Domov Slovensko Zrušili trestné stíhanie pre pytliactvo, ktorého sa týkali nahrávky

Zrušili trestné stíhanie pre pytliactvo, ktorého sa týkali nahrávky

0
0

Krajský prokurátor v Nitre zrušil trestné stíhanie vo veci pytliactva, ktorého sa týkali medializované odposluchy z poľovníckej chaty. Dôvodom bola jeho nezákonnosť. Robert Fico chce, aby štátne orgány niesli zodpovednosť.

Vo viacerých médiách boli v októbri zverejnené videá a ich prepisy, ktoré zobrazujú, ako sa na poľovníckej chate stretávali šéf Smeru-SD Robert Fico, obhajca obvineného policajného exprezidenta Tibora Gašpara Marek Para i jeho syn, bývalý minister vnútra Robert Kaliňák a kontroverzný podnikateľ Miroslav Bödör.

Oficiálnym dôvodom odposluchov bol práve prípad pytliactva. Neskôr sa nahrávky mali stať súčasťou vyšetrovania kauzy Očistec. Krajský prokurátor v Nitre však zrušil trestné stíhanie vo veci pytliactva 16. novembra.

Útok proti Smeru

Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica, ktorý bol na videách z chaty nahratý, musia vyšetrovateľ a prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorí nahrávky posunuli médiám, niesť zodpovednosť za zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

Vzhľadom na rozhodnutie o zrušení trestného stíhania z dôvodu nezákonnosti dodal, že všetko v tejto kauze bolo od začiatku protizákonné.

„Išlo o jednoznačné politické sprisahanie proti Smeru-SD, na ktorom sa zúčastnili vyšetrovateľ, prokurátori špeciálnej prokuratúry a tí novinári, ktorí vedome prevzali nahrávky a použili ich v politickom súboji proti strane Smer-SD,“ uviedol Fico.

Pýta sa, či je to náhoda, zanedbanie povinnosti vyšetrovateľa alebo úmysel. Kritizoval, že nahrávky sa nedostali k dozorovému prokurátorovi ani sudcovi, ale na ÚŠP a do médií. Tvrdí, že šlo o pripravovanú úmyselnú akciu.

Dôvody zrušenia stíhania

Podľa uznesenia o zrušení trestného stíhania vznik medializovaných odposluchov z poľovníckej chaty mala umožniť nesprávna právna kvalifikácia.

Pytliactvo sa preverovalo ako trestný čin spáchaný závažnejším spôsobom konania, konkrétne so zbraňou. To však krajský prokurátor Ivan Mandalov považuje za nedôvodné, keďže v prípade útokov so zbraňou má ísť o ľudí a nie zvieratá.

Rovnako poukázal, že neobstojí ani konštatovanie vyšetrovateľa o podozrení z prečinu legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Zdôraznil, že iba táto právna kvalifikácia pritom umožňovala vydať príkaz na vyhotovovanie obrazových, zvukových a obrazovo-zvukových záznamov zo spomínanej chaty.

Uzneseniu o začatí trestného stíhania vyčíta aj chýbajúce zákonné náležitosti, najmä pokiaľ ide o popis skutku. Poukázal tiež na to, že policajný vyšetrovateľ za takmer desať mesiacov nevypočul ani samotného užívateľa poľovného revíru.

ano, TASR, foto: printscreenNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…