-SD, o ktorej vyhlásil, že za 10 rokov vlády „nepriniesla žiadne zásadné zlepšenie života ľudí a generácia, ktorá tam je, nemá šancu uspieť a efektívne vládnuť tejto krajine“. Na druhej strane, ale žije vďaka nim a ich „štedrosti“. Tento článok poodhaľuje, kto v skutočnosti je Ivan Štefunko… alebo ako sa dá založiť politická strana s podporou SMERU-SD za „súkromné zákazky“ v miliónoch eur.

Na Slovensku platia tri základné pravidlá: 1./ ten, kto má rád peniaze zo štátnych zákaziek sa hlási k zárobkom v súkromnom sektore, 2./ ten, kto profituje z peňazí vládnej strany ju kritizuje a 3./ ten, kto nemá dosť, si rovno založí novú politickú stranu.

V rubrike V Tieni sme si posvietili na pozadie novej politickej strany Progresívne Slovensko kritizujúce SMER­‑SD, vládnu koalíciu, aj pomery v školstve, výskume a vede.

Kto je Ivan Štefunko

Nie je to tak dávno čo „mág“ startupov Ivan Štefunko ohlásil vznik novej iniciatívy, či platformy pre vznik politickej strany Progresívne Slovensko so zámerom zmeniť Slovensko na, podľa svojich vlastných slov, modernú krajinu, ktorá je otvorená, solidárna a na ktorú môžeme byť všetci hrdí.

Chce vraj krajinu, ktorá má nádej. Po niekoľkých týždňoch fungovania strany sa z médií všetci dozvedáme, že Ivan Štefunko chce nahradiť vládnucu stranu SMER­‑SD a sám by mal želanie zostavovať po najbližších parlamentných voľbách vládu, konkurujúc tak všetkým doterajším adeptom typu Richard Sulík.

To, že si niekto trúfa nahradiť premiéra Fica, či predsedu Sulíka je v rámci súčasnej politickej situácie na Slovensku chvályhodné, avšak vždy je potrebné skúmať, na základe čoho tak hovorí.

Je starou pravdou, že ten, kto raz vstúpi do politiky, nikdy nie je nepopísanou mapou, zdá sa však, že Štefunko má už dnes na sebe pomerne výraznú oranžovo­‑modrú stopu a z neznámych príčin z neba podporovateľa začínajúcich podnikateľov vstupuje do politiky.

Základná otázka je prečo, ale na tú nám odpovie história novozvoleného predsedu strany Progresívne Slovensko.

Ivan Štefunko začínal ako študent na Univerzite Mateja Bela ruka v ruke s členstvom v EFPOLITE (Združenie frankofónnych študentov), z ktorého sa prebojoval až na post predsedu Mladej demokratickej ľavice, dnes dcérskej organizácie SMERu­‑SD.

Paralelne s tým bol riaditeľom a šéfredaktorom ľavicového časopisu SLOVO, čím dal jasne najavo svoju ľavicovú orientáciu.

V roku 2006 v rozhovore pre sme.sk dokonca povedal: „Ľavica je pre mňa základná platforma pre ozajstnú slobodu a demokraciu. Len človek, ktorý je skutočne nezávislý, môže byť slobodný a nebude utláčaný.“

Bolo sa treba preorientovať

Potom v roku 2010 sa však znovu dostali k moci pravičiari, koalícia pod vedením Ivety Radičovej, a tak bolo treba zmeniť orientáciu.

Vtedy už mal skúsenosti s odčerpávaním štátnych zdrojov, no podľa okrídleného citátu z vnútra bývalého SDKÚ­‑DS „Ivan (Štefunko, pozn. redakcie) chcel aj naďalej hrať rôzne hry, tak poprosil veľkého Ivana (Mikloša, pozn. redakcie) o peniaze. Ten mu vtedy dohodol kontakt s ProPartners a tí ho financujú dodnes“.

Treba však poznamenať, že už vtedy bol aktívny portál Pelikán (pelikan.sk), ktorý za ceny častokrát nad priemerom normálnych cien leteniek, bežne ponúkaných inými cestovnými kanceláriami na Slovensku, dohadzoval letenky aj niektorým štátnym úradom.

V súhrne podľa Centrálneho registra zmlúv len táto Štefunkova firma vyčerpala zo štátneho rozpočtu viac ako 1,12 mil. EUR (viac ako 33 miliónov slovenských korún). A to sa bavíme len o období od roku 2011, odkedy majú štátne úrady povinnosť zverejňovať všetky zmluvy.

Mení sa vláda, poďme znovu nato…

V roku 2012 nastúpila jednofarebná vláda SMERu­‑SD a firmy podnikateľa Štefunka opätovne vyhľadávali príležitosti, ako sa podieľať na čerpaní verejných financií.

Hneď v prvom polroku 2012 sa v gescii ministra financií podpisoval kontrakt na zlaté vajce Štefunkovho podnikania – startupy (podpora začínajúcich podnikateľov), nazývaná aj ako schéma JEREMIE, ktorej úspešnosť je minimálne otázna.

Podľa informácií od niektorých podnikateľov mal údajne od nich niekto pýtať podiely na firmách výmenou za schválenie úveru.

Podľa vysokého úradníka Ministerstva financií Slovenskej republiky mal Štefunko za tieto „služby“ Kažimírovmu ministerstvu v spleti sprostredkovateľov a Európskej investičnej banky spolufakturovať niekoľko miliónov ročne a to bez akéhokoľvek zverejnenia v registri zmlúv.

Na stránkach spoločnosti Neulogy Ventures, v ktorej figuruje Štefunko ako predseda predstavenstva, v sekcii JEREMIE sa píše „EIF (Európska investičná banka, pozn. redakcie) vybralo Neulogy Ventures ako správcu nástrojov rizikového kapitálu; seed fondu a fondu rizikového kapitálu, ktoré sú určené na financovanie inovatívnych začínajúcich podnikov a MSP (malé a stredné podniky, pozn. redakcie) s vysokým potenciálom rastu.“

O konkrétnom využití finančných zdrojov sme sa však nedozvedeli nič, hoci sa jedná o iniciatívu financovanú z európskych fondov, a teda ide o verejné zdroje.

Preto sme na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám kontaktovali inštitúcie, ktoré majú čo do činenia s fondom JEREMIE (Ministerstvo financií SR, Slovenský záručný a rozvojový fond a SZRB Asset management) s otázkami, aký objem finančných zdrojov sa ušiel Štefunkovej spoločnosti Neulogy Ventures a kde nájdeme zverejnené konkrétne informácie o využití týchto zdrojov, avšak ani jedna zo spomenutých inštitúcií nám na naše otázky do uzávierky neodpovedala.

Zaujímavá spolupráca so SMER­‑om

Iba z registra zmlúv, na ktorý sme sa našťastie nemuseli pýtať, pretože jeho údaje sú od Radičovej vlády verejné, vyplýva, že Štefunkove firmy, či projekty, ku ktorým sa hlási (Neulogy, Neulogy ventures, Monogram Technologies, pelicantravel.sk a i.) zinkasovali už viac ako 10 miliónov eur zo štátnych peňazí, no napriek tomu ich Štefunko opisuje ako úspešné súkromné spoločnosti.

Pritom do tejto kalkulácie nie sú zarátané firmy, ktoré boli založené za účelom vývoja inovácií na Slovensku a ktoré boli zároveň príčinou pádu ministra školstva Plavčana.

Napovieme, že tieto sa týkajú najmä takmer tridsaťmiliónového kontraktu na výskum geotermálnych plazmových vrtákov realizovaných istou trnavskou spoločnosťou, ktorú podľa nášho zdroja vo Výskumnej agentúre Ministerstva školstva SR Ivan Štefunko pomáhal zakladať.

