Domov Zaujímavosti 10 filmov, ktoré zmenia váš pohľad na svet

10 filmov, ktoré zmenia váš pohľad na svet

0
0

Existujú rôzne filmy. Niektoré nás majú rozosmiať, iné vystrašiť či rozcítiť. Sú tu ale aj také, ktorých príbeh nás prinúti zamyslieť sa nad sebou či nad životom, ktorý žijeme. Ich záver je poväčšine smutný, no práve to v nás zanechá tú správnu emóciu.

Vykúpenie z väznice Shawshank

Jeden z najlepších filmov vôbec sa odohráva za múrmi väzenia. V ňom sa ocitá nevinný Andy Dufresne, ktorého vo filme stvárnil Tim Robbins. Súd ho totiž uznal vinného z vraždy svojej ženy a jej milenca a uložil mu doživotný trest.

Vo väzení sa spriatelí so spoluväzňom Redom, s ktorým si vzájomne pomáhajú prežiť v neľudskom prostredí. Práve vďaka nádeji prekonáva strach a náročné situácie.

Zaujímavosťou je, že film dostal zaslúženú pozornosť až po rokoch. Do kín totiž prišiel v rovnakom čase ako Forrest Gump, preto jeho návštevnosť v kinách bola doslova prepadákom. Dnes je však snímka režiséra Franka Darabonta filmom, ktorý nadchne a prinúti zamyslieť sa aj toho najnáročnejšieho diváka.

Forrest Gump

Spomínaný Forrest Gump zaručene patrí do kategórie filmov, ktoré vás prinútia zamyslieť sa nad životom a možno zmenia aj váš pohľad naň. Ide o príbeh Forresta Gumpa, jednoduchého muža s IQ 75, ktorý sedí na lavičke zastávky a ľuďom rozpráva svoj životný príbeh.

Ten začína v detstve, kedy sa stretol s nepochopením rovesníkov, ale aj so svojou jedinou priateľkou a láskou Jenny. Objavuje v sebe talent na beh, vďaka čomu sa z neho stáva hviezda amerického futbalu a vojnový hrdina.

Vďaka múdrostiam svojej matky a láske k Jenny sa z obyčajného jednoduchého muža stáva symbol mnohých ľudí. Film Roberta Zemeckisa zaslúžene získal šiestich Oscarov a obdiv divákov na celom svete.

Život je krásny

Smútok, ale aj sebareflexiu vo vás zaručene zanechá aj taliansky film Život je krásny z roku 1997. Ten sa odohráva v roku 1939, kedy sa svet ocitá v náročnom vojnovom období.

Na to doplatili najmä Židia, medzi ktorých patrí aj čašník Guido Orefice. Ten zmysel pre humor a pozitívnu náladu nestráca ani po tom, čo sa spolu so svojou rodinou ocitá v koncentračnom tábore.

Náročné podmienky prežitia premieňa na hru, ktorá má jeho synovi zachrániť život. Už samotné spojenie komédie a drámy v koncentračnom tábore naznačuje jedinečný a nezabudnuteľný film.

Útek do divočiny

Útek do divočiny je americký dobrodružný film z roku 2007, v ktorom hlavnú úlohu zohráva odvaha. Jej stelesnením je 22-ročný Christopher McCandles, ktorý má po skončení vysokej školy úplne iné plány ako jeho rovesníci.

Namiesto toho, aby splynul s civilizačným pokrokom, sa ocitá mimo civilizácie a objavuje úplne iný svet. Filmu na zaujímavosti pridáva najmä to, že je inšpirovaný skutočným príbehom, ktorý sa stal v rokoch 1990 až 1992.

Záverečný snímok je venovaný práve tomu, kto celý film inšpiroval. Pridanou hodnotou filmu je neočakávaný záver, ktorý poskytuje priestor pre zamyslenie divákov.

Mary a Max

Animovaný príbeh 8-ročnej Austrálčanky Mary a 44-ročného Žida žijúceho v New Yorku je zobrazením veľkého priateľstva, ktoré vzniká medzi dvomi vzdialenými kontinentmi.

