Domov Cestovanie 10 naozaj zvláštnych pamiatok vo svete

10 naozaj zvláštnych pamiatok vo svete

0
0

Svet je plný tajomných, bizarných, obrích a futuristických pamiatok. Pripravili sme zoznam tých najpodivnejších pamiatok, ktoré sa nachádzajú na rôznych miestach po celom svete.

Ruka púšte
Atacama, Čile

Obrovská ruka vychádzajúca z púšte Atacama je mimoriadne úchvatnou pamiatkou. Nachádza sa na okraji Panamerickej diaľnice a je ľahko dostupná mnohým cestujúcim, ktorí sa pri nej môžu zastaviť.

Táto slávna pamiatka, ktorá sa nachádza 75 km južne od Antofagasty a 1100 metrov nad morom, je dielom čílskeho sochára Maria Irarrázabala, ktorý sa snaží prostredníctvom svojich sôch vyjadriť emócie, ako sú samota, zraniteľnosť alebo bolesť.

Vidlička
Vevey, Švajčiarsko

Táto pamiatka je určite jedinečná a unikátna. 8 metrov vysoká vidlička zdobí vody jazera Ženeva vo Švajčiarsku, akoby padla z neba. Vidieť sa dá pri prechádzke po móle Perdonnet v meste Vevey.

Vidlička mala byť pôvodne dočasnou výstavou spoločnosti Nestlé, ale mesto sa rozhodlo, že ju tam ponechá kvôli jej popularite.

Visiaci muž
Praha, Česká republika

Ak idete po ulici Husova v Prahe, v Starom meste, určite neminiete človeka visiaceho jednou rukou na tyči. Bronzová socha je zasvätená otcovi psychoanalýzy Sigmundovi Freudovi.

Je to jedna z najzaujímavejších pamiatok mesta a je najznámejším dielom českého sochára Černého.

Le Pouce
Paríž, Francúzsko

Hlavné mesto Francúzska je plné pamiatok, ale konkrétne táto je veľmi odlišná od takej Eiffelovej veže. Ak idete po obchodnej štvrti La Défense v centre Paríža, nemôžete vynechať tento obrovský palec.

Jeho tvorca, sochár César Baldaccini, ho v roku 1965 koncipoval na výstavu, ale dielo bolo také úspešné, že mesto sa rozhodlo ponechať si ho.

Cadillac Ranch
Texas, USA

Jednou z tých najznámejších zastávok na ceste Route 66 je toto jedinečné miesto. Autá „pochované“ v zemi v Amarillo v Texase sa stali pre mnohých zaujímavou atrakciou.

Jeho tvorcovia, Ant Farm Art Group, chceli, aby táto pamiatka symbolizovala sny a nádeje Američanov. Dodnes toto miesto navštevujú ročne tisícky turistov z celého sveta.

Guidestones
Gruzínsko

V roku 1979 prišiel istý muž do Gruzínska a nechal tam postaviť túto pamiatku. Potom zmizol bez toho, aby odhalil svoju pravú identitu, no zanechal na kameňoch vytesanú záhadnú správu v ôsmich rôznych jazykoch – desať prikázaní, ktoré by mal ovládať moderný svet.

O tejto podivnej pamiatke je známych veľa tajomných príbehov, vrátane jej geometrického rozloženia a astronomickej orientácie. Existujú tiež tvrdenia, že pod doskou, niekoľko metrov od pamätníka, je ukrytá časová kapsula, ktorá má neznámy dátum obnovy.

Ananásový dom
Škótsko

V roku 1761 sa gróf z Dunmore rozhodol postaviť letný dom. Mal rád ovocie, a tak sa mu zdalo prirodzené, postaviť si letný dom v tvare ovocia.

V tej dobe bol ananás najexotickejším ovocím, aké kedy bolo v Škótsku vidieť. Ananás letného domu je vysoký 11,2 metra.

Konštrukcia má na spodku ananásu štyri „vázy“, v skutočnosti ide o skryté komíny používané pre vykurovací systém, ktorý bol vložený do skleníka.

V skleníku sa pestovalo množstvo exotického ovocia a zeleniny, samozrejme, vrátane ananásu.

Manneken Pis
Brusel, Belgicko

Manneken Pis je malá bronzová socha zobrazujúca nahého malého chlapca, ktorý močí do nádrže fontány. Tento netypický orientačný bod, ktorý navrhol Hiëronymus Duquesnoy starší, je ikonou mesta a pravdepodobne najznámejším symbolom Bruselu.

Ako hlavné mesto Belgicka a hostiteľ oficiálneho sídla Európskej únie, je milé vidieť, že Brusel sa neberie až tak vážne. Pri návšteve mesta si určite všimnete, že miestni obyvatelia sú priateľskí a pohostinní.

Jazdecká socha Čingischána
Mongolsko

Je to najväčšia jazdecká socha na svete, vysoká 50 metrov a váži až 250 ton. Najpodivnejšie je, že táto pamiatka je uprostred mongolských trávnych porastov, jednu hodinu od hlavného mesta Ulánbátaru.

Mongoli sú veľmi hrdí na Čingischána, ktorý bol jedným z najmocnejších cisárov v Ázii. Hovorí sa dokonca, že 8 % mongolskej populácie je potomkami tejto historickej postavy.

Moais
Veľkonočný ostrov v Čile

Slávny Moais Veľkonočného ostrova sú jednou z najvzácnejších a najzáhadnejších pamiatok planéty. Celkovo ich je vyše 800, čo z nich robí najväčšiu výstavu sochárskeho umenia v Rapa Nui.

Zaujímavé je, že niektoré sochy tvoria skupiny a iné sú izolované. Ako sa tam dostali a kto ich postavil, zostáva dodnes záhadou.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…