Domov Komentáre NAĎ: Rozpočet na obranu porastie

NAĎ: Rozpočet na obranu porastie

0
0

Prvýkrát v histórii by malo Slovensko splniť svoj záväzok vynakladania minimálne 2 % HDP na našu obranu. Každé jedno euro investované do obrany je investíciou do nášho bezpečia.

Navyše, aj na pozadí vojny na Ukrajine je jasné, že je našou povinnosťou mať špičkovo pripravené a moderné ozbrojené sily. A presne na tom konečne po desaťročiach ignorácie rezortu obrany pracujeme.

Vláda minulý týždeň schválila obranný rozpočet na úrovni 2,01 % HDP a my presne vieme, kam ich efektívne investujeme. Roky zanedbávaná modernizácia a infraštruktúra potrebuje naďalej značné financovanie, preto do tejto oblasti pôjde okolo 30 % rozpočtu.

Možno by ste neverili, ale keď som pred 2 rokmi nastúpil ako minister a začal navštevovať útvary po Slovensku, niektoré nemali funkčné ani sociálne zariadenia. Na niektorých vojakov doslova padala omietka z plafóna.

Áno, až tak žalostné to bolo. Neplačeme, makáme! Roboty je stále kopec, ale samotní vojaci mi píšu, ako viditeľné sú pozitívne zmeny od roku 2020.

Samozrejme, veľká časť financií pôjde aj na personál. Dobrá správa pre vojakov – podarilo sa nám vyrokovať zvýšenie platov od 1. 1. 2023 o 7 %. Nežiadame na to žiadne extra peniaze, dobrým manažmentom to vieme uhradiť z našej rozpočtovej kapitoly.

Teším sa na ďalšie projekty, ďakujem rezortu financií za síce náročnú, ale férovú odbornú diskusiu. Návrh teraz pôjde na hlasovanie do parlamentu. Verím, že poslanci sa zachovajú zodpovedne a navrhovaný rozpočet schvália.

Nikto z ministrov nie je úplne spokojný, každý by chcel vidieť ešte viac, ale tento rozpočet je naozaj umením možného a náročným kompromisom. Rozpočtové provizórium v čase vojny za našimi hranicami, v čase vysokej inflácie a energetickej krízy by bolo naozaj mimoriadne nezodpovedné riešenie s ťažkým dopadom na občanov.

Jaroslav Naď, minister obranyNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…