Domov Slovensko Andruskó sa priznal, znížia mu trest

Andruskó sa priznal, znížia mu trest

0
0

Obvinený Zoltán Andruskó sa priznal vo veci sprostredkovania vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej bola zavraždená aj jeho snúbenica Martina Kušnírová. Andruskó uzavrel dohodu o vine a treste so špeciálnym prokurátorom. Dohodu ešte musí odobriť súd. Andruskó teda celému procesu výrazne pomohol.

Tým, že sa obžalovaný Andruskó priznal, resp. uzavrel so špeciálnym prokurátorom dohodu o vine a treste, vzdal sa práva na prejednávanie veci na hlavnom súdnom pojednávaní.

Informáciu o tom, že sa mal obvinený priznať, potvrdila aj jeho advokátka Lívia Kňažiková.

Skrátené konanie

Andruskó svojím priznaním výrazne uľahčil procesné úkony, ktoré súviseli s jeho žalobou. Zoltán Andruskó prokurátorom teda ušetril množstvo práce.

„Od začiatku spolupracoval a jeho výpoveď bola kľúčová pre identifikáciu sprostredkovateľky a hlavného objednávateľa,“ informoval právny zástupca rodiny zavraždeného Jána Kuciaka, Daniel Lipšic.

Pár dní po tom podal špeciálny prokurátor obžalobu aj voči zvyšným štyrom obvineným v tomto prípade, teda Szabóovi, Marčekovi, Zsuzsovej a aj podnikateľovi Kočnerovi.

Spolupráca sa vypláca

Andruskó spolupracuje s políciou a vyšetrovateľmi od samého začiatku. V septembri vypovedal ako svedok a hovoril, že o plánovanej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice vedel. Povedal to advokátom i prokurátorom.

Jeho prípad bol následne vylúčený na samostatné konanie. „Obžalovaný od začiatku spolupracoval, v takom prípade je možné výraznejšie znížiť výšku trestu, aj pod jednu tretinu trestnej sadzby,“ uviedol Lipšic.

Podľa dohody by sa mal trest pohybovať v rozmedzí 8 až 16 rokov.

Vraždy, DPH aj zbrane

Zoltán Andruskó ani z ďaleka nie je neviniatko. Okrem obvinenia zo sprostredkovania vraždy novinára má na rováši aj ďalšie nelichotivé podozrenia.

Plánovať spolu s A. Zsuzsovou a T. Szabóom mali aj vraždu advokáta Daniela Lipšica, prokurátorov Maroša Žilinku aj Petra Šufliarskeho. Spájaný je aj s vraždou exprimátora Hurbanova Lászloa Basternáka.

Štátu dlhuje na daniach takmer dva milióny eur. Podozrivý je aj z podvodov na DPH. Týkať sa mali vratiek DPH a krátenia dane. Andruskó prepisoval mnohé firmy na biele kone, čím štát prichádzal o značné zisky.

Denis Ruščák,ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…