Domov Zahraničie Severná a Južná Kórea pod spoločnou vlajkou! Bude z toho prelom v zmierení?

Severná a Južná Kórea pod spoločnou vlajkou! Bude z toho prelom v zmierení?

0
0

Najväčšou udalosťou aktuálne prebiehajúcich zimných olympijských hier v juhokórejskom PyeongChangu je nepochybne priblíženie krajín Kórejskeho polostrova Kórejskej republiky (hovorovo Južná Kórea) a Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (hovorovo Severná Kórea).

Mnohí analytici sa domnievajú, že tohtoročná zimná olympiáda by mohla priniesť pozitívny zlom v niekoľko dekád trvajúcom konflikte kórejských republík.

Napriek tomu, že severokórejský vodca Kim Čong‑un minulý rok intenzívne provokoval svojimi skúškami balistických rakiet medzinárodné spoločenstvo, vrátane svojho južného suseda, krátko pred začiatkom olympiády sa podarilo dosiahnuť významnú zhodu.

Dohoda o spoločnom tíme

Dlho to vyzeralo, že severokórejskí športovci budú na olympiáde chýbať, napokon Kim Čong‑Un nielenže povolil účasť svojich športovcov, ale dohodol sa s juhokórejským prezidentom na tom, že športovci týchto dvoch konfliktom poznačených krajín budú štartovať na ZOH spoločne.

Najsilnejším okamihom otvárajúceho ceremoniálu tak bol nástup spoločného kórejského tímu pod jednou vlajkou.

Vyslal sestru

Kim Čong‑un na otvárací ceremoniál neprišiel. Severná Kórea však do dejiska hier vyslala až 500-člennú delegáciu, v ktorej boli okrem športovcov a funkcionárov aj novinári a dokonca aj fanúšikovia.

Severokórejský vodca poslal namiesto seba svoju mladšiu sestru Kim Jo‑džong, ktorá sa tak stala prvým členom vládnucej severokórejskej dynastie, ktorý od roku 1953 navštívil Južnú Kóreu.

Počas otváracieho ceremoniálu jej dokonca, snáď na znak zlepšujúcich sa vzťahov kórejských krajín, potriasol rukou juhokórejský prezident Mun Če‑in. Toto veľké gesto samozrejme neostalo nepovšimnuté a vynímalo sa na všetkých dôležitých spravodajských portáloch ako jeden z top momentov ceremoniálu.

Historické podanie rúk.

Pokračujúca kritika Američanov

V blízkosti sestry severokórejského vodcu sedel aj americký viceprezident Mike Pence, ktorý však ruku Kim Jo‑džong nepodal. Američania zotrvávajú v kritike Kim Čong‑una a jeho režimu.

Okrem iného im v dňoch začiatku olympiády prekážala aj vojenská prehliadka, ktorú Kim Čong‑un zorganizoval v hlavnom meste svojej krajiny.

Pozvanie do KĽDR

Juhokórejský prezident a sestra Kim‑Čong‑una dokonca spoločne absolvovali obed, počas ktorého odovzdala Kim Jo‑džong prezidentovi pozvanie na návštevu Severnej Kórey. Juhokórejský prezident sa vyjadril, že je potrebné vytvoriť podmienky, aby sa takéto stretnutie čo najskôr uskutočnilo.

Juhokórejčanom sa to nepáči

To, čo takmer celý svet vníma ako obrovský úspech a otvorenie cesty k nastoleniu mieru a zjednotenia medzi „bratskými“ národmi, nevidia takto jednoznačne všetci obyvatelia Južnej Kórey.

Na hlavu prezidenta Mun Če‑in sa zniesla veľká vlna kritiky za vytvorenie spoločného tímu kórejských reprezentantov, ako aj ich štart pod spoločnou vlajkou.

Protesty proti Severnej Kórey a jej vodcovi sa uskutočnili aj krátko pred zahájením otváracieho ceremoniálu a protestujúci dokonca vyzývali amerického prezidenta Trumpa na bombardovanie Severnej Kórey.

Kórejský konflikt

Začiatky konfliktu medzi týmito dvomi republikami siaha ešte do obdobia 2. svetovej vojny, kedy severnú časť obsadilo ZSSR a tú južnú USA. Aj preto dochádza na severe k budovaniu socializmu a juh už v roku 1948 vyhlásil vznik Kórejskej republiky.

Najtragickejším obdobím bol začiatok päťdesiatych rokov, keď s podporou mocností viedli od roku 1950 Severokórejčania a Juhokórejčania vojnu. Boje síce v roku 1953 ustali, avšak mier podpísaný nebol.

Medzi oboma krajinami bolo na 38. rovnobežke vytvorené demilitarizované pásmo, ktoré na desiatky rokov rozdelilo nielen krajiny, ale aj rodiny a priateľov. Nasledovalo dlhé obdobie provokácií, ktoré z času na čas vyústili do atentátov i vraždenia.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…