Domov Slovensko Slovenské poľnohospodárstvo je zaostalé

Slovenské poľnohospodárstvo je zaostalé

0
0

Najhorúcejšou témou posledných týždňov je na Slovensku poľnohospodárstvo. Agrorezort je podľa mnohých nerozvinutý a výrazne zaostáva za ostatnými susednými krajinami.

Traja najvyšší ústavní činitelia sa v relácii RTVS vo veľkej miere venovali aj nespokojným poľnohospodárom. Tí sa minulý týždeň rozhodli dať najavo svoju nespokojnosť a na traktoroch si to cez celé Slovensko zamierili priamo do Bratislavy, kde chceli vyjednávať s najkompetentnejšími.

Z Michaloviec až do Bratislavy

Kolóna poľnohospodárov, ktorí sa z Michaloviec spoločne presunuli do Bratislavy vyštartovala v pondelok 18. júna. Aj keď im takpovediac kvôli protestu zostala stáť robota na poli, neváhali a na ťažkých strojoch chceli dať predstaviteľom vlády najavo, že nie sú spokojní.

Ich cieľom je najmä presvedčiť politických predstaviteľov o zriadení špeciálneho tímu, ktorý by mal prešetriť prípady farmárov, ktorí sú utláčaní. Do protestu sa zapojili aj poľnohospodári zo severného Slovenska, ktorí vyštartovali z Námestova a s tými východoslovenskými sa stretli v Senci.

Podľa organizátorov protestov však samotný protest úspešný nebol keďže s vládnymi predstaviteľmi nedospeli k žiadnemu záveru. Ako sami povedali, sú pripravení v protestoch pokračovať, kým ich požiadavky nebudú vypočuté.

Kiska: „na vidieku sa nežije dobre“

O nespokojných poľnohospodároch hovorili aj ústavní činitelia v nedeľnej relácii RTVS. Predseda vlády Peter Pellegrini sa situáciu snažil upokojiť tým, že zriadi špeciálny tím, ktorý preverí všetky problémy v agrorezorte.

Premiér dal najavo rozhorčenie nad tým, že aj v tejto oblasti sa nájdu špekulanti, ktorí sa snažia zneužívať dotácie. Hovorí, že aj jeho veľmi zaujíma, kam tečú všetky peniaze a je pripravený prešetriť podniky, ktoré poberajú dotácie a tiež to, akým spôsobom ich využívajú.

Podľa prezidenta Andreja Kisku zas Slovensko výrazne zaostáva za svojím susedom. Hovorí, že v porovnaní s Poľskom nevieme ľuďom žijúcim na vidieku vytvoriť vhodné pracovné podmienky a práve preto sa na vidieku nežije dobre a ani ľahko.

Stačil im aj podpis opozičných strán

Farmári pricestovali do Bratislavy podľa vlastných slov s jediným cieľom – podpísať s vládou memorandum, v ktorom by bol záväzok čo najrýchlejšieho prešetrenia trestných činov v agrosektore a vyriešenia problémov s pôdou, prideľovaním dotácií a Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

Ako prvý zástupca koalície sa s nimi stretol Andrej Danko, predseda parlamentu a strany SNS, ktorá má tento rezort pod palcom. Ako sa farmári vyjadrili, toto stretnutie bolo pre nich bezpredmetné a nič nevyriešilo.

Požadovali najmä stretnutie s predsedom vlády. Ten napokon prisľúbil, že sa s nimi stretne, ale až v júli a na východe, kde reálne obrábajú pôdu, nie v Bratislave.

Napokon sa farmárom podarilo dohodnúť aspoň stretnutie s opozičnými stranami. Tie spomínané referendum podpísali, čo farmárom stačilo a koncom týždňa svoj bratislavský štrajk ukončili.

Očakávajú, že podpísaný dokument by mal byť predložený aj parlamentu, od ktorého čakajú, že ho schváli. „Ak sa tak nestane, sme tu zas,“ odkazujú svorne farmári.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…