Domov Zahraničie Kráľovná Alžbeta II. oslávila 94. narodeniny

Kráľovná Alžbeta II. oslávila 94. narodeniny

0
0

Britská kráľovná Alžbeta druhá sa 21. apríla dožila 94 rokov. Oficiálna oslava jej narodenín sa však pravidelne koná v júni. Tak tomu bolo aj tento rok, hoci tentokrát bola veľkosť osláv výrazne ovplyvnená pandémiou koronavírusu a po 65 rokoch aj bez tradičnej veľkej vojenskej prehliadky.

Oficiálne oslavy 94. narodenín kráľovnej Alžbety II. sa konali minulú sobotu na zámku Windsor. Práve tu je kráľovná spoločne so svojím manželom princom Philipom, ktorý minulú stredu oslávil už 99. narodeniny, už od polovice marca v izolácii.

Narodeniny kráľovnej Alžbety II.

Elizabeth Alexandra Mary sa narodila 21. apríla 1926 v Londýne, kráľovnou Alžbetou II. sa stala 6. februára 1952 a zotrváva na tróne dodnes, čo z nej robí najdlhšie slúžiacu panovníčku na svete.

Svoje narodeniny oslavuje každý rok dvakrát. Kvôli počasiu sa oficiálne oslavy s prehliadkou Trooping the Colour konajú vždy druhý júnový víkend.

Malá vojenská prehliadka

Priamo v areáli zámku Windsor sa uskutočnila malá ceremónia, ktorej sa zúčastnili len príslušníci 1. práporu Waleskej gardy a vojenská hudba, pričom museli dodržiavať bezpečnostné rozostupy.

Aspoň takto vzdali vojenské jednotky česť kráľovnej. Bežne sa totiž pri príležitosti oslavy panovníčkiných narodenín koná veľká vojenská prehliadka za účasti stoviek vojakov a koní, či členov kráľovskej rodiny v kočoch a na koňoch, zvaná Trooping the Coulour, priamo v uliciach Londýna.

Tú museli tento rok kvôli pandémii koronavírusu zrušiť. Stalo sa tak po prvýkrát od roku 1955, kedy bola prehliadka zrušená kvôli národnému štrajku železničiarov.

Verejnosť tak tento rok o obľúbenú prehliadku prišla, navyše ceremóniu vo Windsore mohla sledovať len v televízii. Samotná Alžbeta II. sledovala malú vojenskú prehliadku spod prístrešku.

Bolo to vôbec po prvýkrát od začiatku pandémie, čo sa ukázala na verejnosti. Jej manžel Philip sa oficiálnych osláv nezúčastnil.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…