Domov Cestovanie Prečo je Zakázané mesto zakázané? Zaujímavosti, ktoré by ste o tomto mieste mali vedieť

Prečo je Zakázané mesto zakázané? Zaujímavosti, ktoré by ste o tomto mieste mali vedieť

0
0

Čínske Zakázané mesto sa nachádza uprostred hlavného mesta Peking a patrí medzi najnavštevovanejšie miesta na svete. Turistov láka jedinečná architektúra, ale tiež nezameniteľná atmosféra, ktorou dýcha. Čo by ste o tomto tajomnom mieste mali ešte vedieť?

Zakázané mesto v čínskom Pekingu je jednou z najzachovalejších pamiatok v Číne. Ide o hradbami opevnené mesto, ktoré bolo v minulosti sídlom cisárskej rodiny dynastií Ming a Čching.

Funkciu politického centra plnilo až do roku 1912. V roku 1925 bolo zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, čo svedčí o jeho jedinečnosti.

Fialové Zakázané mesto

Oficiálny názov Zakázaného mesta v čínštine je „Zijin Cheng“. To v doslovnom preklade znamená „fialové zakázané mesto“.

Označenie fialové sa týkalo hviezdy Polaris, keďže podľa starovekej čínskej astronómie sa táto hviezda nachádzala v strede oblohy, teda v jej srdci.

Keďže aj čínski cisári verili, že moc im bola daná priamo od Boha, tak aj oni sa považovali za srdce krajiny.

Označenie zakázané zas vychádza z toho, že toto miesto bolo domovom cisárov, a teda do neho mohli vstúpiť len osoby s povolením priamo od cisára. Pokiaľ za hradby vstúpil niekto bez povolenia, riskoval popravenie.

Neuveriteľné čísla Zakázaného mesta

Zakázané mesto sa môže pýšiť prívlastkom najväčšieho cisárskeho paláca na svete. Zaberá plochu s rozlohou 720 tisíc metrov štvorcových a skladá sa z 980 budov.

Vstup do mesta vedie cez 4 hlavné brány, pričom každá z nich sa nachádza na inej svetovej strane. Výstavba mesta prebiehala v rokoch 1406 až 1420, pričom sa odhaduje, že na nej pracoval približne 1 milión robotníkov.

24 cisárov

Zakázané mesto bolo domovom čínskych cisárov počas dlhých stáročí. Celkovo sa v ňom vystriedalo až 24 cisárov.

14 z nich pochádzalo z dynastie Ming a ďalších 10 z dynastie Čching. Vláda cisárov tu skončila v roku 1912, kedy sa datuje vznik Čínskej republiky.

Najdôležitejšie budovy

Zakázané mesto sa delí na dve hlavné časti. Prvou je vonkajšie nádvorie, kde sa nachádzajú predovšetkým obradné a náboženské budovy.

Tou najznámejšou je Sieň nebeskej harmónie, ktorá predstavovala centrum politickej a tiež náboženskej moci. Vládnuce dynastie ju zvykli využívať na politické účely, ale tiež na korunovácie či kráľovské svadby.

Druhou časťou Zakázaného mesta je vnútorné nádvorie, v ktorom budovy slúžili pre bežné potreby cisárskej rodiny. Medzi dominanty patria Palác nebeskej čistoty, Palác pozemského pokoja a tiež Sieň jednoty.

Žlté strechy a červené steny

Každý návštevník Zakázaného mesta si určite všimne, že takmer všetky strechy na budovách sú v jednotnej farbe. Tou je žltá, ktorá bola v čínskej histórii považovaná za svätú farbu.

To súvisí najmä s posvätnou Žltou riekou, ktorá má v čínskej histórii dôležitý význam. Steny budov sú zas ladené do červena, čo má symbolizovať šťastie a udalosti ako oslavy a svadby.

9 999 miestností

Jednou zo zaujímavostí je, že v Zakázanom meste sa má nachádzať celkovo 9 999 miestností. Vysvetlenie, prečo toto číslo nie je zaokrúhlené na rovných 10 tisíc je, že počet miestností na zemi sa nemôže rovnať počtu miestností, ktorý mali cisári v nebi.

Táto zaujímavosť sa však považuje skôr za mýtus, keďže odborníci tvrdia, že počet izieb v Zakázanom meste je len 8 728.

