Domov Zahraničie Pápež chce navštíviť Ukrajinu

Pápež chce navštíviť Ukrajinu

0
0

Pápež František v nedeľu na palube lietadla smerujúceho z Ríma do Kanady novinárom povedal, že „veľmi túži“ po tom, aby uskutočnil návštevu Ukrajiny a pokúsil sa prispieť k ukončeniu už päť mesiacov trvajúcej ruskej vojenskej ofenzívy.

Pápežova apoštolská cesta do Kanady je dôležitým krokom v jeho snahe reagovať na škandál týkajúci sa sexuálneho zneužívania indiánskych detí duchovnými a desaťročí utajovania týchto skutkov.

Očakáva sa, že pápež zopakuje ospravedlnenie, ktoré v apríli vo Vatikáne predniesol kanadským delegáciám. Ako povedal novinárom, ide o cestu „pokánia“.

V rozhovore počas cesty sa však nevyhol ani otázke ohľadom vojny na Ukrajine.

„Veľmi túžim po tom, aby som išiel do Kyjeva,“ odpovedal pápež na otázku ohľadom prípadnej cesty na Ukrajinu.

Pápež už v predošlom rozhovore pre Reuters zo začiatku júla naznačil, že dúfa, že krátko po návšteve Kanady by sa mu mohlo podariť vycestovať aj do Kyjeva a Moskvy.

„Chcel by som ísť (na Ukrajinu) a najprv by som chcel ísť do Moskvy,“ povedal vtedy pápež. Dodal, že dúfa, že ruský prezident Vladimir Putin by mu to umožnil v záujme mieru.

Priblížil tiež, že ohľadom prípadnej návštevy Moskvy bol s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v kontakte vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin.

Po zverejnení rozhovoru Kyjev pápeža znova pozval na návštevu Ukrajiny. Kremeľ však uviedol, že s Vatikánom nie je v náležitom kontakte čo sa týka možnej návštevy Moskvy. Do Moskvy dosiaľ nezavítal žiadny pápež.

Pápež inváziu ruských síl na Ukrajine opakovane odsúdil. V júni Moskvu jednoznačne obvinil z toho, že voči Ukrajine vedie „krutú a nezmyselnú útočnú vojnu“.

red, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…