Aj od tejto agentúry spoločnosť už zinkasovala takmer 3 milióny eur. Ďalšie vyše 2 milióny zinkasovala firma od Ministerstva hospodárstva riadeného ďalším smerákom Petrom Žigom. A za čo vlastne spoločnosť inkasuje také milióny?

Princíp je ten, že sa za veľmi ťažké peniaze občanov vyvíja niečo, čo v praxi vlastne vôbec nefunguje.

Nie je to však jediný projekt spájaný s menom ľavicovo­‑pravicového začínajúceho politika, ktorý funguje zo štátnych peňazí a prináša verejnosti minimálny úžitok.

Nenápadne nápadný projekt menom Staffino čerpá taktiež mesačne zaujímavú čiastku z úradov štátnej správy. Napríklad Finančné riaditeľstvo SR podpísalo s touto Štefunkovou spoločnosťou zmluvu, vďaka ktorej si pripíše mesačne na účet takmer 2 000 €.

Slovenská pošta posiela dokonca viac ako dvojnásobok. A za čo? Nuž za to, aby ste vy, milí občania, mohli ohodnotiť výkon štátnych zamestnancov. Teda za niečo, čo by v podstate zvládli aj rôzne iné internetové aplikácie, ktoré sú zadarmo.

Veľmi zaujímavé sú tiež kontrakty uzatvorené s ministrom kultúry Maďaričom, ktorý sa údajne chystá byť členom Progresívneho Slovenska, na vytvorenie systému kreatívneho priemyslu, ministrom financií Kažimírom na kontrakt JEREMIE, Martinom Holákom z organizácie SBA Ministerstva hospodárstva SR v rámci podporných programov, či Jánom Turňom z Centra vedecko­‑technických informácií SR – ten bol mimochodom v minulosti médiami označovaný ako človek Širokého, ktorý je spájaný taktiež s vládnou stranou.

Väčšina z vyššie spomenutého súvisí s výkonom služieb, na ktoré už štátna správa vyčlenila stovky úradníkov, ktorí by si s nimi vedeli poradiť aj sami.

Avšak, podľa všetkého sa objednávajú účelové poradenstvá, v rámci ktorých figurujú aj niektoré firmy z portfólia podnikateľa a dnes už aj šéfa strany Štefunka. Tie údajne nie sú vôbec potrebné a slúžia iba na financovanie jeho politickej kampane…

„Progresívne Slovensko a SMER-SD sú až priveľmi prepojené. “

Kto si myslel, nech zabudne…

Na Slovensku je v súčasnosti rozšírený názor, ktorý hovorí o tom, že je nevyhnutná nová krv do politiky.

Tragédia Slovenska je to, že takzvaná nová krv nie je tým, čo od nej očakávame, práve naopak, je len tým, čo tu nechceme – tradične spojená s vládnucimi stranami, finančne závislá, personálne prepojená, avšak v médiách sa predstavujúca ako nepriateľ SMER­‑u.

Skutočnosť je však iná, ako hovorí jeden z kľúčových ľudí šéfa úradu vlády Slovenskej republiky: „Ivan (Štefunko; pozn. redakcie) sem chodí ako na klavír a pýta stále peniaze na kampaň a niekto tu na úrade mu ich dáva, preto si myslím, že Progresívne Slovensko a SMER­‑SD sú až priveľmi prepojené“.

Nakoniec, o tom vám prinesieme informácie v článkoch v nasledujúcich číslach nášho týždenníka. A aj o tom, ako konkrétne fungujú vzťahy predsedu strany Štefunka s organizáciami na Ministerstve školstva a Ministerstve hospodárstva Slovenskej republiky.

Martin Sokol, foto: SITA, facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

9 komentárov

 1. zvedavy_citatel

  3. februára 2019 at 9:39

  Kto je autor clanku Martin Sokol ?? Zase nejaky fiktivny autor?

