Domov História Ako sa z Bratislavy stalo hlavné mesto

Ako sa z Bratislavy stalo hlavné mesto

0
0

Bratislava je dnes najrozvinutejším a najväčším mestom Slovenska. Aj ona, rovnako ako iné mestá, si však prešla dlhým procesom vývoja a osídľovania. Status kráľovského mesta získala 2. decembra 1291 po tom, ako jej výsady udelil uhorský kráľ Ondrej III.

O existencii a osídlení Bratislavy a jej okolia svedčí dnes niekoľko archeologických nálezov. Vďaka nim vieme, že Bratislava, ktorá však nie vždy niesla toto pomenovanie, je osídlená už od nepamäti.

Prvý zápis o nej pochádza z roku 907, kedy je spomenutý aj jej symbol, Bratislavský hrad. Ten v histórii zohral veľmi dôležitú úlohu. V časoch Uhorska bol jedným z najlepšie opevnených hradov v celom Uhorsku.

Pod ním sa začalo v 11. storočí formovať pomerne husto osídlené mesto. To najmä vďaka jeho výhodnej polohe pri Dunaji, kadiaľ viedli významné obchodné cesty.

Vďaka jej rozmachu v 13. storočí Bratislava konečne získala výsady slobodného kráľovského mesta, ktoré jej udelil uhorský kráľ Ondrej III.

Korunovačné mesto

Po týchto udalostiach sa mesto začalo poriadne rozrastať. Stala sa príčinou rôznych vojen, ktoré medzi sebou videli panovníci, ktorí chceli Bratislavu získať.

Zlatá éra Bratislavy prišla po tom, čo si na uhorský trón zasadol Matej Korvín. V roku 1465 tu vznikla prvá univerzita na území Slovenska, Academia Istropolitana.

Jej dôležitosť bola potvrdená v roku 1536, kedy sa Bratislava stala hlavným mestom Uhorska. Od roku 1563 sa stala dejiskom významných korunovácií. Do roku 1830 bolo v Katedrále sv. Martina korunovaných 11 uhorských kráľov a 8 kráľovien.

Náročné obdobie vystriedalo obdobie rozmachu

Ťažké obdobie zažila Bratislava v 17. storočí. To sa nieslo v znamení viacerých záplav, požiarov a tiež morových epidémií, ktoré si vyžiadali životy niekoľkých tisícov ľudí.

Po prekonaní Turkov a potlačení protihabsburgských povstaní prišlo ďalšie obdobie, v ktorom začala Bratislava opäť prosperovať. Stala sa hospodárskym, kultúrnym a vzdelanostným centrom.

Významným je najmä rok 1891, kedy bol do prevádzky uvedený Starý most. Už o štyri roky neskôr zas po Bratislave začala premávať prvá električka. V roku 1919 už toto mesto dostalo názov, pod ktorým ho poznáme až dodnes.

Moderné dejiny Bratislavy

20. storočie bolo rovnako ako pre svet, aj pre Bratislavu náročným obdobím. Počas 1. svetovej vojny sa ale našťastie nestala dejiskom žiadnych významnejších bojov, ktoré by ju mohli ohroziť.

Po vojne už ale nebola súčasťou Rakúsko-Uhorska, ale nového štátneho celku, ktorý bol tvorený Čechmi a Slovákmi. Bola vyhlásená za hlavné mesto Slovenska a stala sa sídlom viacerých významných inštitúcií.

Počas obdobia samostatného Slovenského štátu bola sídlom prezidenta a aj Snemu. Druhá svetová vojna však aj pre Bratislavu značila náročné obdobie.

V júni 1944 bola bombardovaná lietadlami spojeneckých armád, čo sa odrazilo na skutočnosti, že boli zničené niektoré časti mesta. Nemecká armáda dala o sebe vedieť počas ústupu, kedy zničila jediný most, ktorý viedol cez Dunaj.

Ďalšie roky po skončení vojny Bratislava čelila náročnej situácii, ktorá súvisela s biedou. Naďalej však ostávala najvýznamnejším slovenským mestom.

To si zachovala aj v období komunizmu a aj o niekoľko rokov neskôr. Aj po rozdelení Československa si Bratislava zachovala status hlavného mesta.

Stala sa sídlom najdôležitejších inštitúcií a najvyšších politických predstaviteľov. Dnes má Bratislava približne pol milióna obyvateľov a vďaka jej historickým pamiatkam ju navštevujú turisti zo všetkých kútov sveta.

puma, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…