Domov Slovensko Slovensko dostalo ďalší balík financií od EÚ za poskytnutú pomoc Ukrajine

Slovensko dostalo ďalší balík financií od EÚ za poskytnutú pomoc Ukrajine

0
0

Slovensko dostalo v uplynulých dňoch z Európskeho mierového nástroja (EPF) ďalších 41,9 milióna eur ako náhradu za pomoc poskytnutú Ukrajine a jej ozbrojeným silám, ktoré sa už skoro 11 mesiacov urputne bránia proti nevyprovokovanej a nezmyselnej agresii Ruskej federácie. Tieto prostriedky rezort obrany použije na nákup munície a nových technológií pre Ozbrojené sily SR.

„Slovensko sa od začiatku ruskej invázie chová v súvislosti s pomocou poskytovanou Ukrajine zodpovedne a má jasné hodnotové ukotvenie, vďaka čomu je v očiach svojich spojencov spoľahlivým a konštruktívnym partnerom.

Sme odhodlaní Ukrajine naďalej pomáhať materiálne, humanitárne aj vojensky a dopomôcť jej k oslobodeniu od rúk agresorov,“ uviedol minister Naď s tým, že Slovenská republika už dostala koncom minulého roka z Európskeho mierového nástroja refundáciu za pomoc Ukrajine v hodnote 40,2 mil. eur.

Zároveň doplnil, že na úrovni EÚ aktuálne prebieha diskusia o postupe navýšenia celkového finančného stropu pre tento mimorozpočtový nástroj, a to v súvislosti s potrebou zaistenia ďalšej udržateľnej podpory Ukrajiny.

Od začiatku ruskej invázie venovala Slovenská republika Ukrajine pomoc v celkovej hodnote približne 167,8 miliónov eur. Súčasťou slovenskej pomoci bol okrem systému protivzdušnej obrany S-300 aj odmínovací systém Božena, päť vrtuľníkov, munícia, palivo či ručné zbrane.

Ďalším projektom pomoci bolo darovanie 30 bojových vozidiel pechoty BVP-1, za ktoré Slovensko postupne získa od Nemeckej spolkovej republiky 15 bojových tankov Leopard 2A4.

Európsky mierový nástroj

Vznikol v roku 2021 so zámerom posilniť bezpečnostné a obranné spôsobilosti členov Európskej únie (EÚ) aj jej partnerov a podporovať zachovanie mieru, medzinárodnej bezpečnosti a stability vo svete.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: NAĎ: Týždeň Ukrajiny

mo, red, foto: facebook/MONačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…