Domov Komentáre KLUS: Kedy sa skončia „červené“ na európskom semafore?

KLUS: Kedy sa skončia „červené“ na európskom semafore?

0
0

Čím viac budeme v EÚ inovovať a zdieľať skúsenosti v boji proti šíreniu COVID-19, tým rýchlejšie sa zbavíme druhej vlny pandémie.

S Dánmi máme spoločného viac, než len podobnú rozlohu či takmer rovnaký počet obyvateľov.

Zhodneme sa na mnohých témach európskej politiky a spája nás aj odhodlanie hľadať inovatívne spôsoby, ako sa porátať s koronavírusom. My sme sa vybrali cestou celoplošného testovania.

Osvedčeným „škandinávskym“ postupom je rozsiahle testovanie, ktoré je v Dánsku až na úrovni 70 tisíc otestovaných denne, doplnené detailným dohľadávaním kontaktov infikovaných osôb. Vďaka tomu sa im darí udržať druhú vlnu na uzde.

Aj slovenský model začína ukazovať svoje prínosy. Všetci v EÚ čakajú, kedy im dáme čo najpresnejšie dáta a analýzy.

Ak k zdieľaniu „dobrých príkladov“ zapojíme aj harmonizáciu postupov v rámci Únie, výsledkom bude nielen rýchlejšie vysporiadanie sa s „hnusobou“, ale aj zjednodušenie života Európanov.

My na Slovensku sme sa pokúsili prispieť napríklad udržaním otvorených hraníc a akceptovaním nielen náročných PCR testov, ale aj rýchlych „antigénov“ z krajín EÚ.

Okrem toho sme pre tzv. pendlerov, ktorí žijú na Slovensku a pracujú v susedných štátoch, zrušili limit 30 km vzdialenosti od hraníc.

Po vzore Česka už čoskoro prejdeme na kategorizáciu krajín podľa pandemického semaforu Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Ten aktuálne ukazuje, že väčšina starého kontinentu je „červená“, teda riziková. No veríme, že vďaka vytrvalej koor­dinácii sa to čím skôr zmení.

Prispieť k tomu môžu aj ďalšie naše inovácie na hraniciach. Tento týždeň Slovensko zaviedlo antigénové testovanie na „schengenskej“ hranici s Ukrajinou, pričom pokračovať by sme mohli už čoskoro aj na českej či poľskej hranici.

Samozrejme, ak nám to kapacity zdravotníkov, vojakov a polície dovolia. Vďaka tomu možno už čoskoro naskočí na „semafore“ označujúcom Slovensko aspoň oranžová a prestaneme byť pre okolie rizikom.

Je to možné, ale musíme zabojovať spoločne. Všetkým za to úprimne ďakujem.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…