Domov Cestovanie Melbourne – mesto plné kontrastov

Melbourne – mesto plné kontrastov

0
0

Melbourne je hlavným mestom austrálskeho štátu Victoria a 2. najväčším mestom Austrálie. Jeho počet obyvateľov dosahuje približne 4 milióny a je najjužnejším mestom sveta s viac ako miliónom obyvateľov. Okrem týchto skutočností v sebe toto mesto ukrýva viac, ako by ste si mohli myslieť.

Že sa história a moderná architektúra nedá skombinovať? Mýlite sa. Obrovský mrakodrap, ktorý môžete nájsť v takmer každej svetovej metropole sa pokojne môže týčiť vedľa historickej budovy, ktorá symbolizuje bohatú históriu tohto krásneho mesta.

Nie len to však robí toto mesto miestom, ktoré sa vryje do pamäti a do srdca každého turistu, ktorý sem zavíta.

Zaujímavosti, o ktorých ste ani netušili

Najtradičnejším spôsobom dopravy domácich sú električky. Električková trať Melbourne je najväčšou mimo Európy a vo svete jej patrí 4. miesto s dĺžkou 244 kilometrov.

Ďalšou zaujímavosťou je názov mesta, ktorý nebol vždy rovnaký ako dnes. Melbourne sa v minulosti volalo napríklad Batmania, Bearbrass, Bareport, Bareheep, Barehurp alebo Bareberp.

V 20. storočí, presnejšie v rokoch 1901 až 1927, bolo Melbourne dokonca hlavným mestom Austrálie. V roku 1927 ho však nahradila Canberra, ktorá je hlavným mestom aj dnes.

Obyvatelia Melbourne obľubujú vysedávanie v kaviarňach a reštauráciách. Svedčí o tom fakt, že počet kaviarní a reštaurácií v Melbourne na jedného človeka je najvyšší na svete.

Melbourne ako na dlani

Nádherný pohľad na mesto ponúka mrakodrap s názvom Eureka Tower. Budova je najvyššou v Melbourne a druhou najvyššou v celej Austrálii s počtom poschodí 91.

Vo svete jej patrí 15. miesto v kategórii najvyšších obytných mrakodrapov. Výstavba budovy sa začala v roku 2002 a oficiálne otvorenie sa konalo 11. októbra 2006.

Na 88. poschodí však budova ponúka zážitok pre všetkých milovníkov výšok a adrenalínu. Nachádza sa tu totiž vyhliadková plošina a tiež presklená kabínka s názvom the Edge, ktorá ponúka nádherný výhľad na nádherné mesto.

Historická budova stanice

Na rohu ulíc Flinders a Swanston sa nachádza vlaková stanica Flinders Street, ktorá je skutočným architektonickým skvostom. Jej história sa začala písať v  roku 1909, kedy bola dokončená.

Klenutý vchod, vysoká veža a hodiny robia z budovy nielen stanicu, ktorá je najvyužívanejšou a najfrekventovanejšou v meste, ale aj historickú budovu, ktorú si väčšina turistov zapíše na zoznam miest, ktoré v Melbourne chcú vidieť.

Katedrála svätého Pavla

Len cez ulicu od stanice sa nachádza ďalšia krásna stavba, ktorá je dôkazom, že história Melbourne je skutočne bohatá. St. Paul´s Cathedral je anglikánska katedrála, ktorá sa nachádza priamo v centre Melbourne.

Jej výstavba bola dokončená v roku 1891 a dnes je jednou z najzaujímavejších pamiatok mesta. Pohľad na katedrálu zvonka je skutočne skvostný. Zážitok však ponúka aj interiér, kde je umiestnený nádherný oltár.

Trh kráľovnej Viktórie

Queen Victoria Market je jednou z budov a častí mesta, ktorá sa zachovala z viktoriánskeho obdobia. Jeho výstavba sa začala už v roku 1868 a oficiálne otvorený bol o 10 rokov neskôr.

Jeho rozloha je okolo 7 hektárov a tvorí ho otvorené trhovisko, ale aj obchody, ktoré sa nachádzajú vo vnútri budovy. Obchodníci ponúkajú potraviny, odevy, obuv, šperky, suveníry a tiež tradičné remeselné výrobky.

Ceny na trhu sa dokonca pohybujú v sumách, ktoré kupujúcich neodradia a sú výrazne nižšie ako v obyčajných obchodoch, ktoré v Melbourne nájdete.

Kráľovské botanické záhrady

V blízkosti centra mesta sa nachádza sústava botanických záhrad s rozlohou 40 hektárov. Nachádza sa v nich viac ako 50 tisíc rastlín z rôznych krajín sveta.

Záhrady boli založené v roku 1846 a stále patria medzi najnavštevovanejšie turistické miesta tohto mesta. Kráľovská botanická záhrada je centrom Štátnej botanickej zbierky a najrozsiahlejšej botanickej knižnice v Austrálii.

Športové centrum mesta

To, že je Melbourne mestom rôznych športov, potvrdzuje Melbourne Park, ktorý bol v roku 1956 dokonca dejiskom Letných OH. Nachádza sa tu štadión Cricket Ground s kapacitou 100 000 miest a dnes je jedným z najväčších štadiónov na svete.

Štadión je dnes domovom domáceho futbalového klubu Melbourne City FC. V areáli sa nachádza aj športové múzeum, ktoré návštevníkov zavedie do histórie a priblíži im najväčšie športové udalosti.

Zabudnúť nesmieme na kurty, ktoré sú každoročne dejiskom prvého tenisového grandslamového turnaja roka Australian Open. Bezpochyby najzaujímavejšou je Rod Laver Arena s kapacitou takmer 15 tisíc miest.

Prístav Melbourne

História, moderná architektúra, šport. To všetko nájdete v jednom meste. Aby toho však ani náhodou nebolo málo, nachádza sa tu aj prístav Port Melbourne, ktorý sa nachádza na brehu zálivu Hobsons.

Prístav je centrom pre námornú, ale tiež výletnú dopravu, o ktorú je v meste veľký záujem. Ide však o oblasť, v ktorej sa nachádza obrovské množstvo kaviarní, reštaurácií, parkov a pláží. Na svoje si teda prídu všetci a to na jednom mieste.

Mnohým môže mesto Melbourne pripomínať klasickú svetovú metropolu plnú rušnej dopravy, mrakodrapov a nebezpečenstva v preplnených uliciach. Jeho čaro však možno vidieť na každom kroku.

Či už teda hľadáte objavovanie pamiatok, adrenalín, ležanie na pláži alebo ste skôr nadšencom športových podujatí, mesto Melbourne je pre vás tým najvhodnejším.

puma, foto: shutterstock, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Skryté talenty známych ľudí, ktorým nebudete veriť

Každý človek má na niečo talent. Rovnako to platí aj o známych ľuďoch. Tí majú popri talen…