Domov Šport Slovensko triumfovalo v Maďarsku a vymazalo piatkový debakel

Slovensko triumfovalo v Maďarsku a vymazalo piatkový debakel

0
0

V piatok a v pondelok 6. a 9. septembra odohrala reprezentácia Slovenska ďalšie dva kvalifikačné duely. Po vysokej domácej prehre s Chorvátskom nasledoval triumf na pôde Maďarska, vďaka čomu sa Slováci v tabuľke ocitli na predbežnom druhom mieste. Do konca kvalifikácie zostávajú 3 zápasy.

Studená balkánska sprcha

Predzápasové analýzy nemali výraznejšieho favorita. Vicemajstri sveta z Chorvátska napriek svojmu menu nepredstavovali žiadneho „strašiaka“, nakoľko v kvalifikácii na EURO či v Lige národov nedokázali nadviazať na bravúrne výkony zo svetového šampionátu.

Na Štadióne Antona Malatinského v Trnave však jasne demonštrovali, že na záverečnom turnaji nesmú chýbať. „Vatreni“ ovládali hru od samého úvodu.

Predvádzali útočnejší futbal, čo podčiarkli dvakrát nastrelenou konštrukciou Dúbravkovej brány v prvom dejstve. Do vedenia sa zaslúžene dostali v 45. minúte.

Lobotkom nedôrazne bránený Vlašič mal príliš veľa času na strelu spoza šestnástky a ranou k žrdi otvoril skóre. Pavel Hapal na nepriaznivý priebeh zápasu zareagoval striedaním.

Na pravom krídle nahradil Rusnáka Boženík. „Sokoli“ však nevstúpili do druhého dejstva najlepšie, nakoľko v 47. minúte prehrávali už o dva góly. Strelu Perišiča tečoval do vlastnej siete Škriniar.

O slovo sa prihlásili aj domáci, avšak Makov pokus z uhla nepredstavoval pre gólmana žiaden problém. Chorváti boli na koni a neustále dominovali. Tretí gól visel vo vzduchu.

V 72. minúte Petkovič prekľučkoval cez domácu defenzívu a zoči‑voči Dúbravkovi nezaváhal – 0:3. O pečiatku za hororovým debaklom sa minútu pred koncom základnej hracej doby postaral hlavou obranca Lovren.

Z výkonu svojich zverencov bol po zápase sklamaný aj český tréner Pavel Hapal. To, čo hráči predviedli, označil za „jeden z najslabších, ak nie najslabší výkon“.

„Tu sa jednoducho ukázalo, ako sa hrá futbal,“ poznamenal niekdajší kouč MŠK Žilina či FC Nitra.

Okamžitý reparát

Pondelňajší duel na horúcej budapeštianskej pôde znamenal pre družinu okolo kapitána Mareka Hamšíka mnoho. Prípadná prehra by výrazne skomplikovala boj o postup na záverečný šampionát.

Úvodné dejstvo však hosťom vôbec nevychádzalo podľa predstáv. Zverenci talianskeho kormidelníka Marca Rossiho nepúšťali súpera do väčšej šance a v úvodnej polhodine sa prakticky usadili na polovici Slovákov.

S pokusmi Szoboszlaia či Szalaia si pozorný Dúbravka poradil. Na sklonku polčasu o sebe dali vedieť aj hostia a hneď z prvej vážnejšej šance skórovali. Hamšíkov center do šestnástky sa dostal po sklze brániaceho hráča až k Makovi a ten rozvlnil sieť.

Situácia zaváňala ofsajdom Boženíka. Po obrátke sa na záver prvého dejstva pokúšali Slováci nadviazať, no boli to práve domáci, kto sa radoval z gólu.

Szoboszlai ukážkovo zahral priamy kop a bolo vyrovnané. Rozjasané tribúny onedlho opäť umlčali hostia, keď sa po prihrávke Kucku dobre uvoľnil len 19-ročný Boženík a zaznamenal svoj premiérový zásah v najcennejšom drese.

Od toho momentu sa hra otvorila. Róbert Mak prestrelil odkrytú bránu súpera, na druhej strane nebezpečne pohrozil Dzsudzsák. Dúbravka sa zaskvel bravúrnym zákrokom.

Spečatiť víťazstvo mohol v 84. minúte po individuálnej akcii Hamšík, ale jeho strelu z uhla vytesnil Gulácsi na roh. Slovenská reprezentácia sa najbližšie predstaví v domácom kvalifikačnom stretnutí proti Walesu. Zápas je na programe vo štvrtok 10. októbra.

O dôležitosti nasledujúcej konfrontácie v boji o postup na EURO prehovoril po zápase s Maďarskom aj kapitán Marek Hamšík. „Ak dokážeme toto stretnutie uhrať, verím, že jednou nohou budeme tam,“ povedal rodák z Banskej Bystrice.

Čo nás zaujalo?

České fiasko

Slováci neboli jediným národným mužstvom, ktoré sa po úvodnom septembrovom meraní síl muselo červenať. V sobotu sa česká reprezentácia predstavila na pôde Kosova a domov si neodniesla jediný bod.

Hostia sa ujali vedenia zásluhou Patrika Schicka, avšak už o štyri minúty vyrovnal Muriqi. O triumfe domácich rozhodol v 67. minúte Vojvoda. Kosovo tak ťahá pätnásťzápasovú šnúru bez prehry od októbra 2017.

Zlá hymna

O skutočne kuriózny moment sa postarali parížski usporiadatelia pred stretnutím Francúzska s Albánskom. Hráčom z Balkánu totiž pustili hymnu Andorry, čo nezostalo len tak bez povšimnutia.  Výrazy v tvárach Albáncov boli akoby vystrihnuté z kvalitnej komédie. UEFA, bravo!

Kevin opäť pri chuti!

V pondelok Belgicko suverénne zdolalo Škótov na ich vlastnej pôde v pomere 4:0 a vo všetkých góloch „diablov“ mal prsty virtuóz Kevin de Bruyne.

Na zásahoch Lukaka, Vermaelena a Alderweirelda sa podieľal ako asistent a svoj skvelý výkon korunoval v 82. minúte svojím 17. reprezentačným gólom.

Rozdelený sektor a vypískaná hymna

Zápas Slovenska s Maďarskom priniesol okrem skvelého futbalu a nášho cenného víťazstva aj niekoľko kontroverzných momentov.

Ešte pred zápasom museli organizátori riešiť problém v „slovenskom“ sektore, do ktorého sa dostalo množstvo fanúšikov Maďarska, pravdepodobne z južného Slovenska.

Sektor bol preto ťažkoodencami rozdelený na maďarskú a slovenskú časť. Maďari sa predviedli aj počas slovenskej hymny, ktorú nešportovo vypískali.