Domov Zahraničie Protesty v Hongkongu neutíchajú

Protesty v Hongkongu neutíchajú

0
0

Hongkong je už viac ako 12 týždňov v zajatí protestov, ktoré vôbec neutíchajú, nateraz nie je možné predpovedať kedy a ako skončia.

Celé protesty v Hongkongu začali ako reakcia po tom, ako bol predložený nový zákon, ktorý by umožňoval právo na vydanie podozrivých obyvateľov Hongkongu z trestnej činnosti do Číny.

Tento zákon predložila hongkonská správkyňa Carrie Lamová, ktorá je známa svojou pročínskou orientáciu zvereného nezávislého územia.

Hongkong

Hongkong je jedným z dvoch osobitných administratívnych oblastí Číny a patrí medzi dôležité ekonomické a obchodné centrá.

Dlhé roky, od ópiových vojen, bolo územie pod nadvládou Veľkej Británie, až do roku 1997, kedy vstúpilo do platnosti Čínsko-britské spoločné prehlásenie, ktorým sa celé územie Hongkongu dostalo do zvláštnej administratívnej zóny Číny.

Zvláštnej tým, že tu platí zásada jedna krajina, dva systémy, ktorú spoločné prehlásenie garantuje až do roku 2047, dokedy by mal v krajine zostať Britmi zavedený kapitalizmus.

Teda aj samotná ústava zaručuje Hongkongu vysoký stupeň autonómie, obmedzený len na medzinárodnú politiku a armádu, ktoré podliehajú vláde v Číne.

Nedávna skúsenosť

Ešte v roku 2015 bolo zadržaných päť kníhkupcov z Hongkongu, ktorých obchody predávali aj knihy zakázané v Číne, dokonca jeden z nich bol donútený priznať svoje zločiny aj v čínskej televízii.

Návrh takéhoto zákona teda vyľakal mnohých obyvateľov Hongkongu a takýto návrh zákona chápali ako zásadné porušenie zásady jedna krajina, dva systémy.

Aj napriek tomu, že zákon nakoniec nebol predložený na schválenie, protesty nabrali svoj vlastný život a smerovanie, ktoré dnes už nie je len o tomto zákone.

Nové požiadavky protestujúcich

Protesty postupne rástli na intenzite, a ako sa vyvíjala situácia a reakcie administratívy mesta, tak na ne reagovali aj protestujúci.

Postupne protestujúci svoje požiadavky rozšírili, dnes požadujú, aby rezignovala hongkonská správkyňa Carrie Lamová, tiež chcú nezávislé vyšetrovanie policajných zásahov proti protestujúcim, rozpustenie súčasného parlamentu a požadujú aj všeobecné volebné právo.

Sila protestov narastá

Začiatkom tohto mesiaca obsadili protestujúci aj letisko v meste a počas dvoch dní ovplyvnili takmer 1 000 letov. Na niektorých pochodoch sa podľa odhadov zúčastňovalo aj viac ako milión demonštrantov.

Dokonca počas niektorých pochodov zaútočili aj na správne a administratívne budovy hongkonskej správy. Minulý piatok dokonca tisíce ľudí vytvorilo okolo Hongkongu ľudskú reťazec.

Zatiaľ to nevyzerá na koniec

Sila protestov je enormná, zapájajú sa dokonca aj tí, ktorí to pôvodne nemali v pláne, podľa mnohých obyvateľov Hongkongu na jednej strane stoja mladí ľudia, ktorí oplývajú vášňou, na druhej sú policajti, z ktorých ide strach.

To ženie čoraz viac ľudí do vyjadrenia svojej vôle za nezávislosť. Objavili sa aj informácie o tom, že Čína na hraniciach s Hongkongom pripravuje svojich vojakov na prípadný zásah, to však čínska vláda oficiálne odmietla a prítomnosť vojakov zdôvodnila dlhodobo plánovaným vojenským cvičením v susednom meste.

Aj hongkonská polícia odmieta pomoc z Pekingu, a tvrdia, že neexistuje vzájomná spolupráca medzi čínskymi silami a hongkonskou políciou.

Na druhej strane však dnes nie je jasné, kto a či vôbec má kontrolu nad demonštrantami. Situácii by prospelo, ak by sa niekto postavil na čelo protestov a prejavil by záujem rokovať s hongkonskou administratívou, kde by sa možno dohodli na ďalšom spoločnom postupe.

Falošné účty v prospech režimu

Webová stránka YouTube vymazala viac ako 200 videí, ktoré boli zamerané proti protestom v Hongkongu. Bola to reakcia na to, ako Twitter zrušil okolo 200 tisíc falošných účtov, ktoré mali prepojenie na čínsku vládu.

Dokonca aj Facebook uviedol, že podrobil niektoré svoje účty kontrole, a tie sporné aj odstránil. Veľké spoločnosti takto reagujú na prípadné šírenie dezinformácií v on-line prostredí.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…