Domov Slovensko Slovensko reaguje na nový variant koronavírusu

Slovensko reaguje na nový variant koronavírusu

0
0

Minulý týždeň svet obleteli správy o novom variante koronavírusu. Variant, ktorý dostal názov „omikron“, má byť ešte infekčnejší ako v súčasnosti globálne rozšírený variant delta. Ako Európska únia, tak aj Slovensko reagujú a zavádzajú ďalšie opatrenia.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok (26. 11.) označila novoobjavený variant omikron, známy aj ako B.1. 1. 529, za „variant vyvolávajúci znepokojenie“. Európske krajiny preto okamžite zrušili lety z afrických krajín, kde sa nová mutácia vírusu vyskytla.

Povinná karanténa

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vyzval ľudí, ktorí za posledných 14 dní navštívili potencionálne rizikové krajiny, aby sa urýchlene nahlásili na e-mailovú adresu omikron@uvzsr.sk. Občanov žiada, aby výzvu brali vážne a neodignorovali ju.

ÚVZ SR zároveň zmenil vyhlášku, ktorá upravuje režim na hraniciach. Pre osoby prichádzajúce z krajín južnej Afriky (Juhoafrická republika, Botswana, Namíbia, Lesotho, Eswatini (bývalé Svazijsko), Mozambik, Zimbabwe), Izraela, Hongkongu či Seychel platí od stredy (1. 12.) povinná karanténa pre všetkých, bez ohľadu na očkovanie či prekonanie ochorenia COVID-19.

Karanténa sa v prípade bezpríznakového priebehu končí bez absolvovania testu dovŕšením 14. dňa po vstupe na územie Slovenska.

Karanténu je možné ukončiť aj skôr, potrebné sú však dva negatívne PCR testy, prvý test je možné absolvovať najskôr na prvý deň po príchode a druhý na ôsmy deň po príchode.

Deti do 12 rokov a dvoch mesiacov veku sa nemusia testovať, ich karanténa sa končí zároveň s ostatnými osobami v spoločnej domácnosti.

Ministerstvá reagujú

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR neodporúča Slovákom cestovať do regiónu južnej Afriky.

Odporúčanie necestovať sa týka Juhoafrickej republiky, Botswany, Namíbie, Lesotha, Eswatini (bývalé Svazijsko), Mozambiku a Zimbabwe.

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) situáciu veľmi pozorne sleduje a je v intenzívnom kontakte s hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom a kolegami z vlády, tvrdí hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

„Aktuálne sú pripravované kroky v štádiu odborných diskusií. Následne bude ministerstvo, prípadne ÚVZ informovať o detailoch,“ podotkla. Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR zas informovalo, že od uplynulej soboty Slovensko zastavilo prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky.

Rovnako platí zákaz aj pre lety zo Slovenska do týchto krajín. Toto opatrenie predbežne platí do 13. decembra. „Slovenská republika pristúpila k vyhláseniu zákazu na zá­klade odporúčania

ňEurópskej komisie aj napriek tomu, že nemá priame pravidelné letecké spojenia s týmito krajinami. Zákaz sa tak bude týkať nepravidelných letov, ako sú biznis alebo súkromné lety,“ informovalo ministerstvo.

Zákaz sa netýka leteckej nákladnej prepravy, letov na humanitárne účely či technického medzipristátia na neobchodné účely.

Omikron

Nový variant COVID-19 s označením omikron B.1. 1. 529 bol objavený v Juhoafrickej republike. V tejto krajine získal za rekordných menej ako 20 dní dominanciu nad predošlým variantom delta a šíri sa aj do ostatných štátov.

Zatiaľ však nie je k dispozícii dostatok epidemiologických dát, na základe ktorých by bolo možné stanoviť, akou veľkou hrozbou tento nový variant je.

Limitované dáta však indikujú veľmi pravdepodobný potenciál extrémne vysokého R0, čo by znamenalo vyššiu infekčnosť. Jednotlivé krajiny zavádzajú opatrenia s cieľom spomaliť jeho šírenie.

ano, TASR, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…