  Odpoveď

  • Ivan.Pišunko

   15. februára 2019 at 7:58

   Nie je podstatbé kto je autorom článku podstatná je kvalita jeho analýzy ktorá I.Š. doteraz najlepšie vystihla.

   PS je Smer v ružovom. Štefunko niekdajší člen Mladej demokratickej ľavice, zahraničný tajomník SDĽ píšuci do obskúrneho Nového Slova patril svojho času po zhltnutí SDĽ Smerom do širšieho okruhu smeráckeho roja „Náš človek“….

   S nadšením a hrdosťou volil Fica. Vyťahuje sa tým že si tyká s Ficom. Až donedávna lietal s Ficom po svete vo vládnom špecáli. “Náš človek” si vedel vybaviť u Madariča cez zmanipulovaný tender 100 000 eur za štúdiu v náročnosti a rozsahu cca jednej 100 stranovej diplomovky. https://bit.ly/2t1jIAf

   A pred časom sa správnymi kontaktami v Bruseli (jeho bývalý spolužiak a dobrý kamarát Christian Mandl (ex- Sky Europe) a kontakty jeho spolužiakov a rodiny) Ivan Štefunko prisal na eurofondový cecok. Hlavným tvorcom myšlienky bol Mandl a „Ivan“ bol jeho exekutívny poskok.

   „Investor“ Štefunko sa pred verejnosťou hrá na invetorského boha starupov ale neinvestuje vlastné peniaze, ale peniaze Európskej únie, resp. Európskeho investičného fondu, prípadne aj s malou participáciou súkromných maloinvestorov.

   Fondy rizikového kapitálu, financované z eurofondov, spravuje Neulogy Ventures, v ktorej má Štefunko podiely a funkciu šéfa predstavenstva. Neulogy Ventures mala pod kontrolou približne 23 miliónov eur pre podporu podnikania. Jadro kapitálu tvoria zdroje EÚ. 23 miliónov z ktorých sa zrejme už väčšia časť stratila na účte jeho a jeho najbližších kamarátov ktorí mu v tunelovaní aktívne pomáhali. Ako? O tom nabudúce. Tej špiny je totiž ešte oveľa viac a verím tomu že sa do volieb vyplaví na povrch.

   Štefunko pred vstupom do politiky predal len podiely v Neulogy. V jej dcére Neulogy Ventures je však stále akcionárom a spôsob vysporiadania jeho biznisu zatiaľ nepoznáme. Tak isto Monogram Technologies a Monogram Ventures, daľšia z jeho schém.

   Štefunko je cez DNA Ficov človek.

   Odpoveď

 2. mm

  31. mája 2018 at 10:57

  Wau, takt toto je investigatívna novinárčina 3000. Takže spojenie so smerom je v tom, že vládne inštitúcie nakupovali letenky cez pelikán? Alebo že pošta si platí staffino?

  Seriously? Letenky cez pelikán si nakupujem aj ja ako súkromná osoba a staffino využívajú (áno, platene) napríklad reštaurácie v ktorých sa stravuješ, drahý autor. Akože fakt…

  Odpoveď

 3. Ester

  28. apríla 2018 at 22:47

  Koľko peňazí získali firmy a na ne prepojené organizácie menovaného budúceho politika od štátu? Vedel by to zverejniť? Napríklad od Ministerstva Financií alebo ešte lepšie od Ministerstva Školstva. To že niekto nazve článok konšpiráciou a osočovaním ešte neznamená, že tam nie sú uvedené veci pravdivé. Chem vidieť čísla a od kedy tieto „čerpania“ prebiehali.

  Odpoveď

 4. Ester

  28. apríla 2018 at 22:39

  To vážne?

