Domov Ekonomika Matovič na seba pritiahol oči všetkých, ktorí majú plné zuby jeho toxických návrhov

Matovič na seba pritiahol oči všetkých, ktorí majú plné zuby jeho toxických návrhov

0
0

Minulý týždeň sa návrhu z dielne poslancov Oľano dostalo veľkej pozornosti. Jeho primárnym cieľom malo byť efektívne znižovanie daňovej medzery zapojením širokej verejnosti do kontroly dodržiavania ustanovení zákona, čo bude mať vplyv na zvýšenie motivácie podnikateľov vydávať pokladničné doklady. V praxi by to vyzeralo tak, že prídete do reštaurácie, objednáte si a zaplatíte. Následne bloček zoberiete, nainštalujete si do mobilu novú štátnu aplikáciu, do ktorej načítate QR kód z bločku. Štát vám potom pošle späť na účet určitú sumu.

Na problémy tohto návrhu zákona upozorňoval poslanec a predseda Výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič už počas prvého čítania v pléne parlamentu, no zákonu sa podarilo napokon prejsť hlasovaním v počte 67 hlasov.

Počas druhého čítania na zákon upozornil sám minister financií, ktorý počas rozpravy o tomto zákone vystúpil v rozprave.

Bianco šek

„Na tomto zákone je v poriadku len jeho deklarovaný účel – zníženie daňovej medzery. Avšak realizácia je úplne nešťastná a návrh zákona spĺňa všetky parametre novej atómovej bomby Igora Matoviča.

Svojím vystúpením v pléne znovu na seba pritiahol oči všetkých, ktorý majú plné zuby atómoviek a zdvíhajú varovný prst. Prijatím tohto zákona by vláda, ergo minister financií, dostal obrovské kompetencie.

Návrh zákona nehovorí o tom, že pomôžeme nejakému konkrétnemu odvetviu. Naopak dáva bianco šek, aby vláda svojím nariadením schválila, akému odvetviu, v akej sadzbe, v akých percentách a v akom čase bude tento cashback poskytovaný.

Nie je tak ani možné povedať, aké dopady na verejné financie by mal. Tento návrh priniesol ďalší závan možnej korupcie a z jeho možného použitia ministrom financií v predvolebnom čase sa mi robí nevoľno, “ uviedol predseda Finančného výboru Viskupič.

Vojaci ministra financií

Návrh na vratky z účteniek za Igora Matoviča predložili dvaja poslanci Oľano. Sami však priznávajú, že návrh vznikol na pôde Ministerstva financií.

Jeho predložením ako poslaneckého návrhu sa ministerstvo vyhlo štandardnému legislatívnemu procesu a pripomienkam odbornej verejnosti. Marián Viskupič dodal:

„Zákon s potenciálne zásadným vplyvom na verejné financie by mal jednoznačne byť predkladaný ako vládny. Opakovane sa však zákony vzniknuté na pôde ministerstva pretláčajú takýmto spôsobom.

V tomto smere je „odborníkom“ a jasným „lídrom“ poslanec Milan Vetrák. Ten namiesto svojho šéfa predloží čokoľvek, bez štipky hanby a sebareflexie.

 

Tento napohľad jednoduchý trojstranový návrh zákona by vytvoril veľké množstvo byrokracie, nové povinnosti a kontrolné procesy na Finančnej správe. Štát by ukladal veľké množstvo informácií o občanovi a jeho spotrebiteľskom správaní.

Ale hlavne by nijak reálne nepomohol v boji s daňovými únikmi. Zákon by pomohol svojvôli jedného človeka, ktorý sa zastrája, že bude fakticky ad hoc znižovať DPH v gastre či v kaderníctvach a na rôzne obdobie.

Nenechajme sa však oklamať, toto nie je správny postup. Šanca, že sa z vratiek stane nástroj volebnej korupcie je viac než reálna. Aj preto by sa takejto kompetencie parlament nemal za žiadnych okolností vzdať.

Správnym riešením je neschváliť tento zákon. Alebo ešte lepšie, predkladatelia by si mali uznať, že boli zavedení a mali by návrh stiahnuť.“

Výborné výsledky Finančnej správy

Finančnej správe sa darí znižovať daňové úniky. Daňová medzera bola ešte v roku 2020 okolo 16,2 %, v 2021 už bola na úrovni 12,1 %, pričom európsky priemer je 10 %.

„Finančná správa si robí svoju prácu dobre. Som presvedčený, že tento rok dosiahneme a možno aj prekonáme európsky priemer. Ak veci fungujú, netreba pridávať nové nezmyselné povinnosti, nové kontroly, nové opatrenia, pretože to paradoxne nemusí pomôcť.

Nová administratíva môže zahltiť ľudí, ktorí dnes objektívne robia dobrú prácu. Navyše podobný pokus sme tu už mali, a to bločkovú lotériu. Prax ukázala, že nefunguje,“ uzavrel poslanec Viskupič.

Ťažko skúšané gastro

„Návrh nijako nepomôže reštauráciám. A len minimálne pomôže najzraniteľnejším ľuďom, ktorí aj tak do reštaurácií nechodia. Pomocou ťažko skúšanému gastru, by bolo zníženie DPH na 10 %.

Toto riešenie je jednoduché, nepridáva žiadnu byrokraciu, a navyše svojou podstatou je najlepším liekom na zníženie daňových únikov,“ doplnil Viskupič.

O návrhu zákona v druhom čítaní sa bude čoskoro hlasovať. Zatiaľ je však otázne, či prejde parlamentom a získa si väčšinu poslancov. V prípade, že by to tak bolo, zostáva na ťahu prezidentka, ktorá môže tento škodlivý zákon zastaviť podobne, ako urobila v prípade krúžkovného.

tv, foto: TASR/Pavel Neubauer, Martin Baumann  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…