Domov Zahraničie Morawiecki: Migračná kríza je najrozsiahlejším pokusom o destabilizáciu Európy

Morawiecki: Migračná kríza je najrozsiahlejším pokusom o destabilizáciu Európy

0
0

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v nedeľu označil migračnú krízu na poľsko-bieloruských hraniciach za „najväčší pokus o destabilizáciu Európy“ od čias studenej vojny, informovala agentúra AFP.

Podľa Morawieckieho môže za chaos na hraniciach bieloruský prezident Alexandr Lukašenko spoločne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Podľa jeho slov začali „viesť hybridnú vojnu proti Európe“.

„Toto je najväčší pokus o destabilizáciu Európy za 30 rokov,“ napísal Morawiecki na sociálnej sieti Twitter. Zároveň dodal, že Poľsko „nepodľahne vydieraniu a neustúpi a bude brániť hranice Európskej únie“.

Lukašenko pripustil pomoc migrantom

Migranti do Poľska, rovnako aj do Litvy a Lotyšska, začali prichádzať po tom, ako bieloruský líder Alexandr Lukašenko koncom mája avizoval, že Minsk im už nebude brániť v ceste do EÚ cez svoje územie, čím reagoval na sprísnené sankcie Západu.

EÚ tvrdí, že Lukašenkov režim za pomoci Putina odvtedy migrantov na hranice zmienených krajín vysiela zámerne, aby tak spôsobil chaos a spory v Únii.

Lukašenko v piatok pre BBC uviedol, že je „úplne možné“, že bieloruskí vojaci pomáhali migrantom dostať sa do EÚ, avšak odmietol tvrdenia, že ide o organizovanú operáciu.

Zmenili taktiku

Poľské hranice sa z Bieloruska v posledných dňoch snaží nelegálne prekročiť menej ľudí. Podľa poľského ministra obrany Mariusza Blaszczaka sa tak deje preto, že Bielorusko zmenilo taktiku a smeruje teraz na poľské hranice menšie skupiny migrantov, ktoré sa však snažia o ich prekročenie na viacerých miestach.

red, TASR, foto: facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 3/2022: Obranná zmluva s USA rozhádala Slovensko

K mnohým sporným otázkam, na ktorých sa štiepi slovenská spoločnosť, pribudla na prelome r…