  Odpoveď

 5. Otakar

  24. februára 2018 at 6:44

  Niekto je pravicový, niekto ľavicový, čo je na tom divné, tomu sa diví len idiot.

  Odpoveď

 6. Jarumas

  23. februára 2018 at 20:57

  Firma Eset chcela podnikať v USA, ale aby jej to dovolili, musí slúžiť „Deep state“ – Rotchildova mafia a jej poskok George Soros. Preto Eset museli založiť štvavý nenávistný Denník N (nenávisť) a stranu Progresívne Slovensko, ktorá musí podľa príkazov Sorosa škodiť Slovensku. Inak by v USA skončil ich biznys. Štefunko ide tvrdo ideológiou George Sorosa: nadpráva pre LGBT a asociálov, islamizácia, podpora nelegálnej migrácie, svetová vojna s Ruskom a Čínou, neomarxizmus. To isté robí jeho kolega – Sorosov otrok Kiska. S Kiskom si rozumejú aj v scientologickom podvode „startap“.

  Odpoveď

 7. Daniel

  22. februára 2018 at 17:53

  Čo to je za plátok, ktorý sa takouto ohováračskou kampaňou snaží zviditeľniť?
  Kto je anonymný pisateľ, kým je platený?
  Nič iné ma pri čítaní podobných článkov nenapadá.
  Iba ten čo klame a vymýšľa ako diskreditovať niekoho s cieľom vyhnúť sa súdnej žalobe na základe poskytovania klamlivých údajov používa takmer v každej osočujúcej vete vsuvku údajne, pravdepodobne, niekto, možno…

  – „mal skúsenosti s odčerpávaním štátnych zdrojov“ – kradol? podvádzal? uplácal?
  – „dohadzoval letenky aj niektorým štátnym úradom“ – úradom niekto prikazoval ich kupovať? Ak boli predražené, kto vlastne by mal byť za nehospodárny nákup zodpovedný a potrestaný?
  – „úspešnosť je minimálne otázna“ – tak je otázna alebo nie je?
  – „Podľa informácií od niektorých podnikateľov mal údajne od nich niekto pýtať podiely na firmách výmenou za schválenie úveru.“ – pýtal alebo nepýtal? niekto alebo Štefunko?
  – „Podľa vysokého úradníka Ministerstva financií Slovenskej republiky mal Štefunko za tieto „služby“ Kažimírovmu ministerstvu v spleti sprostredkovateľov a Európskej investičnej banky spolufakturovať niekoľko miliónov ročne a to bez akéhokoľvek zverejnenia v registri zmlúv.“ – mohol faktúrovať? – asi mohol – kto je zodpovedný za zverejňovanie zmlúv? – ministerstvo alebo podnikateľ Štefunko? jasné, že štátny úrad a úradník – prečo to nenapíšete?
  – „O konkrétnom využití finančných zdrojov sme sa však nedozvedeli nič, hoci sa jedná o iniciatívu financovanú z európskych fondov, a teda ide o verejné zdroje.“ – čo sa teda stalo? Prečo ste sa nedozvedeli – za čo zodpovedá Štefunko?
  – „ani jedna zo spomenutých inštitúcií nám na naše otázky do uzávierky neodpovedala“ – preto to rýchlo zverejnime, aby sme naštrbili pochybnosti a keď príde odpoveď už budeme čušať?
  Atď…………………
  Samé hlúposti, ohovárania a sprostosti bez jediného dôkazu.
  Kto vlastne môže založiť úspešnú stranu na Slovensku bez počiatočného kapitálu?
  Ak Štefunko podvádzal, kradol, korumpoval a viete aj niečo dokázať okrem domnienok a výmyslov, prečo nepostúpite svoje zistenia orgánom činným v trestnom konaní? Nezastávam sa ho ale neznášam ani skorumpovaných novinárov.

  Odpoveď

  • Julius

   2. augusta 2018 at 13:38

   pani Remišová to ľahko odhalí

   Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…