Domov Slovensko Ministerstvo obrany chce pomôcť slovenskému obrannému priemyslu pri získavaní európskych fondov

Ministerstvo obrany chce pomôcť slovenskému obrannému priemyslu pri získavaní európskych fondov

0
0

Minister obrany SR Jaroslav Naď prijal na pôde rezortu obrany nového zástupcu Európskej komisie (EK) na Slovensku Vladimíra Šuchu. Počas prvého spoločného stretnutia diskutovali o úlohe Zastúpenia EK na Slovensku, ako aj o prioritách rezortu obrany. Medzi tie patrí okrem iného aj príprava subjektov na prihlásenie sa na výzvy pre získanie finančných prostriedkov z Európskeho obranného fondu (EDF).

Ministerstvo obrany SR v tejto súvislosti zriadilo aj Výbor pre EDF, pozostávajúci z expertov z rezortu, pričom do budúcnosti má zámer rozšíriť túto iniciatívu na viaceré rezorty.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: NAĎ: Debata musí byť, ale férová

V súčasnosti pracuje rezortný Výbor pre EDF na mapovaní jednotlivých subjektov domáceho obranného priemyslu vrátane prioritných oblastí ich pôsobenia (napr. nanotechológie, geolokácie, databázy, AI, atď.).

„Slovensko má kvalitných odborníkov schopných pripraviť konkurencieschopné projekty, čo potvrdzuje aj úspech viacerých spoločností v minuloročnej súťaži.

Pre roky 2021 až 2027 je rozpočet Európskeho obranného fondu na úrovni 8 mld. eur a verím, že s našou podporou budú využité aj na slovenské projekty obranného výskumu a vývoja,“ uviedol v tejto súvislosti minister obrany SR Jaroslav Naď.

Témou rozhovoru bol aj boj proti hybridným a kybernetickým hrozbám a dezinformáciám či podpora iniciatív v rámci EÚ, ako je Stála štruktúrovaná spolupráca (PESCO).

Rezort obrany víta tiež úsilie Európskej komisie spracovať novú vesmírnu stratégiu Európskej únie pre oblasť bezpečnosti a obrany.

EDF

Európsky obranný fond je iniciatíva Európskej komisie financovaná z rozpočtu Európskej únie. Jeho cieľom je podporiť obranný výskum a vývoj v členských štátoch. O prostriedky z fondu sa môžu uchádzať právne subjekty so sídlom v EÚ.

red, mo, foto: facebook/JN  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…