Domov Zahraničie Rusi presunuli svoju pozornosť na východ Ukrajiny

Rusi presunuli svoju pozornosť na východ Ukrajiny

0
0

Ruské jednotky sa presúvajú z okolia Kyjeva na východ Ukrajiny. Podľa analytikov všetko nasvedčuje tomu, že sa mali vzdať myšlienky na dobytie ukrajinského hlavného mesta a svoju pozornosť teraz venujú najmä východu krajiny.

Hovorca ukrajinského ministerstva obrany Olexandr Motuzianyk v pondelok uviedol, že Rusko už čoskoro spustí veľkú ofenzívu na východe.

„Nepriateľ takmer dokončil prípravu na útok na východe. Atak sa začne čoskoro,“ povedal Motuzianyk a dodal, že „nevieme presne, kedy“ Rusi zaútočia. Kyjev predpokladá, že po stiahnutí ruských jednotiek z viacerých oblastí sa blíži ďalší útok Moskvy na východe a juhu Ukrajiny.

Podľa hovorcu ukrajinského ministerstva obrany Moskva zrejme plánuje novou ofenzívou vytvoriť pozemný koridor z anektovaného Krymu do Chersonskej oblasti.

Motuzianyk ďalej uviedol, že stále hrozí aj nový pokus o ovládnutie Kyjeva, to však podľa neho závisí od toho, ako sa Rusku bude vojensky dariť vo východných regiónoch Ukrajiny.

„Predpokladáme, že v blízkej budúcnosti sa odohrajú na týchto územiach intenzívne boje,“ povedal Motuzianyk a dodal, že „ukrajinská armáda je pripravená“.

Ukrajina je pripravená na boj aj diplomaciu

V podobnom duchu sa vyjadril aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina je podľa neho pripravená bojovať a zároveň hľadať cestu k ukončeniu vojny s Ruskom prostredníctvom diplomacie.

„Ukrajina vždy hovorila, že je pripravená na rokovania, a hľadá akýkoľvek spôsob, ako zastaviť túto vojnu,“ povedal Zelenskyj na tlačovej konferencii v sobotu.

„Bohužiaľ, paralelne vidíme prípravy na dôležité bitky na východe, niektorí ľudia hovoria, že rozhodujúce,“ povedal Zelenskyj s odkazom na očakávanú ruskú ofenzívu.

„Na východe a na juhu sme videli koncentráciu zbraní, techniky a vojsk, ktoré sa chystajú obsadiť ďalšiu časť nášho územia,“ uviedol prezident s tým, že výsledok novej ruskej ofenzívy bude závisieť od viacerých faktorov vrátane „sily Ukrajiny, toho, ako rýchlo nás naši partneri zásobia zbraňami, a túžby ruského vodcu (Vladimira Putina) ísť ďalej“.

Ofenzíva už začala

Poradca ukrajinského ministra vnútra Vadym Denysenko sa v pondelok dokonca vyjadril, že veľká ofenzíva ruských jednotiek v oblasti Donbasu na východe Ukrajiny sa už v podstate začala.

„Z môjho pohľadu sa veľká ofenzíva už de facto začala,“ uviedol Denysenko, pričom poukázal na to, že „Rusi hromadia svoje sily“ a pokračujú v presúvaní svojich jednotiek a techniky do oblastí Doneckej a Luhanskej.

„Stále tu nie sú žiadne veľké bitky, o ktorých sa v posledných dňoch toľko diskutuje. Vo všeobecnosti by sme však mohli povedať, že ofenzíva sa už začala,“ konštatoval.

Denysenko informoval, že v noci na pondelok hlásili výbuchy v Dnepropetrovskej oblasti. Uviedol, že pokračovalo aj ostreľovanie Charkova, druhého najväčšieho ukrajinského mesta, a priľahlého regiónu, ako aj Mykolajivskej oblasti.

Dodal, že neustále raketové a letecké útoky na regióny Ukrajiny sú „metódou demoralizácie a pokusmi zasiať medzi obyvateľstvom paniku“.

Rokovania sú nepravdepodobné

Podľa Denysenka od vývoja situácie na východe Ukrajiny závisí aj pokračovanie rusko-ukrajinských rokovaní. Tie sa prakticky zastavili po tom, ako Ukrajinci obvinili Rusov z páchania vojnových zločinov v meste Buča a v ďalších oblastiach neďaleko Kyjeva.

Denysenko vysvetlil, že ruský prezident Vladimir Putin za roky svojej vlády neraz ukázal, že si sadá za rokovací stôl vtedy, keď verí, že má silnú vyjednávaciu pozíciu. Zatiaľ takúto pozíciu nemá, takže rokovania v najbližšom období sú podľa Denysenka nepravdepodobné.

Vojnové zločiny

Podozrenia z vojnových zločinov však vyjadrilo viacero politických lídrov i analytikov. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v pondelok povedala, že Nemecko eviduje „rozsiahle indície“ nasvedčujúce tomu, že počas ruskej invázie dochádza na Ukrajine k páchaniu vojnových zločinov.

„Napokon budú musieť (o podozreniach zo spáchania vojnových zločinov) rozhodnúť súdy, ale pre nás je najdôležitejšie zabezpečiť všetky príslušné dôkazy,“ uviedla šéfka nemeckej diplomacie.

O tom, že sa Rusi pravdepodobne dopustili pri útokoch na civilistov vojnových zločinov hovorila po svojej minulotýždňovej návšteve Ukrajiny aj predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

„Moje inštinkty mi hovoria, že ak toto nie je vojnový zločin, tak čo je potom vojnový zločin. Ja som však vyštudovaná lekárka a toto musia starostlivo vyšetriť právnici,“ uviedla von der Leyenová pre novinárov vo vlaku na ceste z Kyjeva.

Európska únia podľa predsedníčky EK spolupracuje s Ukrajinou na vytvorení spoločného vyšetrovacieho tímu, aby boli pozbierané dôkazy o možných vojnových zločinoch, ktoré bude možné v budúcnosti použiť na súde.

Rusko poprelo akékoľvek obvinenia zo strany Ukrajiny a Západu z toho, že pácha vojnové zločiny, pričom naďalej popiera, že na Ukrajine útočí na civilné ciele.

Pápež vyzval na veľkonočné prímerie

Pápež František vyzval v nedeľu Moskvu a Kyjev, aby uzavreli veľkonočné prímerie, ktoré by viedlo k rokovaniam o trvalom mieri. „Zložte zbrane!“ vyzval František bojujúce strany počas bohoslužby na Námestí svätého Petra vo Vatikáne, kde sa na Kvetnú nedeľu zišli desaťtisíce ľudí.

„Nech sa začne veľkonočné prímerie. Ale nie na opätovné vyzbrojenie a obnovenie boja, ale na dosiahnutie mieru prostredníctvom skutočných rokovaní,“ povedal pápež. František odsúdil vojnu, kde sú podľa jeho slov „bezbranní civilisti“ vystavení „ohavným masakrom a príšernej krutosti“.

„Aké víťazstvo spočíva v umiestnení vlajky na hromadu trosiek?“ spýtal sa.

ano, ms, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…