Domov Slovensko R. RAŠI: Časť zo spotrebných daní musí ísť na prevenciu

R. RAŠI: Časť zo spotrebných daní musí ísť na prevenciu

0
0

Slovenská republika vyzbiera na spotrebných daniach z tabaku a alkoholu každoročne približne pol miliardy eur. Časť z tejto sumy musí smerovať priamo na prevenciu ochorení, vyhlásil na tlačovej konferencii podpredseda strany HLAS – sociálna demokracia a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši.

Pri príležitosti medzinárodného dňa bez tabaku Raši pripomenul, že vo svete zomrie na choroby spôsobené fajčením ročne viac ako 7 miliónov ľudí, čo je dvojnásobok obetí koronavírusu.

„A práve popri riešení koronavírusu sme na druhú koľaj odsunuli mnohé iné dôležité oblasti v zdravotníctve – plánované zákroky, ale najmä prevenciu,“ vyhlásil. Upozornil tiež, že podľa OECD na prevenciu vynakladáme len tretinu zdrojov oproti iným európskym krajinám a nedostala sa ani do plánu obnovy.

„Účelové viazanie časti prostriedkov, ktoré sa vyberú na spotrebnej dani z tabaku a liehu na prevenciu je príležitosť, ako bez zvyšovania daní dostaneme na prevenciu ochorení peniaze, ktoré nevyhnutne potrebujeme,“ vyhlásil R. Raši.

Návrat k zanedbanému

Podľa R. Rašiho sa musíme sa pozrieť na to, čo sa zanedbalo v oblasti prevencie počas obdobia pandémie, musíme obnoviť skríningové programy, jednak existujúce, ale aj nové, napríklad skríning rakoviny pľúc.

„Je absolútne nevyhnutné, pokiaľ chceme udržať a zvyšovať úroveň zdravotnej starostlivosti, aby sme začali od prevencie. Najlepšia a najlacnejšia choroba/diagnóza je taká, ktorej vieme predísť,“ vysvetlil R. Raši s tým, že prevencia bude hrať mimoriadne dôležitú úlohu aj v programe strany HLAS – sociálna demokracia.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: RAŠI: Vláda nevie ako ďalej

Jej líder Peter Pellegrini totiž dlhodobo tvrdí, že 100 miliónov investovaných do prevencie znamená ušetrenú miliardu v nemocniciach.

xd, foto: TASR/Jakub KotianNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…