Domov Cestovanie Gibraltár – vojenská história, opice a jedinečné letisko

Gibraltár – vojenská história, opice a jedinečné letisko

0
0

Vo svete nenájdete veľa krajín s menšou rozlohou ako má Gibraltár. Toto britské zámorské územie sa rozprestiera na vápencovej skale a na celkovej rozlohe 6,5 kilometra štvorcového žije asi 30 tisíc domácich.

Gibraltár je malý výčnelok krajiny na juhu Pyrenejského ostrova, ktorý má teda jediného suseda. Mimo leteckej dopravy sem vedie jedna jediná cesta, a to zo španielskeho mesta La Linea. Španieli obývali toto územie od 15. storočia.

História

Briti dobyli územie Gibraltáru na začiatku 18. storočia a zmluva, ktorá ukončila takzvanú Vojnu o španielske dedičstvo, Utrechtská zmluva prisúdila túto časť Pyrenejského polostrova Spojenému kráľovstvu.

Španieli sa niekoľkokrát pokúsili o znovudobytie územia, avšak neúspešne. Počas druhej svetovej vojny bol Gibraltár pre Britov dôležitou námornou základňou, ktorá im umožnila pohodlný prístup do Stredozemného mora.

V rokoch 1967 a 2002 sa uskutočnili referendá o odtrhnutie Gibratláru od Veľkej Británie, avšak viac ako 90 % obyvateľov si prialo ostať britskou kolóniou.

Demografia

Demografický základ tvorí vyše 80 % Gibralťanov, ktorí sú akýmisi miešancami Španielov, Britov a Arabov. Takmer 10 % obyvateľstva sa hlási k Britom, viac ako 3 % sú Maročania a asi 2 % Španieli.

Španielov tu však počas pracovných dní stretnete omnoho viac. Dochádzajú sem za prácou i nákupmi, ktoré sú tu veľmi výhodné. Umožňuje to aj pohodlný prechod cez hranice.

Pešo sa zo španielskej La Liney dostanete do centra Gibraltáru asi za 10 minút. Aj keď je úradným jazykom angličtina, domáci medzi sebou najradšej komunikujú po španielsky alebo jazykom zvaným Llanito – čo je kombinácia britskej angličtiny a andalúzskej španielčiny.

V prípade, že sa do Gibraltáru vyberiete, nezabudnite si zmeniť peniaze. Eurami síce v niektorých obchodoch a podnikoch zaplatíte, je ich však minimum a nečakajte prívetivý kurz.

Pokiaľ teda nemáte pri sebe platobnú kartu, určite budete potrebovať gibraltárske libry (GIP). Prevodný kurz je takmer rovnaký ako kurz britskej libry. Za 1 euro dostanete asi 0,89 GIP.

Jedinečné letisko

Letiskovú dráhu pretína prístupová cesta do krajiny.

Prejdime k najväčším atrakciám tohto malého štátiku, či mesta. Ako sme spomínali vyššie, do Gibraltáru sa môžete dostať letecky, autom, alebo pešo.

Ak prichádzate autom, ideálne je odparkovať na záchytných parkoviskách v La Linea, ktoré sa nachádzajú tesne pred hranicami. Vyhnete sa tak problémom so zaparkovaním a keďže sa jedná o skutočne malinké územie, lepšie si ho vychutnáte, keď ho prejdete pešo.

Rozloha 6 a pol kilometra štvorcového vám umožní prejsť ho celý, hoci aj za jeden deň. Či už prichádzate autom, či pešo, do Gibraltáru vedia jedna jediná cesta – Winston Churchill Avenue.

Tá pretína letiskovú dráhu Medzinárodného letiska Gibraltár, ktorého oficiálny názov je North Front Airport. Vzhľadom k hornatému povrchu bolo nutné vybudovať na Gibraltáre umelú pristávaciu dráhu, pretínajúcu hlavnú cestu.

 

Jedná sa tak o jedinečné letisko, jediné tohto druhu. Pokiaľ budete mať šťastie, môže sa vám stať, že vás rampy zastavia tesne pred letiskovou dráhou a pred vami sa ocitne napríklad aj práve pristávajúci či vzlietajúci Boeing. Jedná sa o skutočne výnimočný zážitok.

Rock of Gibraltar

Ak sa domácich opýtate, čo by ste mali vidieť v Gibraltáre ako prvé, jednoznačne vám povedia – The Rock. The Rock of Gibraltar – Skala je neprehliadnuteľný kopec, týčiaci sa nad Gibraltárom, ktorý vo svojom najvyššom bode dosahuje výšku 426 metrov nad morom.

Na vrchol sa dá dostať lanovkou alebo autom. Keďže sú tu cesty extrémne úzke, najlepšie je využiť služby domácich sprievodcov, ktorí vás veľmi radi po kopci povozia, pričom vám počas prehliadky zastavia na niekoľkých miestach, kde vás ohúria nádherné výhľady.

Vyhliadky

Jedným z takýchto miest je vyhliadka pri jednom z dvoch Herkulových pilierov, ktorými podľa legendy označil Herkules hranice známeho sveta. V prípade dobrej viditeľnosti je možné z tejto vyhliadky dovidieť až do Afriky.

