Domov Slovensko Pomáhajú slovenskí colníci ruskému agresorovi?

Pomáhajú slovenskí colníci ruskému agresorovi?

0
0

Denník N minulý týždeň informoval o tom, že slovenskí colníci púšťajú množstvo tovaru aj dodávateľom ruských zbrojárskych firiem. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) dal tieto informácie preveriť, zaoberať sa nimi má aj parlamentný výbor.

Slovensko má podľa denníka pôsobiť ako zásobáreň ruskej armády. Novinári hovoria o tisícoch kusov rôznych tovarov. Ak išlo o tovar použiteľný aj na vojenské účely, mohlo by ísť aj o porušenie sankcií Európskej únie.

Premiér chce analýzu

Ak by sa ukázalo, že do Ruskej federácie smeruje vývoz tovarov, ktoré sú na sankčnom zozname, podniknú sa podľa premiéra konkrétne kroky. Vyhodnotiť situáciu chce na základe analýz.

„Dnes je to predčasné nejako uzavrieť. Urobíme všetky nápravné kroky, ktoré budú nevyhnutné. Sankcie určite porušovať nechceme a verím, že ani neporušujeme,“ skonštatoval premiér.

Treba podľa neho prešetriť, či niekto pochybil a ak áno, kto. Deklaroval, že Ukrajinu bude Slovensko podporovať aj naďalej. O konkrétnu analýzu požiadal ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO).

Ako upozornil predseda vlády, téma sa týka aj ministerstva hospodárstva. Jeho rozhodnutia, vydania a licencie má preskúmať minister hospodárstva Karel Hirman, no premiér sa plánuje obrátiť aj na bývalého šéfa rezortu Richarda Sulíka (SaS).

FS podozrenia odmieta

K podozreniam sa vyjadril aj prezident Finančnej správy (FS) SR Jiří Žežulka. Odmietol, že by si FS SR neplnila svoje povinnosti.

Podľa neho, ak sa tovar alebo osoba nenachádza na sankčnom zozname Európskej únie, orgány FS SR nemajú možnosť zasiahnuť do zahraničných obchodných operácií.

Ako poznamenal, ak je tovar použiteľný do zbraní alebo je to komponent do zbraní, neznamená to automaticky, že podlieha sankciám. Upozornil, že FS je len vykonávacím orgánom a povolenia na vývoz vydáva Ministerstvo hospodárstva SR.

Ubezpečil o spolupráci s ďalšími rezortami. Na týždennej báze podľa neho komunikujú s rezortom hospodárstva, obrany či Slovenskou informačnou službou.

Liberáli v tom majú jasno

K vývozom tovaru, ktorý mohol byť použitý na ruské zbrane, zasadol spoločne aj parlamentný brannobezpečnostný a finančný výbor.

Predsedovia výborov Juraj Krúpa a Marián Viskupič (obaja SaS) naň pozvali ministra financií Igora Matoviča, obrany Jaroslava Naďa, vnútra Romana Mikulca (všetci OĽANO), riaditeľa FS SR Jiřího Žežulku a riaditeľa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča.

Krúpa ešte pre zasadnutím hovoril o zásadných pochybeniach Finančnej správy SR. Ministerstvo financií SR sa podľa neho úmyselne alebo pre svoju nekompetentnosť podieľa na pomoci ruskému agresorovi.

Hovoril aj o zlyhaní spravodajských služieb. „Ministerstvo hospodárstva a pravdepodobne aj iné zložky boli obchádzané a firmy sa obracali priamo na colný úrad, ktorý im dával pečiatky na to, aby takýto tovar vyvážali bez toho, aby si preverovali, kde tieto materiály môžu ísť a čo sa s nimi môže robiť,“ skonštatoval šéf brannobezpečnostného výboru.

Podľa Viskupiča zas aktuálne odhalenia prinášajú otázky, či ide len o zlyhanie colnej časti finančnej správy, alebo či sa colníci priamo podieľali na nekalých obchodoch. Apeluje na dôkladné vyšetrenie.

Poukázal aj na upozornenia Slovenskej informačnej služby z výročných správ, že systém kontroly exportu položiek s dvojakým využitím je nedostatočne účinný a v určitých oblastiach nefunkčný.

ano, TASR, foto: TASR/Roman HancNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…