To vzniká na diaľku vďaka listom, v ktorých rozprávajú svoj životný príbeh. Dvaja úplne rozdielni ľudia spoločne čelia autizmu, alkoholizmu, obezite, náboženským rozdielom a chaotickému svetu a stávajú sa z nich najlepší priatelia aj napriek tomu, že sa nikdy nestretli.

Charlieho malé tajomstvá

Ďalším filmom, ktorý takpovediac vloží chrobáka do hlavy, je americká romantická dráma Charlieho malé tajomstvá. Ide o príbeh 15-ročného Charlieho, ktorý nepatrí medzi miláčikov školy.

Práve naopak. Je zakríknutý, citlivý a často premýšľajúci mladík, ktorý je považovaný skôr za čudáka. Kvôli tomu sa často stáva aj terčom posmeškov a šikany.

U Charlieho, ktorého vo filme stvárnil herec Logan Lerman, sa čoskoro objavuje konflikt medzi pocitmi, v ktorých sa nevyzná a realitou, do ktorej sa nedokáže začleniť.

Nedotknuteľní

Dôkazom toho, že aj ťažký životný osud môže byť úsmevný je francúzsky film Nedotknuteľní, ktorý je inšpirovaný skutočným príbehom.

V hlavnej úlohe sa predstavil Francois Cluzet, ktorý sa ako Philippe ocitá na vozíčku. Ani peniaze, o ktoré nemá núdzu, mu nepomôžu postaviť sa na nohy, a preto hľadá opatrovateľa a priateľa v jednej osobe.

Napokon si spomedzi kandidátov vyberá trestanca Drissa, vďaka ktorému si opäť začína užívať život a zabúda na svoje postihnutie. Vďaka tragédii, z ktorej sa postupne stáva komédia, si film získal milióny fanúšikov po celom svete.

Pošli to ďalej

Jeden z najsmutnejších filmov vôbec. Aj tak sa dá označiť príbeh 12-ročného Trevora McKinneya, ktorý chce svojím originálnym projektom vytvoriť akúsi reťaz ľudí.

Princípom je pomôcť človeku, ktorý to potrebuje a ten to následne opätuje niekomu inému, kto sa tiež nachádza v núdzi. On sám však svoje dielo nestihne dokonať a ocitá sa v zlom čase na zlom mieste.

Jeho odkaz však napĺňa jeho matka a čoskoro sa o ňom dozvedajú ľudia po celej krajine. Trevor sa stáva symbolom dobroty a odvahy.

Pošli to ďalej z roku 2000 je emočne nabitý film, ktorý v závere diváka prinúti zamyslieť sa nad bežnými problémami, ktoré sa môžu zdať smiešne a životom, ktorý každý z nás môže skrášliť.

Truman Show

Film Truman Show rozpráva príbeh Trumana Burbanka, ktorého v hlavnej úlohe stvárnil Jim Carrey. Ten sa ocitá vo virtuálnom svete televízie. Jeho život je plný hereckých výkonov, filmových ateliérov a popularity, o čom však on sám ani len netuší.

Zvláštnosti si začína všímať až po 30 rokoch a postupne sa dozvedá pravdu. Pôsobivý námet s aktuálnou témou prinúti divákov zamyslieť sa nad tým, či si svoj život riadime sami, alebo sme len súčasťou reality show, v ktorej má každý svoj scenár a miesto.

Zelená míľa

Zaujímavý film Zelená míľa sa odohráva vo väzení, z ktorého sa však väzni už nikdy nedostanú. Na zelenej míli prežijú posledné chvíle svojho života pred tým, ako si sadnú do elektrického kresla a budú potrestaní.

Svedkom popravy je aj dozorca Paul (Tom Hanks), ktorý väzňov spoznáva na sklonku ich života. Medzi nimi sa ocitá aj obrovský černoch John Coffey, ktorého vo svojej životnej roly stvárnil herec Michael Clarke Duncan.

Ten sa kvôli svojím nadprirodzeným schopnostiam ocitá práve na zelenej míli aj napriek tomu, že nikdy nikomu neublížil. O jeho nevine vie aj samotný Paul, ktorý však musí vykonať rozsudok, ktorý znel: trest smrti. Spomienky na neho však Paula prenasledujú po celý jeho dlhý život.

puma, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…