Herkulov pilier

Kľukatými cestičkami Skaly vám spoločnosť robia opice. Žije ich tu asi 250. Všetky sú pritom očipované a miestna organizácia ich monitoruje a stará sa o ich výživu i zdravie.

Opice žijú vo svorkách, ktoré medzi sebou neustále bojujú a pokiaľ budete mať trochu šťastia, môžete byť svedkom skutočného opičieho zápasu.

Mimochodom, opice sú dosť agresívne a neodporúča sa ich hladkať, či dokonca priblížiť sa k nim s akýmkoľvek kúskom jedla, pretože vás podľa domácich môžu napadnúť.

Na druhej strane vám však na jednej z vašich zastávok veľmi radi zapózujú. Ďalšou zastávkou je vyhliadka na severnej strane Skaly, odkiaľ sa vám naskytne prekrásny výhľad na Španielsko i jedinečné letisko.

Pod sebou vidíte takisto prístav, ktorý patrí už tradične jachtám. V letných mesiacov je ich tu údajne dokonca viac ako je domácich obyvateľov.

Tunely

Skala je popretkávaná spleťou tunelov, ktorých ukrýva až 150. Boli vybudované počas vojnovej histórie a slúžili nielen ako úkryt, ale aj ako rýchla preprava na druhú stranu Gibraltáru.

Prehliadka diel v jednom z tunelov

Celková dĺžka jaskynných tunelov dosahuje až 30 kilometrov. Niektoré sú dokonca sprístupnené avšak pozrieť sa do nich môžete z bezpečnostných dôvodov len so skúseným sprievodcom. Tou najnavštevovanejšou je Jaskyňa sv. Michala.

Centrum

Centrum mesta tvorí množstvo kľukatých úzkych uličiek chránených pozostatkami z niekdajšej pevnosti, ktorú na skale vybudovali ešte Maurovia. Na hlavnej ulici sa nachádzajú obchody najluxusnejších značiek, kde môžete nakúpiť tovar lacnejší aj o 20 % ako je to u nás.

Dôležitou súčasťou centra sú aj menšie či väčšie námestíčka, kde si môžete na terase posedieť pri kávičke a vychutnávať si historické centrum.

Hlavné námestie v centre

Pláže a promenády

Hoci je Gibraltár dosť hornatý, nájdete tu aj pláže. Na západnej strane polostrova kotvia najmä jachty, popri ktorých je vybudovaná moderná promenáda Ocean Village, kde si môžete medzi jachtami vychutnať kávu či obed.

Na tejto strane Gibraltáru sa však nachádza aj jedna kamienková pláž Camp Bay, ktorú však využívajú najmä domáci. Na východe to je s možnosťami na plávanie už o niečo lepšie.

Nachádzajú sa tu tri nádherné piesčité pláže – Catalan Bay, Eastern Beach, ktorá prechádza až do španielskej La Liney a Sandy Bay, okolo ktorej budujú domčeky pre dôchodcov.

Pláž Sandy Bay

Botanická záhrada a Trafalgarský cintorín

Neďaleko začiatočnej stanice lanovky sa nachádzajú dve zaujímavé atrakcie. Jedna prírodná a druhá historická. Tou prírodnou je botanická záhrada, v ktorej si môžete pozrieť zaujímavé rastlinky typické práve pre tento región.

Súčasťou záhrady je aj amfiteáter s kapacitou 435 sedadiel. Trafalgarský cintorín je pripomienkou britskej histórie. Bol pomenovaný na počesť víťaznej bitky britského námorníctva, v ktorej admirál Nelson pri Trafalgare porazil spojené francúzsko‑ španielske loďstvo, čím Británia potvrdila svoje postavenie námornej veľmoci.

Na cintoríne sú však pochované len dve obete tejto bitky. Cintorín je miestom posledného odpočinku tých, ktorí podľahli v rôznych námorných bitkách, ale aj počas žltej horúčky na začiatku 19. storočia.

Dnes sa na cintoríne už nepochováva. Cintorín patrí k gibraltárskeho dedičstvu a každoročne sa tu koná spomienková slávnosť na Bitku pri Trafalgare.

Europa Point

Najjužnejším bodom Gibraltáru je Europa Point, odkiaľ je možné dovidieť až na africké pobrežie. Marocké brehy sú odtiaľto vzdialené asi 20 kilometrov.

Okrem majáka z roku 1841 sa tu nachádza aj niekoľko ďalších historicky či kultúrne významných budov. Nachádza sa tu napríklad pamätník poľského generála a predsedu poľskej exilovej vlády Wladyslawa Sikorskeho, ktorý za záhadných okolností zahynul, keď sa jeho lietadlo zrútilo do mora pri vzlietaní z Gibraltáru.

Okrem toho si tu môžete pozrieť aj vojenský pamätník Harding’s Battery, či Svätyňu Matky Božej Európy, ktorý je zasvätený patrónke Gibraltáru – Panne Márii.

Svätyňa Matky Božej Európy

ano, foto: archív, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…