Domov Zahraničie Návrat bojovníka za ISIS je témou číslo jedna v Európe

Návrat bojovníka za ISIS je témou číslo jedna v Európe

0
0

Takzvaný Islamský štát, alebo ISIS, je postupne čoraz viac zatlačovaný. Do popredia sa okrem otázky boja proti tejto teroristickej skupine dostáva otázka ako naložiť s tými, ktorí odišli zo svojej domovskej krajiny, aby bojovali za túto teroristickú skupinu.

Boje na území ovládanom islamskými teroristami sa postupne blížia ku koncu, demokratické sily sa snažia definitívne poraziť posledné zvyšky bojovníkov tzv. Islamského štátu v severnej časti územia Sýrie.

Čím viac je ISIS porážaný, tým viac rezonuje otázka návratu bojovníkov za tzv. Islamský štát a ich rodinných príslušníkov spať do krajiny ich pôvodu, keďže množstvo bojovníkov pochádza z rôznych častí sveta vrátane Európy alebo Ameriky.

Táto otázka sa stáva čoraz viac nočnou morou krajín, kam sa chcú títo bojovníci vrátiť.

Takzvaný Islamský štát – ISIS

Skupina bola označená za teroristickú organizáciu Organizáciou spojených národov ako aj mnohými štátmi sveta. Označenie všeobecne známej radikálnej islamskej teroristickej skupiny je ISIS, no v novinách ju nájdeme pod rôznymi skratkami a názvami ako ISIL, Daeš, alebo aj ako takzvaný Islamský štát.

Práve štát v názve vyvolával mnohé dezinterpretácie a dojem fungovania ako riadneho uznaného štátu medzinárodným spoločenstvom, čo sa však nikdy nestalo, aj keď sa ISIS snažil správať ako štát, a teda vyberal dane, zriadil úrady, súdy alebo aj políciu.

Reakcia bezpečnostných zložiek štátov

Jasno v tom majú najmä bezpečnostné zložky dotknutých krajín. Tie si neželajú a odmietajú, aby sa tí, ktorí sa angažovali v bojoch za ISIS vrátili spať do domovskej krajiny.

V poslednej dobe rezonovala otázka návratu tehotnej britskej občianky, ktorá sa rozhodla vstúpiť do služieb tejto teroristickej organizácie, teraz v čase postupnej porážky žiada návrat spať do Británie.

Štáty uplatňujú rôzne prístupy

Napríklad Spojené štáty americké jednoznačne hovoria o potrebe prevzatia týchto bojovníkov a ich odsúdenie. Niektoré krajiny EÚ, najmä Francúzsko, uviedli, že sa chystajú vziať späť svojich bývalých občanov bojujúcich za ISIS a budú ich doma súdiť.

Práve okolo 800 zajatcov, ktorí sa nachádzajú ešte v Sýrii je potrebné prijať, aby nedošlo k ich prepusteniu a následnému prenikaniu do Európy.

Vláda Veľkej Británie zatiaľ čelí dileme, najmä pokiaľ ide o manželky alebo deti britských bojovníkov za ISIS. Švédsko navrhlo aby bol zriadený medzinárodný tribunál, ktorého úlohou bude súdiť týchto bojovníkov za ISIS.

Takto by sa mohlo zabrániť tomu, aby do Európy prenikali nekoordinovane, pretože dnes hrozí, že by mohli po takomto návrate páchať teroristické útoky doma.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…