Domov Zahraničie Taliansky líder by chcel predčasné voľby

Taliansky líder by chcel predčasné voľby

0
0

Líder Ligy Severu Mateo Salvini by chcel predčasné voľby. Podľa súčasných prieskumov jasne vedie nad ostatnými politickými stranami.

Predčasné voľby sú v Taliansku pravdepodobne na obzore po tom, ako líder pravicovo‑populistickej strany Ligy Severu Matteo Salvini nenašiel spoločnú reč so svojím koaličným partnerom Hnutím piatich hviezd ohľadne projektu Európskej únie, ktorý by podporil výstavbu vysokorýchlostnej železnice, ktorá spojí taliansky Turín s francúzskym Lyonom.

Sporných bodov medzi oboma koaličnými partnermi je však viacero, nevedia sa napríklad dohodnúť ani na otázke riešenia migrácie do ich krajiny.

Komu vyhovujú predčasné voľby

Podľa súčasných prieskumov verejnej mienky by predčasné voľby viac pomohli práve Salviniho Lige Severu ako jeho súčasnému koaličnému partnerovi.

Pred rokom bola ich popularita rovnaká, no po eurovoľbách, kde jasne dominovala Salviniho strana, by predčasné voľby výrazne pomohli práve jeho Lige.

Na druhú stranu, tretiu najväčšiu ekonomiku eurozóny, náhle minulotýždňové vyhlásenie Salviniho uvrhlo do politickej neistoty.

Návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi

Salvini už podal návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi, čo sa ale stretlo s nesúhlasom opozície. Momentálne však nie je jasné kedy, keďže parlament má letné prázdniny a nezasadá.

Salvini by ale chcel, aby sa zákonodarcovia zišli a boli zvolaní na hlasovanie čo najskôr, tak by predčasné voľby mohli byť už v októbri.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…