Domov Ekonomika Vláda pomaly končí, no kšefty veselo schvaľuje ďalej

Vláda pomaly končí, no kšefty veselo schvaľuje ďalej

0
0

Mesiac pre voľbami urobila vláda ďalší lukratívny biznis pre jedného z oligarchov. Kabinet Petra Pellegriniho na poslednom januárovom rokovaní odklepol Ivanovi Kmotríkovi doplatok za Národný futbalový štadión 23 miliónov eur. Pôvodne mal štadión podľa zmluvy stáť zhruba „iba“ 75 miliónov eur. Po novom teda daňových poplatníkov vyjde dokopy na bezmála sto miliónov eur (tri miliardy bývalých slovenských korún). Podobne drahý bol zimný štadión, ktorý staval iný oligarcha blízky Smeru, Juraj Široký. Futbalový štadión postavila firma NFŠ, a. s., z Kmotríkovho porfólia. Kmotrík vlastní aj futbalový klub Slovan.

Kmotrovci

Vplyvnému podnikateľovi sa za vlád Smeru nadštandardne darí. Podľa medializovaných informácií má veľmi blízko nielen k Ficovmu Smeru, ale aj k Dankovej SNS.

Kmotrík aj Široký patria medzi oligarchov, ktorí sa k nim presunuli od Mečiarovho HZDS. Štát Kmotríkovi ešte zatiaľ peniaze nedal. Stále je výlučným vlastníkom bratislavského štadióna.

No od inkasovania „prémie“ už nemá ďaleko. Do zmluvy totiž vsunuli opčnú klauzulu, ktorou zrejme chceli zmiasť ľudí, aby si hneď na začiatku nemysleli, že ide o biznis štátu s oligarchom.

Podľa nej Kmotrík môže, ale nemusí štadión predať štátu. No ak Kmotrík o to požiada, štát ho bezpodmienečne musí kúpiť. Bol by hlúpy, keby tak neurobil, pretože by prerobil.

V cene je taká finančná vata, z ktorej si prídu na svoje nielen Kmotríkovci, ale pravdepodobnej aj mnohí straníci z centrál Smeru či SNS.

Super drahý štadión

„Vláda rozhodla o tom, že odporúča ministerstvu školstva pokračovať v rokovaniach a uzavretí dodatku, ktorým sa definitívne stanoví suma, za ktorú štát tento štadión bude kupovať,“ povedal pre médiá premiér Pellegrini.

Je viac ako zrejmé, že takýto dodatok sa napokon uzavrie a ministerka školstva Martina Lubyová ho v mene vlády podpíše. Taký lukratívny biznis si „straníci“ a oligarchovia ujsť nedajú.

Pre nich je to výhodný obchod, no z pohľadu verejných financií a daňových poplatníkov je to obrovská strata, ktorá sa nedá nazvať inak ako lup zo štátneho rozpočtu.

Podobné štadióny totiž u nás ani v zahraničí nestoja sto miliónov eur, ale výrazne menej. Napríklad futbalový štadión v Trnave, s obdobnou kapacitou ako ten Slovanistický (22 500 divákov), stál okolo 35 miliónov eur.

Kmotríkov je teda viac ako 2,5× drahší. Obdobný štadión vo Viedni, s kapacitou väčšou skoro o 6 tisíc, stál podľa portálu profutbal.sk o polovicu menej ako bratislavský.

Ešte lacnejšie boli podobne veľké štadióny v Budapešti či Debrecíne. Lacnejšie ako v metropole Slovenska stavali aj Francúzi a Belgičania v mestách Limoges a Gent. Stáli o polovicu menej ako ten Kmotríkov.

Už si to prenajal

Ďalším „paradoxom“ celého biznisu je prenájom štadióna. Hoci ho oligarcha ešte štátu nepredal, jeho firma NFŠ už stihla vypísať súťaž na jeho prenájom.

Vyhrala ju firma ŠK Slovan Facility Services, ktorú vlastní Ivan Kmotrík. Zatiaľ sa nečrtá, že v najbližších rokoch by v lige Slovanu konkuroval ďalší bratislavský klub.

Štadión tak budú „okupovať“ belasí. Avšak pred pár rokmi hrávali najvyššiu futbalovú ligu aj Inter a Petržalka. Tie zrazil na kolená práve Kmotrík, ktorý sa stal vlastníkom pozemkov pod štadiónmi oboch klubov.

Na mieste, kde kedysi stál štadión petržalskej Artmedie, by mal vyrásť asi 90-metrový vysoký vežiak, ktorý bude súčasťou veľkého projektu Green Park.

Má ho stavať firma RV Development 3, ktorá podľa médií patrí Kmotríkovi. Je veľmi pravdepodobné, že podobne dopadne aj bývalý štadión Interu, na ktorom donedávna hrával Slovan.

Hra na voličov

Keď sa Ficovci rozhodli, že dajú postaviť národný futbalový štadión, cena bola niekde úplne inde. Prvá Ficova vláda nariadila vtedajšiemu ministrovi financií Jánovi Počiatkovi nájsť na výstavbu štadióna 27 miliónov eur a mal byť hotový v roku 2012.

Toto vládne uznesenie neskôr zrušila vláda Ivety Radičovej. No v roku 2013 ho druhá Ficova vláda obnovila a rozhodla, že prispeje na štadión najviac 27 miliónmi eur.

„Budem sa spolu s ministrom školstva snažiť, aby splátkovanie tejto sumy bolo nasmerované tak, aby najnižšia položka bola v roku 2013, kedy máme ťažkosti a menšia čiastka aj v roku 2014.

Budeme sa snažiť o minimum, budeme rokovať o konkrétnych požiadavkách,“ tvrdil vtedy Peter Kažimír. Dva roky na to sa už hovorilo, že štát prispeje na štadión 45 miliónmi eur, následne sa suma zvýšila na 68 miliónov a dnes je bezmála 100 miliónov eur.

Pri schvaľovaní dodatku o zdražení štadióna vláda zahrala predvolebnú hru. Kmotrík pýtal až takmer 120 miliónov eur, no vláda mu akože odolala a odklepla len sto miliónov.

Poh¾ad na hraciu plochu a tribúnu novovybudovaného Národného futbalového štadióna (NFŠ) na Tehelnom poli v Bratislave poèas poslednej etapy výstavby. Prvý ligový zápas sa uskutoèní 3. marca 2019. Bratislava, 1. február 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Futbal, to je hra

„Prešlo desať rokov a tri vlády, len Kmotrík je ten istý. A už netúži po štadióne, ale po peniazoch štátu. Medzičasom sa totiž koncept zmenil tak, aby mohol Kmotrík postaviť štadión podľa svojich predstáv a so svojimi kamarátmi a predať ho štátu.

Futbal – to je hra,“píše v komentári Juraj Javorský z denníka N. Štadión s veľkou pravdepodobnosťou sto miliónov eur nestál. Kadiaľ „vytiekla“ časť peňazí, naznačuje napríklad aj lukratívna administratívna budova Tower 5, ktorá je súčasťou nového štadióna.

„Najlukratívnejšie poschodia, teda od 17. až po 19. podlažie, si zvolila ako svoje nové sídlo firma Ivana Kmotríka Grafobal Group, ktorá stojí za akciovkou NFŠ, hlavnou developerskou firmou štadióna. Kancelárie od 6. po 16. poschodie sú na predaj,“ uvádza portál reality. trend.sk.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…