Domov Zdravie Ako ste na tom s kondičkou? Otestujte sa

Ako ste na tom s kondičkou? Otestujte sa

0
0

Ako ste na tom so svojou kondičkou? Skúste si dať tieto testy. Stačí mať po ruke nejaké stopky a môžete ísť na to.

Čo to vlastne kondička je?

Kondícia predstavuje schopnosť tela efektívne fungovať pri vynaložení rozumného množstva energie a sily. Ovplyvňujú ju viaceré zložky:

• Kardiorespiračná vytrvalosť
Schopnosť tela správne hospodáriť s kyslíkom, teda schopnosť srdca pumpovať okysličenú krv do celého tela (koľko je práve treba) a súčasne odplavovať odkysličenú z tela preč.
• Zloženie tela
Správny pomer najdôležitejších zložiek (tuky, cukry, biekoviny).
• Svalová sila
Schopnosť svalov vydať intenzívny výkon v krátkej dobe.
• Svalová vytrvalosť
Dlhodobá aktivita v nízkej intenzite.

Ako sa dá zistiť, ako na tom ste s kondičkou?

Úroveň svojej kondície sa dá zistiť buď pomocou zložitých prístrojov a lekárov, za ktoré si však aj dosť zaplatíte (získate však presnejšie výsledky). Ak však stačia výsledky, ktoré nie sú až také presné, ale dokážete si ich vykonať aj sami doma, popíšem vám nižšie pár jednoduchých testov.

Využívanie kyslíku

Najprv si v kľude zmerajte tep a potom skúste päť minút napríklad vystupovať na nejaký schod a zostupovať z neho alebo klusať na mieste. Potom si znovu zmerajte tep počas 10 sekúnd a vynásobte desiatimi (tým získate hodnotu za celú minútu).

Ak je počet tepov vášho srdca za minútu 75-80 máte vynikajúcu kondíciu, 81-90 máte dobrú kondíciu, 91-115 máte stále dosť dobrú kondíciu, 116-125 máte slabú kondíciu, > 126 máte veľmi zlú kondíciu.

Ako dlho dokážete mať zadržaný dych?

Objem a výkonnosť pľúc sú priamo späté s okysličovaním krvi a celkovou zdatnosťou vášho tela. Vydýchnite čo najviac, ako sa vám dá a potom sa pomaly nadýchnite tak, ako sa vám len bude dať.

Následne merajte, koľko po maximálnom nadýchnutí vydržíte bez ďalšieho nádychu. 70 sekúnd veľmi dobrý stav, 50 sekúnd vcelku dobrý výsledok, < 40 sekúnd ide o krátku dobu.

Sila rúk

Táto sila sa dá preveriť pomocou jednoduchého cviku, ktorým sú kľuky. Zabudnite na ženské, v tomto teste sa zamerajte iba na klasické (dlane na šírku ramien, špičky okolo 10 cm pri sebe, telo v jednej rovine, hrudník približujte čo najbližšie k zemi).

Viac ako 2 kľuky ste na tom dobre Aspoň 2 kľuky ešte to ujde 1 alebo žiaden kľuk ste na tom zle.

Sila nôh

Vykonajte kvalitné drepy do hĺbky, kým lýtka a stehná nebudú v pravom uhle a potom sa späť postavte.

Viac ako 5 drepov ste na tom dobre, 2-4 drepy slabý výsledok, mali by ste na sebe začať pracovať, menej ako 2 drepy ste na tom zle.

Ako si zlepšiť kondíciu

Dobrú kondíciu nezískate zo dňa na deň, za týždeň a ani za mesiac. Je to dlhodobý a hlavne plynulý proces. Dôležitú úlohu tu má aj správna vyvážená životospráva (vyvážený príjem makro a mikroživín, a dostatočný príjem vody).

Začať by ste mali úplne zľahka. Znamená to, že 20 až 30 minút dva- až trikrát do týždňa na klasickom alebo stacionárnom bicykli úplne stačia. V podstate ani nezáleží na tom, pre aký šport alebo cvičenie sa rozhodnete.

Niekomu viac vyhovuje cvičenie vo fitness centre, inému zase hodinka futbalu alebo pár hodín v prírode na bicykli, prípadne turistiky. Hlavne si nájdite šport, ktorý vás bude baviť, lebo športovať nasilu väčšinou neprináša výsledky.

Pri každom športe by ste však mali začínať pomaly, a postupne pridávať na intenzite a napokon v nej nejaký čas vytrvať. Keď však pocítite vypätie síl, alebo nevoľnosť, okamžite túto činnosť prerušte.

Tak ako ste obstáli v teste? Ste zahanbení alebo spokojní? Uvedomte si, že ľudské telo je stroj, ktoré je prispôsobené na pohyb a trpí, ak nič nerobí. Ak chcete byť pekní, musíte byť zdraví a zdraví nemôžete byť bez pohybu. Keď je teda vaša kondícia zlá, určite so sebou začnite niečo robiť.

Michal Lendel, cvicte.sk, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…