Domov Ekonomika Pellegriniho nula celá nula sa rovná mínus jednej miliarde

Pellegriniho nula celá nula sa rovná mínus jednej miliarde

0
0

Podľa čoho sa dá rozoznať spoľahlivá vláda od nespoľahlivej? Aj podľa integrity a konzistentnosti v postojoch a vyjadreniach k zásadným otázkam. Napríklad k najdôležitejšiemu vládnemu dokumentu, ktorým je zákon o štátnom rozpočte a k rozpočtu samotnému. Ubehlo sotva pol roka, a to, čo platilo vlani koncom novembra, je dnes už iba zdrap papiera: vyrovnaný rozpočet sa stáva minulosťou – nielen v tomto, ale aj budúcom roku. Vláda dala prednosť populizmu a poriadne drahej predvolebnej kampani za štátne peniaze, teda za peniaze nás všetkých.

Napriek tomu, že sa v slovenskej ekonomike nestalo za ten čas nič zásadné, čo by zhoršilo jej vývoj a ohrozilo prísun peňazí do štátneho rozpočtu z daní, k ústupu od dôležitého rozpočtového cieľa – hospodáriť vyrovnane, bez zadlžovania občanov – zavelil sám premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Zásadný obrat – k horšiemu

Ešte pred pol rokom sa Pellegrini hrdil, že on bude prvý premiér, ktorému sa podarí hospodáriť bez deficitu. „Dohodli sme sa, že podpredseda vlády a minister financií predloží taký pozmeňujúci návrh, ktorý zabezpečí, že vláda na rokovanie NR SR prvýkrát v histórii predloží vyrovnaný štátny rozpočet.

To znamená, že deficit na rok 2019 bude nula celá nula a Slovensko tak prvýkrát v histórii neminie viac ako dosiahne na svojich príjmoch,“ hovoril vlani v novembri Pellegrini.

Dnes už je všetko inak. Blížia sa voľby a vláda pripravuje štedrý sociálny balíček, ktorý by mal podľa odhadov stáť od 500 do 600 miliónov eur. Bude v ňom napríklad zvýšenie rodičovského príspevku z 220 na 370 € mesačne, alebo zníženie dane z príjmov pre niektorých podnikateľov z 19 na 15 percent.

„Tie peniaze nejde prejesť vláda ani jednotliví ministri. Tie peniaze všetky skončia v peňaženkách občanov SR a tak je to správne. A hoci by to mohlo znamenať aj nejaký malý deficit, kedykoľvek sa za to postavím,“ povedal minulý týždeň pre agentúru TASR premiér.

Miliarda sem, miliarda tam

Pre tento rok hrozí, podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, deficit až takmer jedna miliarda eur. „Za predpokladu, že vláda neprijme dodatočné opatrenia, môže deficit dosiahnuť 955 miliónov eur,“ uvádza sa v najnovšej analýze rozpočtovej rady.

Riziká vidí najmä v tom, že vláda prifarbila niektoré čísla – vedela napríklad, že z dividend od štátnych podnikov (napr. SPP) príde menej peňazí, ale pri plánovaní sa tvárila že príde viac.

Hovorí sa tomu účtovný trik, alebo, jednoducho, podfuk. „Najvyššie riziko očakávame pri nedaňových príjmoch, kde odhadujeme výpadok výnosu oproti rozpočtu o 405 miliónov eur,“ uvádza rada.

Na toto riziko upozorňovali analytici rady už vlani na jeseň pri schvaľovaní rozpočtu. A čo je ešte zarážajúcejšie, neurobili to prvý krát. Upozorňujú na to už zopár rokov.

To ukazuje, že vláda Smeru robí tieto podfuky v rozpočte pravidelne. „Viaceré riziká sa každoročne opakujú, napríklad príjem z dividend, výnos z predaja emisných povoleniek, alebo príjem z predaja majetku kapitol štátneho rozpočtu,“ kritizuje neférové praktiky pri zostavovaní rozpočtu rozpočtová rada.

