Domov Šport Začala sa Tour de France 2021: Sagan na jubilejnej Tour s rovnakými cieľmi

Začala sa Tour de France 2021: Sagan na jubilejnej Tour s rovnakými cieľmi

0
0

V sobotu 26. júna odštartovala v Breste 108. edícia legendárnych cyklistických pretekov Tour de France. Rovnako ako vlani za prísnych protipandemických opatrení, no už v tradičnom termíne na začiatku leta. V pelotóne opäť nechýba Slovák Peter Sagan, ktorý sa pokúsi znovu vybojovať etapové vavríny, získať ďalší zelený dres a vylepšiť tak vlastný rekord.

Tour odštartovala o týždeň skôr ako v klasických „nekovidových“ rokoch z dôvodu konania presunutých olympijských hier v Tokiu. Organizátori pripravili oproti vlaňajšej trase ladenej pre silných vrchárov tradičnejší profil s dvoma dlhými časovkami, množstvom šancí pre šprintérov a len troma dojazdmi do cieľa na vrcholoch horských stúpaní.

Najväčší favoriti však zostávajú rovnakí ako vlani – obhajca trofeje Tadej Pogačar (UAE­‑Team Emirates), jeho slovinský krajan a vicešampión Primož Roglič (Jumbo­‑Visma) a niektorí z jazdcov britského tímu Ineos Grenadiers, ktorý priviedol na Tour opäť mimoriadne silnú zostavu s viacerými lídrami.

Koronaopatrenia, roviny aj slávne stúpania

Rovnako ako vlani sa musia cyklisti a celé tímy pripraviť na množstvo koronavírusových opatrení, vrátane opakovaného testovania. Ak budú mať dvaja cyklisti z jedného tímu dva pozitívne testy v priebehu siedmich dní, z Tour vylúčia celý tím. Tento rok majú na preteky prístup aj diváci, i keď spočiatku len v obmedzenom počte.

V priestoroch štartu a cieľa etapy je povolený vstup 5 000 fanúšikov, ktorí musia mať na tvári masky. Tohtoročná trasa slávnych pretekov odštartovala v sobotu v Breste, pričom úvodné štyri etapy sa odjazdili práve v Bretónsku. Špurtéri majú k dispozícii až osem rovinatých etáp.

Aj keď tohtoročná trať nie je tak stavaná pre silných vrchárov, nebudú chýbať ani slávne a náročné kopce. Prvé prídu na rad vo 8. etape, ktorá povedie aj cez Col de la Colombiere, o deň neskôr čaká pelotón cieľové takmer 21 km dlhé stúpanie do Tignes, nesmierne náročná bude 11. etapa s dvoma výjazdmi na legendárny Mont Ventoux a v závere nebude chýbať ani obávaný Col du Tourmalet v Pyrenejách…Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…