Domov Slovensko Pápež navštívi Slovensko v septembri

Pápež navštívi Slovensko v septembri

0
0

O návšteve pápeža Františka na Slovensku sa hovorí už dlhšie, no až minulú nedeľu ju potvrdil aj Vatikán. Pápež podľa hovorcu Svätej stolice Mattea Bruniho navštívi Slovensko v septembri. Pred návštevou Slovenska zavíta aj do maďarskej Budapešti.

Pápež František zavíta na viaceré miesta. „Pápež sa od 12. do 15. septembra 2021 odoberie na Slovensko, kde navštívi mestá Bratislava, Prešov, Košice a Šaštín. Program cesty bude časom zverejnený,“ píše sa vo vyhlásení. Samotný pápež František návštevu oboch krajín potvrdil v nedeľu pri príhovore a modlitbe Anjel Pána vo Vatikáne.

„Som rád, že môžem oznámiť, že od 12. do 15. septembra, keď Pán Boh dá, pôjdem na Slovensko, aby som prišiel na pastoračnú návštevu,“ uviedol pápež, ktorý zároveň poďakoval všetkým, ktorí cestu pripravujú. Pápež pritom osobitne pozdravil slovenských pútnikov na vatikánskom Námestí svätého Petra, ktorí tam prišli so zástavami.

Pápež aj tlačový odbor Svätej stolice zároveň potvrdili, že pred návštevou Slovenska hlava katolíckej cirkvi 12. septembra zavíta do maďarskej metropoly Budapešť pri príležitosti svätej omše na záver 52. medzinárodného eucharistického kongresu.

Slovensko je mu blízke

Na Slovensko pápež príde na pozvanie prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Tá verí, že prítomnosť pápeža Františka na Slovensku bude posolstvom zmierenia a nádeje v zložitých časoch, ktoré žijeme.

„Som veľmi rada, že pápež František prijal pozvanie a dnes potvrdil svoju návštevu Slovenska v septembri tohto roka. Keď som sa s ním v decembri vo Vatikáne stretla, hovoril mi o tom, ako mu je Slovensko srdcu blízke,“ spresnila prezidentka s tým, že tieto jeho slová potvrdzuje skutočnosť, že sa na Slovensku plánuje zdržať dlhšie.

Prítomnosť pápeža Františka na Slovensku bude pre všetkých aj povzbudením v ťažkých časoch pandémie. Verí v to líder opozičnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini, ktorý statusom na sociálnej sieti vyjadril radosť nad potvrdením návštevy svätého otca na Slovensku v polovici septembra.

„Pozvanie som mu v mene všetkých Slovákov tlmočil aj ja už pred dvoma rokmi v decembri 2019, keď sa mi dostalo cti byť na stretnutí s ním takmer hodinu a následne sa s ním stretla celá naša delegácia vrátane zástupcov médií,“ pripomenul expremiér.

Zvolenský vyzýva na vypočutie posolstva

Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský privítal potvrdenie príchodu pápeža. „Je to mimoriadne radostná správa, veľmi sa teším. Myslím, že mnohí z nás sa skutočne v tejto chvíli s veľkou radosťou vracajú k spomienke aj na návštevu Svätého Otca Jána Pavla II,“ zdôraznil Zvolenský.

Zároveň všetkých poprosil k vnútornej príprave na vypočutie pápežovho posolstva. „Je to posolstvo vnímavosti k tým, ktorí trpia, ktorí sú na okraji spoločnosti, ktorí sú nejakým spôsobom núdzni, či v oblasti materiálnej alebo duchovnej,“ podotkol s tým, že aj tieto témy by mali byť obsahom návštevy pápeža Františka na Slovensku.

Návšteva pápeža na Slovensku

Návšteva pápeža Františka bude v poradí štvrtou apoštolskou návštevou Svätého Otca na Slovensku. V minulosti Slovensko trikrát navštívil pápež Ján Pavol II., a to v rokoch 1990, 1995 a 2003.

ano, TASR, foto: TASR/AP, facebook  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…