Podobné podfuky, ako v príjmoch, urobila vláda aj pri niektorých výdavkoch. Už vlani odborníci aj experti upozorňovali, že tzv. Dankova daň z potravín porušuje zákony naše aj únijné a Európska komisia ju zruší.

Napriek tomu poslanci daň schválili a rátali, že z nej vyberú okolo 120 miliónov eur. K tejto sume si nakreslili aj výdavky v podobe rôznych dotácií pre viac či menej vláde spriaznené agrárne firmy.

Daň parlament napokon na tlak Bruselu zrušil a teraz je otázne, z čoho sa nasľubované dotácie zaplatia. Rada zdôraznila, že hrozba deficitu v tomto roku prakticky vôbec nesúvisí so spomaľovaním ekonomiky, ako to tvrdí vláda, ale čisto iba z rizikami, ktoré zanedbala.

„Zhoršenie ekonomického vývoja, ktoré predpokladajú najnovšie prognózy, má zanedbateľný vplyv na výšku rizík,“ uvádza sa v analýze Rady.

Vyšetrujú či vláda nepodvádzala

Pripomeňme si, že štatistický úrad EÚ – Eurostat nedávno spochybnil asi 270 miliónov eur vo výdavkoch vlaňajšieho rozpočtu a začal to aj prešetrovať.

A akoby podvodov a prúserov v rozpočte nebolo dosť, hrozí ďalší. Európska komisia nedávno zverejnila hodnotenie, podľa ktorého sa Slovensko spolu s ďalšími štátmi ocitlo v skupine krajín, ktoré vlani neplnili pravidlá Paktu stability a rastu.

V tomto pakte sú základné zásady pre štátne rozpočty členských štátov únie. „Slovensko pre svoj slabý progres a porušovanie pravidiel preventívnej časti paktu zatiaľ len virtuálne skončilo na lavici hanby spolu s Belgickom, Portugalskom a Talianskom.

Otázne je, ako sa z toho poučíme. Či zaberieme a zaviažeme sa dobehnúť manko, alebo si osvojíme praktiky krajín, ktoré viac hľadajú výhovorky a úskoky,“ píše v komentári člen vedenia rozpočtovej rady Juraj Kotian.

Predvolebná kampaň z požičaných peňazí

Podvody a triky v rozpočte nám zabránia, aby Slovensko tento rok hospodárilo vyrovnane, čo v praxi znamená, že vznikne dlh – v prepočte na jedného občana skoro o 200 €.

Namiesto nuly tak budeme mať dokopy v rozpočte dieru za miliardu eur, ktorú budeme musieť zaplatiť všetci. K podvodom a „kreatívnemu účtovníctvu“ sa na budúci rok pridá ešte aj takzvaný sociálny balíček a hrozí dám ešte vyšší deficit ako tento rok.

Vyzerá, že to bude až 1,3 miliardy eur.V kontexte rozpočtových podvodov sa premiérové tvrdenia o tom, že vláda peniaze neprejedá, a že balíčky idú ľuďom ukazujú ako falošné a zavádzajúce. Nielen pre podvody. Ale aj preto, že vláda na balíček nemá peniaze.

Musí si ich požičať od bánk na finančných trhoch. Vláda sa teda chystá pred voľbami rozdáva peniaze ľuďom (balíčky sa budú vyplácať budúci rok) na sekeru, ktorú budú musieť splácať deti alebo vnúčatá tých, ktorým sa cez balíček dočasne finančne prilepší.

Je to ako keby rodina, ktorá má mesačný príjem 1 500 €, každý mesiac minula 1 700 € a ešte by manželka povedala, že im to nestačí, lebo musia ísť na dovolenku v zime aj v lete.

A tak si požičajú ďalších v priemere 200 € mesačne. Bolo by to nezodpovedné a hlúpe. Presne tak sa však dlhé roky správajú vlády na Slovensku, najmä tie, na čele ktorých stál Mečiar, Fico a Pellegrini.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…