Domov Zahraničie VIDEO: Bejrútom otriasol hororový výbuch

VIDEO: Bejrútom otriasol hororový výbuch

0
0

Hlavným mestom Libanonu otriasol v utorok 4. augusta obrovský výbuch, ktorý si vyžiadal viac ako 200 obetí, desiatky ľudí sú stále nezvestné a tisícky utrpeli zranenia. Výbuch v prístave Bejrútu zničil veľkú časť mesta a niekoľko stoviek tisíc ľudí prišlo o svoje domovy.

V jednom zo skladov v prístave libanonského hlavného mesta Bejrút vypukol minulý utorok v popoludňajších hodinách požiar.

Jeho následkom bolo viacero menších výbuchov, ktoré napokon vyvrcholili obrovskou explóziou, ktorú údajne pocítili aj na Cypre vzdialenom takmer 200 kilometrov.

Hororový výbuch v Bejrúte:

Animácia ukazuje ničivú silu výbuchu:

Následná tlaková vlna poškodila veľkú časť mesta. Hoci spočiatku hlásili „len“ desať obetí na životoch, bolo jasné, že po takom mohutnom výbuchu ich bude omnoho viac.

Týždeň po nešťastí bolo potvrdených minimálne 220 obetí a takmer 7000 zranených. Podľa miestnych úradov ostalo bez domova bezmála 300 tisíc ľudí, z nich minimálne 80 tisíc detí.

Materiálny škody predbežne vyčíslili na 10 až 15 miliárd dolárov.

Tesne po explózii:

Dôsledky explózie:

Veľkým otáznikom naďalej ostáva bezpečnostná situácia v okolí prístavu, keďže mohutná explózia prederavila viaceré kontajnery umiestnené v prístave, v ktorých by sa mohol nachádzať potenciálne nebezpečný materiál.

Výbuch je odborníkmi považovaný za jednu z najsilnejších  nenukleárnych explózií v histórii.



Vláda padla

Netrvalo dlho a príčina tejto tragédie bola jasná. V sklade 12 bolo niekoľko rokov umiestnených 2750 ton dusičnanu amónneho, čo je vysoko výbušná látka.

Ten skonfiškovala libanonská vláda ešte pred šiestimi rokmi z opustenej moldavskej nákladnej lode MV Rhosus a uskladnila ho v jednom zo skladov v prístave, avšak bez potrebných bezpečnostných opatrení.

V krátkom čase bolo tiež jasné, že autority o tomto probléme vedeli, avšak roky ho neriešili. To ešte viac umocnilo protivládne nálady v krajine, ktorá bojuje s ekonomickou krízou spôsobenou koronavírusom.

Tisícky ľudí preto vyšli ešte minulý týždeň do ulíc a žiadali odstúpenie vlády a vyvodenie zodpovednosti za tragédiu. Premiér Hassán Dijáb napokon v pondelok oznámil, že on i celá vláda podajú demisiu.

Svet pomáha

Zničenému Bejrútu ponúkli pomoc aj zahraniční partneri.

Francúzsky prezident zvolal minulý víkend virtuálny samit, na ktorom sa zúčastnení medzinárodní darcovia dohodli na poskytnutí pomoci vo výške približne 251 miliónov eur. Uviedli, že finančnú pomoc musia „doručiť priamo libanonskému ľudu“.

Pápež František poslal zástupcom cirkvi v Libanone 250-tisíc eur, ktoré im majú pomôcť vysporiadať sa s následkami ničivého výbuchu. Vatikán uviedol, že je to počiatočná pomoc a prejav „otcovskej blízkosti voči ľuďom vo vážnych ťažkostiach“.

Prístav pred a po explózii:

Pomáha aj Slovensko

Slovenská republika taktiež poslala Libanonu pomoc. V utorok 11. augusta odletel do Bejrútu vládny špeciál s vyše 6-tonovou zásielkou zdravotníckeho materiálu, potravín a liekov. Okrem toho poputuje na Libanonský humanitárny fond, ktorý je pod správou Humanitárnej organizácie OSN, 100 tisíc eur z rozpočtu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

ano, foto: SITA, video: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…