Domov Komentáre VISKUPIČ: Zákon roka

VISKUPIČ: Zákon roka

0
0

Ani sme sa nenazdali a máme tu koniec roka. December je mesiacom plným dobiehania zameškaného, ale aj príprav na vianočné sviatky.

Parlamentný koniec roka predstavuje každoročne obdobie uzatvárania a schvaľovania nových rozpočtov, no najmä toho najdôležitejšieho, štátneho rozpočtu na rok 2023.

Štátny rozpočet určí, koľko Slovensko preinvestuje pre lepšiu budúcnosť krajiny a zároveň koľko sa prebalíčkuje na kupovanie voličov prostredníctvom rôznych nesystémových atómoviek ministra financií.

Návrh štátneho rozpočtu na rok 2023 počíta s príjmami vo výške 26,7 mld. €, výdavkami vo výške 35 mld. € a s deficitom vo výške 8,3 mld. €. Z uvedeného nám vychádza, že výdavky štátneho rozpočtu sú o 31% vyššie ako štátne príjmy.

Predstavte si teda rodinu, ktorá v horizonte roka minie o tretinu viac, ako sú jej ročné príjmy. Žiadna vízia, žiadny aspoň strednodobý plán pre našu krajinu.

Rozpočet je málo transparentný, úplne rezignoval na akúkoľvek konsolidáciu a na výdavkové limity. Prečo ich neustále spomínam? Pretože rozpočet nerešpektuje platný zákon o rozpočtových pravidlách a náš medzinárodný záväzok vyplývajúci z Plánu obnovy a odolnosti.

My sme sa ako krajina zaviazali, že do rozpočtu budú zapracované výdavkové limity. Toto je jasný rukopis Igora Matoviča a jeho neúcty k pravidlám.

Výhovorky na nedohodu na metodike ich výpočtu a výhovorky, že výdavkové limity vetovalo hnutie Sme rodina, sú len tristným pohľadom na realitu vládnutia súčasnej koalície.

Vládnutia, ktoré namiesto odbornosti a rešpektovania platných dohôd a zmlúv, preferuje deštruktívnu politiku. A na konci dňa bude vláda naďalej prezentovať rozpočet, ktorý je len podľa nich jedinečnou pomocou všade a pre všetkých.

A vôbec nespomenie to, že rozpočet aj berie a brať bude, tak ľuďom, ako aj firmám formou daní, odvodov či rôznych ďalších poplatkov.

My za SaS rozpočet jednoznačne podporiť nemôžeme. Nebudeme sa spolupodieľať na zadlžovaní tejto krajiny stále viac a bez toho, aby túto balíčkovú mašinériu niekto zastavil.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…