Domov Cestovanie Je kráľovské mesto Krakov tým najkrajším mestom v Európe?

Je kráľovské mesto Krakov tým najkrajším mestom v Európe?

0
0

Mesto Krakov patrí k tým najväčším mestám Poľska. Toto mesto leží na hornom toku rieky Visla a žije v ňom vyše 750 tisíc obyvateľov.

Krakov má naozaj bohatú históriu a my sme sa zamerali na jeho najväčšie dominanty, ktoré ho robia jedinečným európskym mestom a podľa mnohých aj tým najkrajším. Páči sa vám Krakov?

Najväčšie stredoveké námestie

Krakov sa môže pýšiť tým, že práve tam nájdete najväčšie stredoveké námestie, Rynek glowny. Rozprestiera sa na neuveriteľných 4 hektároch, a nájdete tam farebný kvetný trh, stánky so suvenírmi či množstvo nádherných pamiatok.

Hlavné námestie.

Najznámejšia bazilika v Krakove

Krakov je známy aj tým, že je tam veľké množstvo katolíkov, a preto tam môžete nájsť aj veľa kostolov a bazilík. Jednou z najznámejších bazilík je Bazilika Nanebovzatia najsvätejšej Panny Márie (Mariacka bazilika).

Okrem toho, že ide o nádhernú sakrálnu stavbu, zaujímavá je aj pre svoje dve rôzne vysoké veže. Z tej vyššej veže znie každú hodinu hudba, ktorá však v istom bode náhle zastane, čo symbolizuje udalosť, kedy podľa legendy tatársky šíp zastrelil trubača.

Mariacka bazilika.

Vedeli ste, že aj v Poľsku môžete nájsť Šikmú vežu?

Na druhej strane námestia, oproti bazilike, sa nachádza Ratusz. Ide o poľskú šikmú vežu s 55-centimetrovým odchýlením. A tak nemusíte cestovať až do Pise, aby ste si urobili fotku ako rukou túto vežu podopierate.

Ratusz.

Bazilika Svätého Františka

Kostol sv. Františka.

V tejto bazilike si môžete pozrieť najväčšie okno z farebného skla s motívom stvorenia sveta. Hneď vedľa je univerzita pomenovaná po pápežovi Jánovi Pavlovi II., ktorý pochádzal práve z Poľska. Tento Františkánsky kostol ukrýva podľa odhadov v krypte vyše tisíc zachovaných mumifikovaných tiel.

Kráľovský zámok Wawel

Tento kráľovský zámok sa nachádza nad riekou Visla. Krakov bol totiž kedysi hlavným mestom Poľska a korunovali tu väčšinu poľských kráľov. Komplex stavali a upravovali prakticky od 9. až do 20. storočia.

Dominuje mu katedrála s kráľovskými sarkofágmi, turisticky zaujímavé sú aj zrekonštruované kráľovské komnaty.

Wawel.

Netreba zabudnúť ani na známu soľnú jaskyňu

Necelých 15 km od Krakova sa nachádza jedna z najstarších svetových soľných baní, Wieliczka. Tá fungovala už v 13. storočí a dnes je zapísaná v zozname UNESCO.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: TOP 10 Najbizarnejšie stavby sveta

Radoslav Hoppej, foto: SITA, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…