Domov Zahraničie Protesty v Čile položili tamojšiu vládu

Protesty v Čile položili tamojšiu vládu

0
0

Po protestoch, ktorých sa zúčastnilo viac ako milión ľudí, sa čilský prezident rozhodol rozpustiť vládu a hľadať takú, ktorá poskytne požadované reformy.

Čilský prezident Sebastián Piňera podľahol tlaku protestujúcich v hlavnom meste Čile a rozpustil súčasnú vládu, ktorú plánuje reorganizovať.

Viac ako milión ľudí sa minulý piatok spojilo k pokojnému protestu v hlavnom meste Santiago a vyzvalo na sociálnu spravodlivosť, žiadali reformy alebo odstúpenie prezidenta.

Čile

Čile je jednou z najbohatších krajín Latinskej Ameriky, ale tiež krajinou s najväčšou nerovnosťou z hľadiska príjmov.

Čile má približne 18 miliónov obyvateľov, hlavným mestom je Santiago a úradným jazykom je španielčina, nachádza sa v juhozápadnej časti Južnej Ameriky pri pobreží Tichého oceánu.

Hospodárstvo je postavené na nerastnom bohatstve a jeho spracovaní, druhá veľká časť sa zameriava na poľnohospodársku výrobu.

Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj je takmer tretina čilských pracovníkov zamestnaná na dočasných pracovných miestach a každý druhý Čiľan má nízku gramotnosť.

Dôvody vzniku protestov

Protesty boli pôvodne vyvolané zvýšením cien cestovných lístkov za metro, ktoré ľudia považovali za zásadné, keďže chudobným vrstvám tak narástli životné náklady.

Celkovo toto opatrenie len eskalovalo problém, ktorý čilská spoločnosť dlhodobo mala, a to veľkú nerovnosť medzi príjmami obyvateľov.

Pochody demonštrantov nazvali ako nový sen pre Čile, kedy žiadali o spravodlivosť, čestnosť, etickú vládu, postupne k nim pridali aj požiadavky na lepšie vzdelávanie, zdravotnú starostlivosť a vyššie platy.

Organizátori vyhlásili, že išlo o najväčšie protesty od obnovenia demokracie v roku 1990. Protesty sa okrem hlavného mesta uskutočnili aj v ostatných hlavných čilských metropolách.

Eskalácia napätia

Počas týždňa demonštrácií došlo aj k prepuknutiu rabovania a podpaľačstva, celkovo bolo počas protestov zadržaných viac ako 7 tisíc ľudí. Do ulíc bolo nasadených viac ako 10 tisíc policajtov a nakoniec aj vojakov.

Po eskalácii napätia došlo k stretom medzi policajtmi a protestujúcimi. Prezident teda vyhlásil aj výnimočný stav, zaviedol zákaz vychádzania a bola nasadená čilská armáda spoločne s ťažkou technikou na zaistenie poriadku v hlavnom čilskom meste Santiagu.

Protesty však pokračovali a viac ako milión protestujúcich len v hlavnom mesto dohnalo prezidenta k oznámeniu reorganizácie vlády a ukončeniu zákazu vychádzania.

Opatrenia prezidenta na upokojenie situácie

Prezident Piňera na začiatok oznámil aj balík ekonomických reforiem zameraných na ukončenie protestov, vrátane zvýšenia základného dôchodku a tiež aj minimálnej mzdy.

Nakoniec však prišlo až k rozpusteniu vlády a prezentovania snahy o jej reorganizáciu so snahou o sociálne zmierenie. Nateraz nie je jasná forma reformy novej vlády, ani či sa protestujúci uspokoja s takýmto riešením.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…