Domov Zahraničie Rozvod Londýna s Bruselom sa zdá byť na konci: Brexit prináša zmeny aj pre občanov a firmy zo Slovenska

Rozvod Londýna s Bruselom sa zdá byť na konci: Brexit prináša zmeny aj pre občanov a firmy zo Slovenska

0
0

Tzv. prechodné obdobie sa na prelome rokov skončilo a Spojené kráľovstvo ukončilo zväzok s Európskou úniou. „Vianočná“ dohoda medzi vládou z Downing street 10 a európskou 27-mičkou má byť základom nášho nového ambiciózneho partnerstva.

Po dlhých mesiacoch náročných rokovaní o budúcich vzťahoch medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou sa takpovediac „o päť minút dvanásť“ podarilo dosiahnuť dohodu.

Po odobrení Radou EÚ, ktorú tvoria zástupcovia členských štátov, a britským parlamentom, musí dohodu schváliť aj Európsky parlament, ktorý by tak mal urobiť v prvých týždňoch nového roka.

Od 1. januára 2021 sa dohoda uplatňuje predbežne, aby sa obe strany vyhli ďalším bariéram a predišli najhoršiemu scenáru, teda tvrdému brexitu s množstvom komplikácií na oboch brehoch Lamanšského prielivu.

Vďaka dohode, o ktorej sa svet dozvedel na Štedrý deň, 24. decembra 2020, boli následky ukončenia tzv. prechodného obdobia pre Britov, ale aj pre EÚ ako najväčší obchodný blok na svete, podľa možnosti čo najmiernejšie.

Bruselské špičky, ako aj predstavitelia slovenskej diplomacie, v reakcii na odchod Britov z EÚ zhodne konštatovali, že napriek brexitu so Spojeným kráľovstvom stále zdieľame hodnotový priestor a naďalej nás spája aj členstvo v NATO, obrana slobôd či podpora právneho štátu.

Obchodovanie bude bez ciel a kvót

„Síce na poslednú chvíľu, no rozchádzame sa civilizovane a s dohodou zaručujúcou vzájomné obchodovanie bez ciel či kvót. Pod stromčekom sme si našli férovú obchodnú zmluvu, ktorú Slovensko podporuje.

Podarilo sa to aj vďaka úsiliu hlavného vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera a jeho tímu, za ktorým počas negociačného obdobia stála celá EÚ. Ukázali sme jednotu.

Briti už nebudú využívať výhody členstva v EÚ, no ostávajú našimi kľúčovými partnermi,“ vyhlásil v reakcii na dosiahnutie „pobrexitovej“ dohody štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Taktiež pripomenul, že zatiaľ čo sa väčšina Európanov, vrátane obyvateľov Slovenska ponorila do sviatočnej nálady, tímy odborníkov z rezortu diplomacie a zo Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli podrobne skúmali stovky strán „rozvodovej“ dohody Londýna s Bruselom z pohľadu slovenských priorít.

„Sociálne zabezpečenie a práva našich občanov, ktorí prišli do konca roka 2020 zostávajú zaručené. Britské firmy nebudú zvýhodňované pred slovenskými podnikateľmi. Dohoda umožní plynulejší prechod do novej éry vzťahov aj v oblasti automobilového priemyslu, ktorý je pre Slovensko veľmi dôležitý,“ priblížil M. Klus.

Čo všetko sa od 1. 1. 2021 zmenilo

Občania SR, ktorí do Spojeného kráľovstva prišli do konca minulého roka, ešte pred 31. decembrom 2020, budú mať aj vďaka novej dohode garantované sociálne práva a v budúcnosti im budú vyplácané dôchodky.

Avšak musia sa do konca júna 2021 zaregistrovať cez špeciálny formulár vytvorený britskou vládou, ak to ešte neurobili. Vďaka tejto registrácii získajú povolenie na pobyt a ďalšie súvisiace práva. Ak by to nestihli, tak by sa na nich nazeralo, ako keby prišli po 1. januári 2021.

Od januára je totiž Spojené kráľovstvo pre EÚ tzv. treťou krajinou, a tak je aj vycestovanie na dlhodobejšie pobyty po novom komplikovanejšie.

Občania, ktorí sa rozhodnú odísť na britské ostrovy za prácou, štúdiom, podnikaním či s cieľom usídliť sa tam, musia podľa nových britských migračných pravidiel požiadať o pracovné povolenie či udelenie pobytu. Očakáva sa, že zmeny nastanú aj v oblasti uznávania kvalifikácií, pričom nie všetky kvalifikácie budú automaticky uznávané.

„Zároveň však platí, že pre bežné ‚turistické‘ výlety do Spojeného kráľovstva sa takmer nič nemení. Cestovného ruchu, krátkych pracovných ciest či pobytu na maximálne 6 mesiacov, vrátane návštevy príbuzných či priateľov, sa žiadne zásadné zmeny netýkajú.

Vycestovať však odporúčame už s pasom, ideálne takým, ktorý obsahuje biometrické prvky. A netreba zabúdať na to, že v čase pandémie koronavírusu a aktuálne platných obmedzení je cestovanie veľmi výrazne sťažené a naďalej platí odporúčanie rezortu diplomacie SR necestovať do zahraničia, pokiaľ to nie je naozaj nevyhnutné,“ vysvetľuje štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Slovenským podnikateľom, ktorí plánujú aj naďalej obchodovať s britskými partnermi či pôsobiť na britskom trhu, zároveň odporúča, aby sa podrobne oboznámili so zmenenými podmienkami.

Na webe britského veľvyslanectva v SR či na špeciálnej stránke rezortu diplomacie https://www.mzv.sk/europske-zalezitosti/brexit sa nachádzajú praktické informácie týkajúce sa brexitu pre občanov aj majiteľov firiem.

md, foto: archív MK



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…