Domov Slovensko Silný Matovič, oslabený Truban a vláda bez Kollára

Silný Matovič, oslabený Truban a vláda bez Kollára

0
0

Najnovší februárový prieskum agentúry AKO, ktorý si nechala vypracovať televízia TA3, ukázal, že strana Igora Matoviča Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) výrazne posilnila. V prieskume sa umiestnila na druhom mieste a predbehla aj stranu Kotlebovoci – ĽSNS. Koaličné hnutie PS a Spolu v prieskume kleslo.

Prieskum agentúry AKO potvrdzuje, že najsilnejšou stranou ostáva naďalej Smer-SD so ziskom 17,3 percenta. Igor Matovič s OĽaNO sa dostal už na druhé miesto s 13,5 percentami a nechal za sebou aj ĽSNS s 11,8 percentami. Nasleduje strana Za ľudí s 9,5 a koalícia PS/Spolu s 8,7 percentami.

Raketový nárast

Prieskum rovnakej agentúry z druhej polovice januára ukazoval Igorovi Matovičovi volebné preferencie na úrovni 8,4 percenta a bol v prieskume na piatom mieste za opozičnými stranami PS a Spolu, Za ľudí a takisto za stranou Mariana Kotlebu ĽSNS.

Rovnako tak prieskum agentúry Focus z druhej polovice januára vyčíslil Matovičovi rovných 9 percent. Aktuálne jeho nárast predstavuje viac ako 5 percentuálnych bodov. Matovič by v parlamente s aktuálnymi 13,5 percentami získal 24 kresiel.

Progresívci aj Kiska klesli

Zaujímavé čísla ukázal prieskum aj dvojkoalícii strán PS a Spolu, ktorej lídrom je Michal Truban. V druhej polovici januára im predvolebné preferencie ukázali hodnotu 10,2 percenta.

Focus im v januári nameral podobných 9,8 percenta. Februárové preferencie ukázali číslo 8,7 percenta. To znamená, že v prieskume agentúry AKO zaznamenali progresívci pokles o 1,5 percenta.

Mierny pokles zaznamenala aj strana Andreja Kisku Za ľudí. Ešte menej namerala obom stranám agentúra MVK. Namerané čísla týchto strán sa v ich prieskume pohybujú na hranici 8 percent.

Na hranici zvoliteľnosti

Strana Richarda Sulík SaS dosiahla vo februárovom prieskume 5,8 percenta. Horšie je na tom hnutie KDH, ktoré je na úrovni 5,3 percenta. Tesne na hrane sa pohybuje strana SNS, ktorej predsedom je Andrej Danko.

Tej prieskum ukázal 5,1 percenta. Nad hranicu piatich percent sa nedarí dostať ani Mostu-Híd (4,5 percenta) či strane Tomáša Drucekra Dobrá voľba (4,1 percenta).

Vláda aj bez Kollára

Opozičné strany doteraz často kalkulovali s možnosťou, že bez pomoci Borisa Kollára by vláda nemusela vzniknúť.

Najnovší prieskum však ukázal, že strany OĽaNO, Za ľudí, PS/Spolu, KDH a SaS by získali 77 kresiel, čo by znamenalo tesnú väčšinu. Ak by napokon do vlády šli aj s podporou Borisa Kollára, získali by ďalších 12 mandátov.

Matovičov vzostup

Šéf agentúry AKO Václav Hřích vysvetlil, čo podľa neho stojí za nárastom čísel Igora Matoviča. „Potvrdzuje sa, že kto získa mediálnu pozornosť a je veľa na obraze, ten má z toho potom zisk.

Strane pána Matoviča sa darilo získať veľa priestoru a priniesli témy o ktorých sa hovorilo,“ uviedol Hřích. Takisto podotkol, že prvotná pasivita jeho konkurentov spôsobila, že Matovič dokázal zaujať ďalších voličov práve z opozície.

„Matovič oslovuje celú škálu voličov opozičných strán a berie si tých voličov, ktorí sú ochotní reagovať na jeho výzvy,“ doplnil šéf agentúry AKO, pričom poznamenal, že ide predovšetkým o menej lojálnych voličov opozície.

Matovič premiérom?

Igor Matovič v relácii Na telo s Michalom Kovačičom reagoval aj na prudký nárast preferencií jeho strany a nato, že sa v jeho meno skloňuje s premiérskou funkciou.

Na otázku, či by sa bol ochotný vzdať funkcie premiéra po voľbách v prospech iného opozičného lídra aj v prípade, že by bola OĽaNO najsilnejšou opozičnou stranou, Matovič jasne odpovedal, že možnosť nominovať premiéra prislúcha najsilnejšej strane a ak by ňou OĽaNO v koalícii bolo, určite by sa postu premiéra nevzdal.

Podľa jeho vyjadrení však nie je celkom jasné, či by na túto funkciu nominoval niekoho iného alebo sám seba.

Denis Ruščák, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…