Jedno z najväčších múzeí na svete

V areáli Zakázaného mesta sa nachádza aj Palácové múzeum, v ktorom je vystavená bohatá zbierka predmetov, ktoré pochádzajú z obdobia vlády dynastií Ming a Čching.

Dnes vystavuje približne 1,8 milióna artefaktov, vrátane keramických výrobkov, malieb a iných vzácnych pokladov. Vďaka tejto zbierke sa Palácové múzeum zaraďuje na zoznam najlepších múzeí na svete.

Časť zbierky bola však v roku 1933 presunutá do paláca v Taipei, aby bola ochránená pred hrozbou japonskej invázie. Po druhej svetovej vojne boli niektoré artefakty vrátené naspäť do Zakázaného mesta, no iné sa aj dnes stále nachádzajú na Taiwane.

Najväčšie poklady múzea

Ako už bolo spomenuté, v Palácovom múzeu nie je núdza o vzácne artefakty. Za najväčší poklad je považovaný vzácny zlatý pohár na víno, ktorý bol vyrobený pri príležitosti 30. narodenín cisára Qianlonga, teda 25. septembra 1741.

Jeho vzácnosť súvisí najmä s tým, že je zdobený zlatom, perlami a drahými šperkami. Ďalšou vzácnosťou je lakovaná doska, ktorú vyrobil známy majster Zhang Cheng v 12. alebo 13. storočí.

Najdôležitejším a najhodnotnejším rukopisom v múzeu je list, ktorý je označovaný za vrchol kaligrafického umenia. Ide o list, ktorý adresoval Lu Ji svojmu  kamarátovi, ktorý sa necítil dobre a prostredníctvom neho mu želal rýchle zotavenie.

Zakázaná zeleň

Jedným z hlavných rozdielov medzi vonkajšou a vnútornou časťou mesta je, že kým v tej vnútornej nájdete množstvo stromov a zelene v podobe záhrad, v tej vonkajšej by ste to hľadali márne.

Vysvetľovať by to malo viacero teórií. Prvou je, že zasadenie stromov by údajne narušilo cisársku dôstojnosť a najvyššiu autoritu. Keďže sa tu konali dôležité verejné slávnosti stromy by tienili a tým by narušili pompéznosť atmosféry.

Druhým vysvetlením je, že dostatok vegetácie by mohol slúžiť atentátnikom, ktorí by sa v nej mohli ukrývať a čakať na tú najvhodnejšiu príležitosť zaútočiť.

Zakázané mesto ako na dlani

Na prechádzku po Zakázanom meste si treba vyhradiť dostatok času. Ak ho však nemáte a napriek tomu chcete vidieť všetko podstatné, máme pre vás riešenie.

Len pár minút chôdze od mesta sa nachádza park Jingshan, ktorý vďaka svojmu vyvýšeniu ponúka nádherný výhľad na celý komplex.

Okrem toho ide o nádherne upravený park, v ktorom sa nachádzajú priezračné jazerá a očarujúce starobylé budovy.

Zakázané mesto vo filme

Náhľad do útrob Zakázaného mesta umožňuje životopisný film Posledný cisár z roku 1987, ktorý rozpráva príbeh cisára Pchu I, ktorý sa vo svojich troch rokoch stal vládcom impéria.

Film bližšie približuje udalosti z roku 1924, kedy Zakázané mesto prestáva byť posvätným miestom v súvislosti s druhou svetovou vojnou, japonskou okupáciou a tvrdým komunistickým režimom.

Takmer na konci svojho života sa Pchu dostáva naspäť do mesta, avšak nato, aby mohol vidieť miesto, kde kedysi býval potrebuje vstupenku.

Pokrok v Zakázanom meste

Hoci by sa mohlo zdať, že Zakázané mesto uniklo výdobytkom modernej doby, opak je pravdou. V roku 1987 bolo vyhlásené za svetové dedičstvo a odvtedy sa rady pri vstupe do mesta len zväčšovali.

Jeho návštevnosť ešte viac stúpla po tom, čo sa Peking stal bezvízovým mestom. Dnes by ste tu dokonca okrem chrámov a pompéznych stavieb našli aj Starbucks pre smädných turistov.

puma, foto: depositphotos, internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…