Domov Zdravie Antibiotiká, na ktoré nepotrebujete lekársky predpis

Antibiotiká, na ktoré nepotrebujete lekársky predpis

0
0

Určite sa už každému stalo, že v čase najväčšieho pracovného vyťaženia vás vaše telo zradilo. Chodenie po lekároch si vyžaduje čas, ktorý je v dnešnej dobe veľmi vzácny. Kvôli obyčajnej chrípke či nachladnutiu si v čakárni vysedíte niekedy až hodiny. Nie na všetky choroby však potrebujete antibiotiká, ktoré vám predpíše len lekár.

Naša príroda je plná liekov a liečiv, ktoré vyriešia vaše zdravotné problémy. Niektoré z nich dokonca zaručene nájdete aj vo vašej domácnosti.

Ak teda nepatríte medzi ľudí, ktorí sa zaoberajú bylinkami, ktoré nájdete vo voľnej prírode, skúste sa inšpirovať vašou kuchyňou a osvedčenými „babskými“ radami.

Cesnak – smradľavý zázrak

Nevonia, ale pomôže. Toto platí pre prírodné antibiotikum, ktoré v kuchyni nájdete v podobe cesnaku. Napriek tomu, že vám veľmi nemusí voňať mali by ste vedieť, že dokáže vyliečiť množstvo zdravotných problémov.

To všetko vďaka alicínu, ktorý má silné antibakteriálne účinky. Okrem neho sa v cesnaku nachádza množstvo prírodných cukrov a minerálov. Práve vďaka nim dokáže cesnak veľmi účinne bojovať proti vírusovým a tiež bakteriálnym ochoreniam.

Okrem budovania imunity a liečby klasických ochorení, dokáže cesnak riešiť aj množstvo ďalších ochorení. Srdcové ochorenia, vysoký cholesterol, žalúdočné vredy, impotencia, rakovina.

To je len zlomok problémov, s ktorými sa cesnak dokáže efektívne popasovať. Mali by ste však vedieť, že tieto účinky má len vtedy, ak ho konzumujete v čerstvom stave.

Tiež si dajte pozor aj na to, koľko ho zjete. Odporúčaná dávka je jeden až tri strúčiky denne. Síce sa po nich bozkávanie neodporúča, zdravie je však prvoradé.

Med – tekuté zlato

Včely, ktoré nepatria medzi tie obľúbené druhy hmyzu, by sme si okamžite mali začať vážiť. Je to kvôli medu, ktorý pre nás produkujú. Táto sladká lepkavá pochutina má pre naše telo doslova blahodarné účinky.

Protizápalové a antibakteriálne účinky, posilňovanie imunitného systému, prevencia rakoviny, upokojujúce účinky, liečba srdcových ochorení, kozmetické účinky.

Áno, stále hovoríme o mede a to ani zďaleka nie je všetko, čo tento prírodný zázrak dokáže. Priaznivo pôsobí aj pri ochoreniach dýchacích ciest, chrípke, migréne, poraneniach a popáleninách.

Ženy by mohlo zaujímať, že čistí pleť a tiež zjemňuje popukané pery. Medové kúry zas dokážu rozjasniť vaše vlasy a dodať im lesk. To všetko dosiahnete, ak po mede siahnete každý deň a dáte si z neho tri až štyri lyžičky.

Zázvor – štiplavý, ale účinný

Poznáte Ďumbier lekársky? Ak nie, napovieme vám. Ide o starý dobrý zázvor, ktorý je snáď najobľúbenejšou koreninou v chladnom a sychravom počasí.

Okrem zimného obdobia má svoje využitie aj v lete, kedy nie sú chrípkové ochorenia až také časté. To, že čaj z neho pomáha pri prechladnutiach a chrípke snáď hovoriť ani netreba. Dokáže toho ešte omnoho viac.

Pomáha pri problémoch so žalúdkom ako je nafúknutie, zápcha, hnačka a tiež pri vírusových ochoreniach črevného systému. Vzácnosťou je spomalenie, prípadne zastavenie rastu rakovinových buniek.

Užívajte ho aj v prípade, že chcete schudnúť, prípadne detoxikovať organizmus. To všetko dosiahnete ak ho nastrúhate či pokrájate a spravíte z neho čaj alebo limonádu.

V prípade zázvoru ale neprekračujte odporúčanú dennú dávku. Dávajte si pozor, aby ste denne nezjedli viac ako 4 gramy tohto prírodného antibiotika.

Kapusta – univerzálny pomocník

O kapuste ako vitamínovej bombe snáď veľa hovoriť ani netreba. Vďaka vitamínom, ktoré v sebe ukrýva posilňuje imunitný systém, pomáha pri chudnutí a detoxikácii.

Starou známou vecou je aj to, že podporuje trávenie a telo zbavuje toxických látok. Dokáže pomôcť aj pri migrénach, únave organizmu či cukrovke. Chrumkajte ju aj v prípade, že sa pripravujete na nejakú skúšku a chcete si čo najviac zapamätať.

Kapusta totiž podporuje činnosť mozgu a tiež pamäť. Je takmer jedno, či siahnete po bielej alebo červenej kapuste. Ich účinky sú skoro navlas rovnaké.

Ak ju však užívate ako liek, určite zabudnite na varenie. Radšej zvoľte dusenie v najlepšom prípade ju žujte v čerstvom či kvasenom stave.

Brusnice – poklad z lesa

Brusnice každý z nás pozná ako prírodné liečivo pri zápaloch močových ciest či pri problémoch s obličkami. Priaznivo však pôsobia aj na iné orgány v našom tele.

Brusnice tiež pomáhajú pri hnačke, chrípke, cukrovke či skleróze. Dámy, ak trpíte bolesťami pri menštruácii, práve brusnice dokážu váš problém vyriešiť.

O ich blahodarných účinkoch vedeli aj indiáni, ktorí ich prikladali na rany. Okrem iného sa aj dnes brusnice využívajú v kozmetike, najmä v pleťových krémoch.

Nemyslite si, že na svete je len týchto päť prírodných antibiotík. Nezabúdajte ani na starú známu cibuľu, chren, škoricu, citrusové ovocie či lesné plody. Kvôli každej chorobe netreba hneď bežať k lekárovi prípadne do lekárne. Skúste to radšej prírodnou formou.

puma, foto: shuttertsock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…