Domov Komentáre NAĎ: Cesta hrdinov SNP

NAĎ: Cesta hrdinov SNP

0
0

Odkedy som ministrom, z roka na rok navyšujeme prostriedky, ktorými ministerstvo podporuje činnosť občianskych združení a neziskových organizácií, po novom aj miest a obcí.

Z jedného podporeného projektu, ktorý sme predstavili minulý týždeň, mám zvlášť radosť. Na žiadosť Klubu slovenských turistov sme podporili osadenie symbolických koncových pamätných kameňov na úvod a záver cesty hrdinov SNP na Devíne a na Dukle.

Cesta hrdinov SNP pre mňa, ale myslím aj pre mnohých spoluobčanov, spája dva kľúčové prvky slovenskej národnej identity. Po prvé – niet azda dôležitejšej udalosti v našich moderných dejinách ako Slovenské národné povstanie.

Je to najväčší moment slovenských vojenských dejín, je to moment, kedy sa slovenský národ pridal na stranu víťazov v najťažšom vojenskom konflikte v dejinách, v Druhej svetovej vojne.

Je to moment, kedy sa tisícky bežných Slovákov spontánne pridali na stranu slobody a demokracie. Je to moment, ktorý sprevádzalo množstvo nápadných aj nenápadných hrdinských skutkov.

Cesta hrdinov SNP nasleduje práve kľúčové miesta, kde sa dramatické momenty SNP a oslobodenia Slovenska odohrávali.

Cesta hrdinov SNP je zároveň najznámejšou turistickou trasou na Slovensku. Trúfnem si povedať, že snáď niet Slováka, ktorý by z nej neprešiel aspoň kúsok, ktorý by na nej aspoň chvíľu nepostál – či už na Dukle, na hrebeni Nízkych Tatier či Malých Karpát, na mohyle na Bradle, alebo na Devíne.

V istom zmysle je symbolom slovenskej záľuby v prírode, v horách, v turistike.

Som rád, že ako ministerstvo odhalením symbolických kameňov na jej konci a začiatku môžeme zvýrazniť tento dvojaký význam Cesty hrdinov SNP, podčiarknuť náš vzťah k prírode a turistike a podčiarknuť náš vzťah k SNP. Kiež by takýchto podarených projektov pribúdalo!

Jaroslav Naď, minister obranyNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…