Domov Komentáre ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

0
0

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len prítomní a budúci čas, minulosť bola vždy pevnou súčasťou ich prítomnosti. Po nedávnych potulkách súčasným Egyptom som toto poznanie stretal nielen v zachovalom svetovom kultúrnom dedičstve, ale aj v kontaktoch s ľuďmi v prostredí medzi Nílom a Červeným morom.

Aj dnes u nás na Slovensku je dôležité, aby naša minulosť národa, štátu, regiónu, mesta, dediny, rodiny, každého z nás, bola obsiahnutá v našej prítomnosti, nielen kvôli ľudskej katarzii (mravnému očistnému poučeniu), poučeniu sa z chýb, vlastných zlyhaní v minulosti.

Slovom každý z nás, najmä v tejto ťažkej dobe, ktorá prináša do nášho spoločenstva, do našich rodín strach zo straty zamestnania, choroby a nedajbože straty svojich blízkych, najbližších, mal by sa správať humánne a solidárne.

Solidarita, pokora, disciplinovanosť a viera mala by byť obsiahnutá v každodennom našom bytí a žití. Odmietnime namyslenosť, že ak mám moc, môžem nekonečne tárať o čom chcem, o koronavíre, zdravotníctve, ekonomike, kultúre, vede, školstve, prírode, najmä tomu, čomu zväčša nerozumiem.

Nie je doba na urážanie, nadávanie, špicľovanie a donášanie. Dajme zelenú odbornosti a múdrosti. Veru, bude to veľmi dlhá cesta, keď budeme musieť často obetovať to, na čo sme sa každoročne tešili, pretože naša karanténa bude dlhšia s uplatňovaním všetkých potrebných obmedzení.

Budeme musieť pomáhať druhým, najmä starším, chorým, opusteným, zdravotne a duševne postihnutým, ľuďom nie z vlastnej viny bez práce, deťom, ale aj živnostníkom a malým podnikateľom.

Nebude to ľahké v nasledujúcom čase, preto potrebujeme pokoru, empatiu, skromnosť a múdrosť, vieru v zdravý rozum. Odmietnime nadutosť, nik z nás nie je pred vírusom nedotknuteľní, pretože vírus si nevyberá len najviac zraniteľných a chudobných.

Konečne pochopme, že je to zrejme opakovaný biblický pád Babylonskej veže a zánik miest Sodomy a Gomory v dobách staroveku.

Je to zdvihnutý prst nad našou nadutosťou, chamtivosťou, nad našim odmietaním Boha, Prírody a Človeka. Naša minulosť tak kruto dobehla našu prítomnosť.

Dušan Čaplovič, bývalý poslanec NR SR

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…