Domov Zahraničie Sporné referendum v Katalánsku vyvoláva vášnivé reakcie

Sporné referendum v Katalánsku vyvoláva vášnivé reakcie

0
0

Regionálna vláda v španielskom Katalánsku schválila konanie referenda o nezávislosti Katalánska na 1. október 2017. Španielska vláda však nesúhlasí s jeho konaním a považuje ho za neústavné a nezákonné.

Po schválení referenda o nezávislosti Katalánska regionálnou katalánskou vládou sa spustila lavína odporu zo strany centrálnej vlády. Samotná španielska ústava nedovoľuje konanie takéhoto typu referenda o nezávislosti niektorého jej regiónu krajiny. Tiež považuje za nezákonné takéto referendum bez súhlasu centrálnej španielskej vlády.

Udalosti smerujúce k referendu o nezávislosti

Katalánsky regionálny prezident Carles Puigdemont vyjadruje podporu referendu, prijaté právne úpravy schválené katalánskym parlamentom umožnili konanie takéhoto referenda, pričom sa odvolávajú na právo na sebaurčenie.

Toto referendum bolo schválené iba katalánskym parlamentom na zasadnutí 6. septembra 2017 spolu so zákonom, ktorý uvádza, že referendum by bolo záväzné aj pri hlasovaní jednoduchou väčšinou bez toho, aby sa vyžadovala minimálnu účasť voličov.

Katalánska vláda ho považuje za nadradené voči španielskemu celonárodnému právu. Ústavný súd španielska sa vyjadril hneď 7. septembra 2017 a označil ho za protiústavné. Katalánska vláda však uviedla, že súdne rozhodnutie nie je pre Katalánsko platné a referendum sa bude konať.

Odpor vlády a riešenia pre väčšiu nezávislosť Kataláncov

Španielska vláda vydala zatykače na predstaviteľov katalánskeho regiónu a zabavila okolo 10 miliónov hlasovacích lístkov a materiál na organizáciu referenda, zatýkanie hrozí aj starostom miest a obcí, ktoré poskytnú priestor na konanie referenda.

Španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos ponúkol Katalánsku väčší podiel financií z celoštátneho rozpočtu španielska za zrušenie tohto referenda.

Proti konaniu referenda sa vyslovili aj dve z troch najsilnejších španielskych politických strán – španielska socialistická robotnícka strana a liberálne zoskupenie Ciudadanos (Občania).

Referendum o nezávislosti Katalánska

Referendovou otázkou je: „Chcete, aby sa Katalánsko stalo nezávislým štátom vo forme republiky?“ Právo hlasovať majú všetci, ktorí sú politicky považovaní za Kataláncov a v deň konania referenda majú 18 alebo viac rokov, voliť môžu aj Katalánci žijúci v zahraničí a ich posledná adresa bola v Katalánsku, pričom sa o toto právo hlasovať prihlásili.

Prieskumy verejnej mienky o nezávislosti Katalánska

Celkovo v Katalánsku na severovýchode Španielska, ktoré patrí k najbohatším regiónom, žije asi 7,5 milióna ľudí. Prieskumy naznačujú, že iba okolo 40 percent z nich podporuje nezávislosť a až 50 percent je proti.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …