Domov Zahraničie Nemecko nepočíta s rýchlym vstupom Švédska a Fínska do NATO

Nemecko nepočíta s rýchlym vstupom Švédska a Fínska do NATO

0
0

Nemecko nepredpokladá, že lídri, ktorí sa na budúci týždeň stretnú na summite Severoatlantickej aliancie v Madride, odklepnú vstup Fínska a Švédska do NATO. Berlín však tvrdí, že dohoda sa už črtá.

„Myslím si, že ide o riadenie očakávaní (expectation management) a zasadenie celej záležitosti do historického kontextu,“ povedal pre AFP nemenovaný vysokopostavený zdroj z prostredia nemeckej vlády.

„Vzhľadom na historický rozmer by nebolo katastrofou, ak by sme potrebovali ešte niekoľko týždňov na prijatie dohody (o vstupe Fínska a Švédska do NATO),“ dodal zdroj v kontexte členstva ďalších štátov v obrannej aliancii.

Bude Turecko blokovať dohodu?

AFP pripomenula, že aliancia pôvodne očakávala, že žiadosti o vstup Fínska a Švédska do NATO budú prerokované rýchlo, pretože členské krajiny Organizácie Severoatlantickej zmluvy chceli ukázať jednotný postoj voči Rusku, ktoré podniklo inváziu na Ukrajinu.

Avšak odpor Turecka nádej na rýchle prijatie oboch krajín zahatal. Ankara obvinila Helsinki a Štokholm z poskytovania bezpečného útočiska pre zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je Tureckom, ale aj západnými spojencami označovaná za teroristickú skupinu.

Akúkoľvek dohodu o členstve v NATO musí jednomyseľne schváliť všetkých 30 členov aliancie a v súčasnosti narastajú obavy, že Turecko by mohlo odkladať žiadosti o vstup severských krajín na neurčito.

Podľa Berlína je však rozhodujúce to, že „neexistujú žiadne neprekonateľné rozpory“ medzi severskými krajinami a Tureckom, uviedol nemecký predstaviteľ.

V tomto kontexte nemecká vláda predpokladá, že bude možné nájsť riešenie, „ktoré zohľadní záujmy všetkých strán“.

ano, TASR, foto: shutterstock Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…