Domov Slovensko Bašternák nastúpil na výkon trestu! Päť rokov za daňové podvody

Bašternák nastúpil na výkon trestu! Päť rokov za daňové podvody

0
0

Vo štvrtok 14. marca vyslovil senát krajského súdu v Bratislave verdikt v prípade podnikateľa Ladislava Bašternáka. Ten bol stíhaný v prípade nadmerného odpočtu DPH, neodvedenia dane a poistného už od 13. apríla 2016.

Postupne vyšetrovatelia Bašternáka usvedčili a ešte 7. novembra 2018 ho Okresný súd Bratislava II uznal vinným. Bašternák svoju vinu vtedy priznal, no proti rozsudku sa odvolal.

Vratky DPH

Bašternák je vinný v prípade neodvedenia dane a poistného, kedy požiadal o neoprávnené vratky DPH voči svojej spoločnosti BL 202. Išlo o sumu takmer dva milióny eur.

Neoprávnený odpočet DPH sa týkal bratislavského bytového komplexu Five Star Residence. Ten stavala firma Mariána Kočnera.

L. Bašternák v komplexe  kúpil dvanásť bytov v hodnote 12 miliónov eur, následne si uplatnil nadmerný odpočet DPH vo výške takmer 2 milióny eur.

Majetok v prospech štátu

Bašternák dostal nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody, ktorý si bude odpykávať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Verdikt je právoplatný a je nemožné sa voči nemu odvolať.

Štvrtkového pojednávania sa podnikateľ nezúčastnil, a tak na výkon trestu nastúpil až o deň neskôr. Bašternák okrem piatich rokov za mrežami príde aj o značnú časť svojho majetku.

Pravdou je, že Bašternákov trest by bol ešte vyšší, no keďže vinu priznal, skutok oľutoval, stratu štátu zaplatil a v minulosti nebol nikdy trestaný, súd považuje trest za primeraný.

Sadzba za zločin neodvedenia dane a poistného je sedem až dvanásť rokov. Právny zástupca Bašternáka Peter Filip sa ešte snažil súd presvedčiť o tom, aby zvolili podmienečný trest a zrušili prepadnutie majetku. To sa mu nepodarilo a hnuteľný i nehnuteľný majetok podnikateľa prepadne v prospech štátu.

„Na základe tohto rozhodnutia je konkurzný súd povinný ex offo bezodkladne vyhlásiť konkurz na majetok osoby, ktorej bol uložený trest prepadnutia majetku alebo ochranného opatrenia zhabania majetku,“ informovalo Ministerstvo spravodlivosti SR.

Komplex, v ktorom býva expremiér Robert Fico.

Nastúpil do väzby

Bašternák deň po vynesení rozsudku nastúpil do väzenia. Informovala o tom polícia. V piatok v doobedňajších hodinách sa dostavil do Ústavu výkonu trestu odňatia slobody v Bratislave, kde si má odpykávať päťročný trest.

Bašternák môže po odpykaní dvoch tretín trestu požiadať o podmienečné prepustenie. V takom prípade bude rozhodovať o prepustení súd a riaditeľ ústavu.

Podľa RTVS Bašternák za posledné mesiace prepísal veľkú časť majetku na jeho manželku. Má ísť o majetok v hodnote minimálne štyroch miliónov eur.

Byt v neslávne známom komplexe Bonaparte, kde býva i bývalý premiér SR Robert Fico však stále patrí Batšrenákovi a po jeho prepadnutí je tak pravdepodobné, že sa bude musieť napokon expremiér predsa len vysťahovať…

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…