Domov Zahraničie Čo môžeme čakať v roku 2020 vo svetovej politike?

Čo môžeme čakať v roku 2020 vo svetovej politike?

0
0

Zahraničná politika stojí na mnohých premenných, ktoré je ťažké predpovedať niekedy aj na mesiac dopredu, nieto na celý rok. No okrem tých neočakávaných, sa budú v tomto roku diať aj veci očakávané a plánované, ktoré budú udávať smer ďalšiemu vývoju.

Viaceré udalosti, ktoré očakávame v roku 2020, naznačujú, že o pálčivé témy nebude núdza. Čakajú nás rokovania medzi EÚ a Veľkou Britániou o definitívnom rozdelení, prezidentské voľby v Amerike, budú pokračovať aj protesty v Hongkongu a zaujímavé bude sledovať aj ako sa budú vyvíjať klimatické protesty a ich vplyv na rozhodnutia vlád vo svete.

Ako sme si už zvykli, v oblasti zahraničnej politiky nie je nikdy núdza o prekvapivé a neočakávané udalosti. Ani vyhrotenie konfliktu medzi USA a Iránom nikto na začiatku roka nečakal.

No jedna skutočnosť je určujúca aj pre nový rok 2020 a to, že hlavné udalosti budú len odpoveďou na staršie skutočnosti a procesy začaté v minulosti.

Odchod Veľkej Británie z Európskej únie je už definitívny

Po parlamentných voľbách vo Veľkej Británii na konci roka prišlo po troch rokoch k definitívnemu rozhodnutiu brexit ságy.

Po tom, čo konzervatívna strana na čele s Borisom Johnsonom drvivo vyhrala voľby, sa stalo zrejmým, že Veľká Británia oficiálne opustí EÚ. Čo ale zostane hlavnou témou v roku 2020 je nastavenie vzájomných, ako aj obchodných vzťahov medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou, pričom rokovania budú zrejme pokračovať počas celého roku.

Samotné rokovania sa dostanú do pozície technokratického jednania úradníkov na oboch stranách Lamanšského prieplavu, no ktorému bežní ľudia nebudú veľmi rozumieť.

Je možné, že rokovania, ktoré musia byť dokončené do januára 2021, nedosiahnu dohodu, ale úradníci nájdu spôsob, ako ich predĺžiť.

Prezidentské voľby v Spojených štátoch amerických

V roku 2020 budú americké politické inštitúcie testované ako nikdy predtým. Najskôr musí prísť k rozhodnutiu o ústavnej obžalobe prezidenta Trumpa, kedy s najväčšou pravdepodobnosťou neprejde, ale Američanov rozdelí ešte viac a nasledovať budú novembrové prezidentské voľby, ktoré prinesú rozhodnutie o Donaldovi Trumpovi a jeho doterajšej politike.

Výsledky však môžu prekvapiť, aj v roku 2016 jeho víťazstvo viacerí nečakali. Jedna vec, ktorú môžeme bezpečne povedať, je, že neexistuje nič, čo by sa dalo bezpečne predpovedať, čo sa v roku 2020 v USA stane a čo ovplyvní a možno určí aj samotný novembrový výsledok volieb.

Čína, Hongkong a pokračujúce protesty

Protesty v Hongkongu sa síce rozlúčili s rokom 2019, ale nie protestný hnev, ktorý medzi ľuďmi zostáva naďalej. Pomery v provincii sa pravdepodobne nezmenia.

Kým sa samotní Hongkončania nepostavia čelom problémom, ktoré v ich meste sú, tak sa nepokoje medzi pročínskou vládou a protestným hnutím neskončia a budú pokračovať aj v roku 2020.

Či tento tlak ustojí aj správkyňa Hongkongu Carrie Lamová, sa uvidí. Jedna vec je však dnes už istá, obyvatelia sú unavení, frustrovaní a chceli by pokoj, ale boj za demokraciu nechcú skončiť, teda určite vytrvajú.

Boj proti klimatickým zmenám ako výzva pre vlády krajín celého sveta

Boj proti klimatickým zmenám a protesty za riešenie tohto boja sa budú stupňovať aj v roku 2020. Občianska spoločnosť sa stavia veľmi negatívne k pomalým rozhodnutiam a krokom vlád vo svete.

Štáty si budú musieť vybrať medzi ambicióznymi záväzkami znižovať svoje emisie a ekonomickým rastom verzus nákladmi na boj proti klimatickým zmenám.

Do toho samozrejme vstupuje aj vďaka globálnemu otepľovaniu pravdepodobnosť častejších a závažnejších prírodných katastrof. Výzvou pre nasledujúci rok bude presvedčiť vlády štátov, že je potrebné realizovať zmeny v rámci rôznych sektorov.

Toto bude jednou z najväčších diplomatických výziev v boji proti zmene klímy nasledujúci rok.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…